Festivalová odpadková kocovina
Festivalům fandíme, a především pak čistým festivalům! Celé léto jsme vás provázeli skrz naskrz Českou republikou v rámci projektu Čistý festival a REC.stage, kde jste se mohli dozvědět co nejvíce informací o třídění odpadu a jeho recyklaci a navíc si třeba odnést zajímavý dárek. Třídění odpadu na festivaly rozhodně patří, ale jelikož je neustále co zlepšovat, je důležité mluvit i o tom negativním.
Zdroj: Samosebou.cz
Čisté festivaly jsou zapotřebí
Čistý festival je projekt, do kterého se v roce 2017 zapojilo celkem 20 největších českých venkovních akcí. Součástí projektu je udělení prestižní certifikace „Čistý festival“ od obalové společnost EKO-KOM, která se v České republice stará o třídění a druhotné využití odpadů z obalů, tzn. plastů, papíru, kovů, skla a nápojového kartonu.
Společným cílem bylo zabránit nesmyslnému míšení jednotlivých druhů odpadu na masových akcích. Obrovská je především je koncentrace odpadu z plastu.
Hudební festivaly jsou u nás obrovským fenoménem a jejich již tak velká popularita neustále stoupá. Je tedy zapotřebí se o čisté životní prostředí těchto velkých akcí aktivně starat a máme radost, že se tak díky projektu Čistý festival i děje.
Zdroj: Samosebou.cz
Úmysl versus realita
Přes všechny dobré úmysly ale stále narážíme na nešťastné důkazy toho, že je cesta k ekologicky „košer“ akcím ještě daleká. Existence třídicích košů a nádob není všespásná. Většinou zde hraje roli i alkohol, který návštěvníci konzumují právě v plastovém kelímku určeném k vytřídění.
Často nastává problém již při vstupu na festival, kdy díky nutným bezpečnostním kontrolám stráví návštěvníci nemalou chvilku čekáním na vpuštění do areálů. Taková čekání si často zpestřují popíjením nápojů, které si nemohou s sebou vzít dovnitř. Absence třídicích kontejnerů před vstupem tak nedovoluje efektivní vytřídění odpadu a plastové i skleněné láhve, kelímky apod. se tak společně vyhazují do směsného odpadu.
Zelené a „alternativní“ akce – šok…
Další nepříjemný šok nás čekal na menších hudebních akcích. Ty se většinou profilují alternativně a „zeleně“. Předpokládali jsme tedy, že budeme mít možnost objevit na akcích nádoby na třídění odpadu či jiné alternativy. Přeci jen je zájem o ekologii a životní prostředí jednou z priorit mladých lidí a třídění odpadu je pro většinu u nich již naprostou samozřejmostí.
Navíc kde jinde tyto možnosti očekávat, než na akcích schovaných právě pod zelenou a alternativní hlavičkou?
Bohužel jsme se setkali i s absencí možnosti třídit alespoň plastové kelímky.
Několik návštěvníků nám i potvrdilo, jak nepříjemně se cítí, když vhazují plast do obyčejné popelnice – bylo jim to doslova proti srsti.
Festivalová sezóna 2018
Na další rok tak máme spoustu výzev. Pro nás jsou tato zjištění dobrou zpětnou vazbou pro další možné kroky, jak vám zpříjemnit hudební pohodu a zajistit přitom co nejlepší „zrecyklování“ festivalového odpadu.
Pro vás návštěvníky je to zase výzva, jak se zamyslet nad vlastním chováním a reflektovat situace, kdy jste nevytřídili svoje odpadky na festivalu a zda to bylo nevyhnutelné – tedy, zda festival neposkytl maximum prostředků, nebo zda šlo o vlastní lenost a rezignaci.
Věříme totiž, že nám všem jde o to samé – bavit se v čistém prostředí a zajistit podmínky pro čistou zábavu i pro naše děti. Hudební styl budoucích generací předpovědět nedokážeme. Ekologické katastrofy vzniklé netříděním odpadu ale bohužel ano.