Omezení produkce plastového odpadu?
Plastové tašky budou už jen za peníze!
Možná jste zvyklí si už nějakou dobu připlácet za igelitové tašky v supermarketech a zpráva o plošném zpoplatnění igelitových tašek od roku 2018 v České republice vás nezaskočí. Věřte ale, že téma vyvolalo (a možná stále vyvolává) emoce. A to nejen v rámci internetových diskusí, ale i v Poslanecké sněmovně.
Česká republika se tak řadí mezi další evropské země, které se postupně staví k igelitovým taškám zády. Ukládá to bruselská směrnice, ke které se od příštího roku připojíme po schválení Senátem Parlamentu České republiky. Ačkoliv obchodníci tvrdí, že lidé si igelitové tašky zdarma přejí a považují to za samozřejmou součást péče o zákazníka, realita je neúprosná. Rostoucí plastový odpad, který se stále často nepodaří správně vytřídit a znovu zpracovat, je světovým strašákem.
Za které plastové tašky budeme platit?
V souvislosti s touto novinkou vás jistě zajímá, za které „igelitky“ se bude platit. Vězte, že za všechny. Na tloušťce materiálu nezáleží. Pravděpodobně ale budou vyjmuty sáčky na pečivo. Na přesnou praxi si musíme počkat do příštího roku.
Zdroj: Pixabay.com
Poplatky za plastové tašky
U plošného zpoplatnění igelitových tašek ale pravděpodobně nezůstane. Jak tedy budou vypadat další kroky? Podle českých poslanců by se měla na základě vládní předlohy zvýšit recyklace ze 60 na 70 %, přičemž celkově se mělo využít 80 % obalů.
Otázka, zda se zařadíme mezi ostatní evropské země, které igelitové tašky zakázaly úplně, je ve hvězdách.
Vášnivé diskuse dokazují, že jde o třaskavé téma, které nás nenechá do budoucna chladnými. Každopádně eliminace odpadu je velkou výzvou pro všechny z nás.
Jak třídit a recyklovat plastový odpad?
To se dozvíte v Příběhu plastu, kde najdete mimo jiné zajímavou infografiku o tom, co se z vytříděného plastového odpadu vyrábí. Konkrétně po zpracování dotříděných plastových tašek se jedná o směs, která slouží k výrobě pytlů na odpad, laviček, protihlukových stěn atd.