S Martinou recyklujete s láskou
Pražské čtvrti Letná se přezdívá český Montmartre. V jedné z jejích slavných ulic – Veverkova – objevíte několik trendy obchodů. Jedním z nich je i obchod Recycle with Love. Na první pohled nenápadný second hand obchod ve skutečnosti skrývá krásnou filozofii založenou na celkovém uvědomění si sebe sama. Martina Feitová, majitelka Recycle with Love, se snaží zbavit svoje okolí starých a nefungujících návyků a naučit je lepšímu životnímu stylu. Lepšímu? Ano, třídění oblečení je krokem ke snížení objemu odpadu a negativních následků konzumní společnosti.
Zdroj: Recycle with Love a Facebook Recycle With Love
Zastavíte-li se za Martinou ve stylovém interiéru kouzelného obchodu a stanete se svědkem její usměvavé tváře většinou doprovázené blonďatým andílkem v podobě její dcery, nebudete pochybovat o tom, že něco na té recyklaci je. Třeba tuna lásky.
Zdroj: Recycle with Love a Facebook Recycle With Love
Rozhodli jsme se pokračovat v cyklu rozhovorů s lidmi z módní branže (doporučujeme rozhovor s Veronikou Ruppert)
a vyzpovídali jsme i Martinu, jak to tedy s jejím obchodem a s tříděním u ní vlastně je.
Můžeš se nám prosím krátce představit? Kolik je ti let, jaký je tvůj příběh a co je Recycle with Love?
Jmenuji se Martina, tento rok oslavím 30 let, pocházím z Moravy, ale už pár let žiji v Praze. Společně s mým přítelem Eduardem a naší dcerou Emou stojíme za projektem Recycle with love.
Před dvěma roky jsme společnými silami otevřeli i náš krámek v ulici Veverkova a máme velkou radost, že za tu dobu se u nás vystřídala spousta pop-up událostí.
V našem obchodě najdete hlavně vintage úlovky, ale kromě nich vytváříme i „remade“ (přešívané nebo upravené) kolekce oblečení. Jsme rádi, že o trend „pomalé módy“ v Praze je stále větší zájem.
Zaujala tě iniciativa Fashion Revolution (o které jsme psali v článku Je načase roztřídit svoje výmluvy) Show Your Label? Pokud ano, jak?
Snažíme se vždy zapojit do události Fashion Revolution. Baví mě, že se v Praze už dostala více do podvědomí a že lidé už mají o takové události zájem a snaží se i sami zapojit.
Setkávám se s čím dál více mladými lidmi, co už nechtějí nakupovat přebytečné kousky do šatníku a zajímá je, odkud jejich oblečení pochází a kdo ho ušil. Fashion Revolution je událost, která má velký vliv na vzdělávání ostatních. Více takových projektů.
Zdroj: Recycle with Love a Facebook Recycle With Love
O Fashion Revolution jsme psali v souvislosti s „recyklací výmluv“. Co si ty myslíš o výmluvách, kterými si lidé omlouvají nezájem o ekologii a etickou módu?
Ve světě už tolik výmluvy neplatí a trendem je oblékat se od hlavy až k patě v second hand oblečení a doplňovat kousky styling od lokálních designérů.
Myslím, že je třeba to lidem ukázat, vysvětlovat a přeučit je ze starých návyků – jako je nakupování ve slevách atd. Samozřejmě když zákazníci začnou poptávat eticky a ekologicky vyrobené zboží, tak výrobci a dodavatelé se budou snažit tomuto trendu co nejvíce přiblížit. Takže největší zodpovědnost je na zákazníkovi, tedy na nás.
Je něco v tomto ohledu – člověk, iniciativa, trend –, co tě poslední dobou zaujalo? Kam by ses chtěla v tomto ohledu sama posunout? Jaké jsou plány Recycle with Love?
Momentálně mě baví, jak mezi mladými lidmi vzrostl zájem o second hand a vintage módu. Líbí se mi, že spousta lidí se nestydí projít šatník po dědovi nebo tátovi a uloví tam šusťákovku z devadesátek.
Zároveň se snažím najít způsoby, jak staré kousky předělat a dát jim znovu šanci posloužit jako další materiál k přetvoření. Do budoucna bych chtěla dál vytvářet nové kolekce, které budou více odvážné a uspokojí i náročnější zákazníky.
Recyklujete doma? A jak? Máte spešl koše, nebo věci hromadíte v rohu a jednou za čas si střihnete, kdo je vynese?
Ano. Máme tašky, do kterých dáváme plast, papír, sklo a kartonové krabice. Vynášení nám nedělá až tak problém. Spíš bych velmi ráda domluvila v našem domě popelnici na bio odpad, protože mi přijde velká škoda, kolik toho zbytečně vyhodíme a znovu nezužitkujeme.
Jako mladé maminky se tě musíme zeptat, jestli si myslíš, že tvoje dcerka už vnímá tvůj přístup ke světu? Vysvětluješ jí už třídění? Sami jsme upozorňovali na různé hry, kterými se dá dítěti přiblížit třídění, tak by nás zajímalo, zda tě už něco podobného nenapadlo.
Moji rodiče začali třídit, když jsem byla malá, a vnímám to jako součást života. Dětem stačí, když vidí rodiče jako svůj vzor. Takže každý bychom měli začít hlavně sám u sebe.