Slow up! Zpomalení a dialog při pletení…
Reportáž z akce propagující znovupoužívání starého materiálu a prezentace mladé české módy.
Někdy je dobré nad věcmi nelámat předčasně hůl. Je překvapivě osvobuzující se v dnešní době na chvíli zastavit a zkusit zpomalit hektické každodenní tempo. Ideálním časem pro takový relax je pochopitelně víkend. My jsme se proto vypravili na další z pražských akcí věnovaných recyklaci, ačkoliv tentokrát pouze částečně. Sobota se v pražském Veletržním paláci zaplnila díky workshopu, přehlídce a koncertu – to vše pod názvem SLOW UP.
Zdroj: Samosebou.cz
Formát celodenní akce s bohatým programem je většinou organizačně náročný. Celý den se ale nesl v duchu pohodové usměvavé atmosféry, která příznačně doplňovala tvořivý duch události. Odpoledne se kavárna zaplnila workshopy hned několika pražských módních návrhářek a iniciativ. Vedle šití batohů ze staré džínoviny jste se například mohli, případně i se svými dětmi, naučit ušít látkové hračky nebo uplést dečku. Mezigenerační iniciativa Old’s Cool pod taktovkou Elpidy, vzdělávacího centra pro seniory, a jeho putovní event SLOW UP se pokusily představit recyklaci v módním průmyslu edukativní formou ve spojení s přehlídkou těch nejlepších současných českých návrhářů. Jak se dočteme na jejich Facebooku, nosnými idejemi byly „inspirace nadčasovými myšlenkami a výjimečnými seniorskými osobnostmi, recyklace, upcyklace, zpomalení, uvědomělost, sebevědomí a respekt“.
Zdroj: Samosebou.cz
Jména jako Hana Frišonsová nebo Kristýna Javůrková aka Jakoby nejsou módnímu publiku neznámá, nejčastěji jsou spojována právě s recyklací použitého oblečení. Jeden z největších umů organizátorky celé akce Veroniky Ruppert, moderátorky a novinářky, která s Elpidou dlouhodobě spolupracuje, je právě schopnost propojovat zvučná česká i zahraniční jména a společně je uvádět v rámci jednoho projektu.
Zdroj: Samosebou.cz
Myšlenku mezigeneračního dialogu a recyklace se Veronika Ruppert společně s designérkou Kateřinou Blahutovou pokusila promítnout i do přehlídkového mola. To bylo zajisté v přízemním prostoru Veletržního paláce výzvou. Finální podoba korespondovala následně i s choreografií přehlídky, kdy se divákovi propojilo rozvržení instalace i se samotnou myšlenkou celé iniciativy. V prostoru byly nainstalovány hromádky odpadového materiálu a nalepené ikonky odkazující na hektický život mladé generace. U jednotlivých objektů byly nalepené i informace o původu materiálu a popis recyklačního procesu. Návštěvník tak mohl vstřebat zajímavé informace a instalace tak získala i edukativní rozměr. Čtyři texty se věnovaly různým tématům recyklace, od plastu přes papír, gumu až po oblečení.
Zdroj: Samosebou.cz
Plast byl aktuální i kvůli zmínce o Monice Drápalové, která využívá textilu z recyklovaného plastu a se svým modelem se účastnila přehlídky SLOW UP. Hromádky recyklovaného odpadu jako například gumového granulátu měly demonstrativně vyznít jako pozitivní náhled do budoucna. Rozvržení všech objektů a nálepek pak zapadlo do choreografie.
Zdroj: Samosebou.cz
Přehlídky se jako modelky totiž účastnily členky Elpidy, dámy v pokročilém věku. Ty šly rovně se vztyčenou hlavou, což mělo odkazovat na vyrovnanost a klid spojené se stářím, zatímco ostatní (ne)modelky, většinou aktivní a zajímavé ženy, šly klikatě podle nálepek a demonstrovaly tím symboliku roztěkaného životního stylu jejich generace. Odpad pak měl dokreslovat dopady takového života.
Celou přehlídku v podmanivém prostředí hudebně doprovázela zpěvačka Never Sol s pěveckým sborem Elpida. Atmosféra se z kreativního odpoledne transformovala do slavnostnějšího tónu a inspirovala k zamyšlení nad kombinací krásy, kterou móda bezesporu je, a výhledy do budoucna.