Třídím jako Diva: Polystyren a toner
Asi se to neděje tak často, jako když vyhazujete PET láhve (ze kterých se pak šijou bundy) nebo obaly z nápojových kartonů třeba od milovanýho mlíka nebo rajskýho protlaku. Každopádně stát se to může, nejčastěji vás to potká v kanceláři, ale někdy i doma.
To hlavně, když si jednou za čas koupíte nějaký pěkný elektrospotřebič v naději, že se vám radikálně zlepší život, třeba novou pekárnu na chleba nebo vaflovač. Nebo pracujete z domova. Nebo si často berete tzv. home office. Prostě a jednoduše, dneska se spolu mrknem, jak třídit polystyren a tonery do tiskáren.
Zdroj: Samosebou.cz
V polystyrenu můžete najít laptop, domácí pekárnu na chleba, televizi, ale třeba taky porcelánový set na čaj o páté!
Polystyren je ta bílá, kouzelná umělá hmota, která působí jako pěna, ale ve skutečnosti je to plast.
Zdroj: Samosebou.cz
Kam a jak vyhodit polystyren?
Polystyren vzniká jako produkt polymerace styrenu – to není zaklínadlo, ale chemický proces. Styren není jméno komiksové postavičky, ale je to významná aromatická chemikálie, průmyslově hojně používaná. Nejčastěji právě na výrobu polystyrenu, jehož nejznámější verze je právě ta, kterou si všichni běžně pod tím pojmem představí: bílá izolační hmota z drobných kuliček, která se používá jako obalový materiál nebo jako izolace ve stavebnictví.
Nenechte se nachytat – z polystyrenu se totiž vyrábí nejen tato bílá plastová hmota, ale třeba také čiré výrobky, které připomínají plexisklo: obaly, zkumavky nebo Petriho misky.
Nevýhoda polystyrenu je jeho nízká tepelná odolnost a křehkost.
Vzorec: (C8H8)n
Polystyren často chrání křehký kousky spotřebičů nebo nádobí, když k vám odněkud cestují. Když jsem byla malá, tak mi táta z polystyrenu švýcarským nožem vyřezával nábytek pro panenky Barbie, to bylo super, protože tomu se dneska říká „upcyklace“, no a můj táta to dělal ještě dřív, než to bylo trendy, a moje barbíny měly príma sofa a křesílka…
Zdroj: Samosebou.cz
Polystyren se hromadí podle mojí zkušenosti spíš v kanclu než doma. Nejenže větší firmy častěji kupujou elektroniku a další legrace, který se vzhledem ke svojí křehčí povaze musí zasadit do polystyrenové krabičky, ale snad všichni moji kolegové zadávají jako doručovací adresu všech svejch nákupů z módních e-shopů, portálů s elektronikou v akci, domácíma spotřebičema nebo online zverimexů adresu sídla firmy – kanceláře. Bingo. Já to dělám taky!
Pro mnohé z nás je to prostě pohodlný a efektivní řešení – proč stát frontu kdesi na poště, žejo, obzvlášť vzhledem k 8hodinové pohotovosti na recepci (na rozdíl ode mne, ehm…).
Kanceláře, kanclíky, open space, zasedačky a společný kuchyňky se tak stávají nenápadným hromadištěm polystyrenových obalů a jejich zbytků.
Není třeba propadat panice a tajně skladovat nepotřebný obalový materiál pod stolem kolegy. Prozradim vám tajemství. Fígl. Třídicí pravdu – jak jsem říkala, polystyren je plast a patří vytřídit do kontejneru na plasty, obvykle do žlutého. Vím o nich všechno, víte přece, že barevný kontejnery miluju, mějte to taky tak!
Polystyren patří do plastů. Stejně tak do žluťáska patří i polystyrenové vaničky na jídlo (samozřejmě, že nesmí být mastný ani jinak moc znečištěný, obecně platí, že je dobrý jakoukoli recyklovatelnou nádobu z plastu vypláchnout). Dobrý, co?
Jo, ještě jedna věc, polystyren, kterej sloužil jako stavební izolace, do kontejneru na plast NEPATŘÍ. To dá rozum, je na něm omítka a ta se s plasty recyklovat nedá. Tento druh polystyrenu patří jedině na sběrný dvůr. To je život.
Zdroj: Samosebou.cz
Kam a jak vyhodit toner?
A co dalšího záhadnýho se vyhazuje z kanclů? Dost dlouho jsem přemýšlela, jestli se nějaký slovo rýmuje se slovem „toner“. Na nic jsem nepřišla. Nemáte tip?
Na oplátku vám dám tip pro správnýho třídiče, kterej si určitě láme hlavu s tím, kam vyhodit prázdnej toner a být eko, ty jo. Rada nad zlato, znáte to!
Jojo, další věc, co se v kancelářích často, ale i doma, občas, má tendenci hromadit v koutku, jsou náplně do tiskáren neboli tonery.
Je rozhodně dobrý vědět, že dnes už obvykle prodejny, kde si náplně do tiskáren kupujete, taky berou tonery zpátky. Takový toner se totiž často (podle typu) dá znovu použít. To je cool, ne?
Toner se neřadí mezi nebezpečný odpad ani elektroodpad. Existují taky speciální sběrný místa určený přímo pro třídění tonerů – stačí prohledat internet.
Myslím, že sbírat cartridge a tonery se vyplatí dvakrát tolik právě v kancelářích, kde se tiskne jako o závod.
Tak u toho taky myslete na budoucnost planety, jo? Já na to myslím furt. A snažím se tisknout jen to nejnutnější a tonery třídím. Nechci se vytahovat (možná že trošku vlastně chci). Ale zkuste být víc jako já. Samosebou, třiďte!