11. ročník soutěže Stavby z vlnité lepenky
Celostátní klání studentské soutěže Stavba z vlnité lepenky už zná svého vítěze, kterým je Střední průmyslová škola stavební Ostrava. Nejlepší model z vlnité lepenky vytvořil právě student této ostravské školy Jan Pytlík. Letošní ročník se pyšnil nejen novými kategoriemi, ale i úchvatnými výsledky studentů. Pořadatelem soutěže je Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM.
Student Jan Pytlík ze SPSŠ Ostrava se svým vítězným modelem „Stezka nad vodou“. (Zdroj: Svvl.cz)
Vlnitá lepenka je papírový materiál skládající se z vlnité vrstvy a jedné nebo dvou hladkých vrstev papíru. To nám alespoň ve stručnosti napoví online slovníky. Obecně je velmi důležité, že je vlnitá lepenka ekologicky zcela nezávadná, nezatěžuje životní prostředí a je 100% recyklovatelná.
Český Svaz výrobců vlnitých lepenek se stará o propagaci ekologického obalového materiálu a součástí komunikace s veřejností je i pořádání soutěže Stavba z vlnité lepenky.
Letošní 11. ročník zadal školám za úkol vyrobit budovu, která by Českou republiku mohla proslavit v zahraničí, s tím, že nemohou zpodobnit žádnou ze současných existujících staveb.
A jak se toho žáci chopili?
Model hotelu Cézetko od studentů SPŠ Zlín, který získal druhé místo. (Zdroj: Svvl.cz)
Radost, ale i příprava na vysokou školu
Do soutěže se přihlásilo 30 škol, které za sebe nominovaly modely vytvořené školními týmy. Cílem organizátorů bylo motivovat žáky k maximální kreativitě a originalitě, právě a především proto, že nesměli kopírovat žádnou existující stavbu a museli se soustředit
na originalitu pojetí i zpracování, které by ve výsledku Českou republiku úspěšně prezentovaly.
Soutěže se účastnily především střední průmyslové a stavební školy, které zajistily žákům odborné zázemí.
Někteří soutěž pojali i jako přípravu na přijímací pohovory na architektonické obory.
Součástí motivace byly určitě i peněžité odměny.
Není se čemu divit, mezi vítěznými modely jsou jak hotely, tak celé komplexy budov, jejichž výroba vyžadovala náročné plánování.
Ekologický rozměr akce je nepopiratelný – nejenže zbytkový materiál z realizace projektu nezatíží životní prostředí, ale popularizace recyklovatelné vlnité lepenky mezi žáky zajisté ovlivní jejich další profesní život. Tleskáme tedy dalšímu úspěšnému ročníku a všem soutěžícím, kde bylo i letos dosaženo tzv. situace WIN-WIN, a s napětím očekáváme příští, již 12. ročník.
PS: Jaký je příběh vytříděného papíru?
Pro neználky a zvídavé duše doporučujeme krátký film Příběh papíru, kde se můžete ocitnout v roli vytříděného papíru a vidět jeho očima – zažít cestu z barevného kontejneru přes recyklační proces až do podoby nového výrobku. Tuhle cestu si parádně užijte! A jestli si myslíte, že o papíru odteď víte všechno, zkuste si kvíz!