RECYKLOVANÝ TOALEŤÁK
MADE IN CZECH REPUBLIC
Cerepa je tradiční česká papírna s nepřetržitou výrobou od roku 1675. Vyrábí mimo jiné i toaletní papír z recyklovaného papíru. Toaletní papír se vyráběl v Číně od 7. století z rýžové slámy, ale první průmyslově vyráběný „toaleťák“ najdeme až v roce 1857 kde jinde než v Americe. Tamtéž se roku 1879 objevil i první papír namotaný na roli. Jednou provždy tak v běžné praxi nahradil mechy, noviny, vlnu, trávu, seno, slupky, mušle, houby a třeba kameny.
Zdroj: Samosebou.cz
S Ing. Zdenkou Štěpánkovou, ekoložkou z papírny Cerepa, jsme se bavily nejen o výrobě, ale i o významu recyklace v průmyslové i osobní rovině.
1) Na stránkách Cerepy se můžeme dočíst, že historie papírny sahá až do 17. století. Dnes je velmi dojemné vidět takovou kontinuitu v rámci jednoho zaměření. Vidíte v recyklaci a celkové sázce na udržitelný rozvoj i investici do dalších let?
Dlouhá historie výroby papíru v našem závodě nás zavazuje k další usilovné práci a k dalšímu rozvoji naší papírny, bylo by škoda zničit to, co naši předci budovali dlouhá léta. Samozřejmě v dnešní době je kladen velký důraz na udržitelný rozvoj, tzn. skloubit co nejlépe průmyslovou výrobu a současně ochránit životní prostředí všude kolem nás a zachovat ho v co nejlepší „kondici“ pro naše potomky. Naše papírna už od 90. let minulého století využívá ke své výrobě sběrový papír, nyní je naše výroba tvořena 100% ze sběrového papíru. Obecně si myslím, že investice do recyklace jakéhokoli materiálu je prospěšná nejenom nám lidem, ale i ostatní živé či neživé přírodě.
2) Je toaletní papír jediný recyklovaný výrobek, který ze sběrového papíru vyrábíte? Lze ho využít i na jiné komodity?
Naše výroba je tvořena výhradně hygienickými papíry. Jsme jediná papírna v naší republice, která se zabývá zpracováním i výrobou hygienických papírů. Kromě už zmiňovaných toaletních papírů vyrábíme i průmyslové utěrky v rolích, skládané ručníky, zdravotnické podložky.
3) Existuje nějaký zahraniční model, země nebo firma, která pro vás byla v rámci podnikání s recyklovatelným papírem inspirací?
To nemohu říci konkrétně. Myslím, že využívání sběrového papíru k nám „přišlo“ ze zahraničí, a to nejvíce v 90. letech minulého století s rozvojem větší ochrany životního prostředí a i ekonomické prosperity.
4) Výběr toaletního papíru je pro mnohé lidi kruciální záležitostí, u které se páry dokáží i pohádat. Používáte vy sama svoji značku?
Samozřejmě, a zde bych snad ani nemohla uvést nic jiného :). Ale vážně, u nás doma naše výrobky používáme a jsme s nimi spokojeni.
5) Jak je technologicky náročný proces výroby ze sběrového papíru? Určitě lidi zajímá, zda je výsledný papír zcela hygienicky nezávadný.
Tak samotný technologický proces výroby hygienických papírů začíná rozvlákněním sběrového papíru společně s technologickou vodou, takto vzniklá směs papíroviny se vytřídí od nežádoucích složek (kousků tvrdých plastů, plastových fólií, nerozvlákněných podílů, různých kovových a textilních částí, kamínků, štěrku atd.), kterými je sběrový papír znečištěn. Vyčištěná a upravená papírovina natéká na papírenský stroj, kde v jednotlivých sekcích dochází k samotné výrobě papírenského listu odvodněním, vylisováním a vysušením. V poslední sekci se vyrobený papír namotává do rolí o určitém průměru. Tyto role dále odcházejí do zpracovatelských linek pro konečnou výrobu, tak jak je zná spotřebitel. To je velmi stručně popsaná technologie výroby papíru. A k vaší otázce o nezávadnosti – v sušicí části papírenského stroje se teplota pohybuje až do 600 °C.
Zdroj: Samosebou.cz
6) Jako staromilec musím ocenit váš obalový design. Je to účel zachovat tuto podobu, nebo nejde o prioritu?
Jsme rádi, že se vám naše „retro“ obaly líbí, ale nyní se připravuje nová řada přebalových materiálů pod značkou „Softree“.
7) Bez nadsázky lze říct, že toaletní papír je základní pilíř každého nákupního košíku. Máte odhad, jaké procento nabídky tvoří právě ten recyklovaný?
Nemáme žádnou přesnější statistiku, ale dle našeho názoru se v obchodních řetězcích vyskytuje tak 40 % toaletního papíru ze sběrových papírů, zbytek tvoří výrobky z celulózy.
8) Myslíte, že se poptávka po recyklovaných výrobcích zvyšuje, nebo stagnuje?
Nevím, ale spíše stagnuje.
9) Plánujete rozšířit sortiment? Máte přehled o dalším průmyslu recyklujícím právě papír?
Rozšíření sortimentu s sebou přináší nemalé investice do pořízení nových technologií. Takže v současné době se zaměřujeme spíše na zkvalitnění výrobků a využití současných linek.
10) Je asi zbytečné se vás ptát, zda třídíte… nebo ne, zeptám se jinak: Třídíte poctivě?
Přiznávám se, že třídím základní druhy – papír, plasty, sklo, textil, elektro, nyní už i bioodpady, vybité baterie také odnáším do „krabiček“ do obchodu. Jednou ročně uděláme doma úklid od nebezpečného odpadu – většinou plechovky od barev a olejů dovezeme na sběrný dvůr. Ale uznávám, že takové kelímky od jogurtů (např.) končí v naší domácnosti v komunálním odpadu. Myslím, že třídíme asi jako většina obyvatel.
11) Co si myslíte o úrovni recyklace v České republice v porovnání s jinými zeměmi?
Dle informací, které se dočtu nebo slyším, je Česká republika na předních místech v Evropě. Dle zkušeností ze svého okolí si myslím, že se lidé už naučili třídit, že hlavně pro mladé lidi je třídění už životní styl.