Proč pomalu mizí bílé kontejnery na sklo?
Jistě jste si už všimli, že co se týče třídění skla do třídících nádob, existují různé možnosti. Často záleží na obcích, jaký systém třídění odpadu si zvolí. Jaké jsou novinky nebo možnosti?
Proč někde potkáte pouze zelený kontejner, někde bílý ruku v ruce se zeleným, někde kontejnery oddělený a jinde zas jen samotný zelený?
Bílé kontejnery na sklo začaly využívat obce jako způsob, jak vytřídit čiré sklo co nejlépe vzhledem k jeho dalšímu užití. Pokud pozorně sledujete samosebou.cz, jistě vám neunikla informace, že čiré sklo se v případě, že je vytříděno společně se sklem barevným, již nemůže zrecyklovat do výrobku z čirého skla.
Právě proto ty bílé kontejnery, které dovedou čiré sklo tam, kde ho v dotřiďovacím a následně recyklačním procesu přemění na příměs opět použitelnou při výrobě nového čirého skla.
Dnes už tomu tak být nemusí a ukazuje se, že nám s nástupem nových technologií může často stačit opět jen jedna nádoba na třídění skla barevného i čirého.
Technologie mění i “svět třídění odpadu”
Třídění odpadu v obcích ovlivňuje vícero faktorů. Každá obec si musí umět zařídit systém, který se jí vyplatí na základě mnoha vstupních faktorů.
Mezi ty důležité patří například frekvence svozu tříděného odpadu a také kam firma pověřená obcí svozem tříděný odpad sváží.
Některé obce svážejí méně často něž jiné (záleží na počtu obyvatel) a každá tříděná surovina má obvykle také jinou svozovou frenkvenci.
Cílem obcí je především eliminace plýtvání a neefektivity (ne vždy byly kontejnery naplněné, každý svoz stojí finanční prostředky a jsou k němu třeba pohonné hmoty atd.). Odpovědí a řešením jsou moderní technologie.
Dnes existují třídicí linky, které zvládnou právě díky moderním technologiím daleko více, než tomu bylo v minulosti. Kromě zvyšování efektivity v mnoha směrech pak umí právě při třídění skla pomocí laserových čidel rozpoznat typ materiálu, který po třídicí lince běží (keramika, hlína, kamínky apod.), to ale není vše! Dokáží rozpoznat i barvu skla!
Je to zázrak, co?
Kdyby tak podobnou linku měla Popelka, možná, že by známá pohádka dopadla úplně jinak…
Pokud se zajímáte o to, jak proces svozu tříděného odpadu probíhá právě u vás, neváhejte se poptat na příslušném obecním úřadě.
Pokud vás zajímá odpověď na otázku, proč dnes můžete třídit nevymyté sklo i s víčky, máme pro vás odpověď v článku “Třídění skla – proč nemusí být vymyté?”.
A koho zajímá právě cesta vyhozeného skla až po nový výrobek, může mrknout na video “Příběh skla”!