Podivuhodný apetit housenek – chutná jim plast!
Skupinka červů na útěku možná odhalila více, než chtěla. Objevili jsme díky tomu nový způsob recyklace plastového odpadu, nebo šlo jen o zoufalý kousek při snaze utéct? Apetit larev zavíječe voskového je teď pod drobnohledem vědců, kteří se snaží přijít na to, zda v housence nalezneme spásu po vytřídění plastu…
Zdroj: Pixabay.com
Přirovnání, že něco chutná „jako plast“, spíše funguje pejorativně, zdá se ale, že housenky zavíječe voskového byste tím neurazili. Ve Španělsku totiž poté, co byly náhodně posbírány do igelitové tašky, housenky obal, ve kterém byly uvězněny, vyjedly a jednoduše uprchly. Federica Bertocchiniová z Institutu biomedicíny a biotechnologie v Kantábrii následně červy zkoumala a podrobila jejich trávení podrobnému testu. Zjistila, že za necelý den stačí plastovou tašku zkonzumovat a že část hmoty skutečně zůstane v jejich těle. Tedy, že disponují enzymem, který plast stráví.
Jak je to možné? Jednoduše se zdá, že enzym v těle zavíječe funguje primárně pro trávení včelího vosku v úlech, kde housenky škodí. Sekundárně ale funguje i při trávení plastu. A člověku by se tato vlastnost mohla více než hodit!
Je otázkou, zda bude tento objev opravdu znamenat průlom v možném řešení rostoucího počtu plastového odpadu a snah o jeho recyklaci, se kterým se svět teď potýká. Představa geneticky modifikovaných červů, kteří by ve velkém doslova žrali vytříděnou plastovou hmotu, je pro některé stejně děsivá jako samotné fotky odpadkových skládek.