Plastové pohoří nebo České Budějovice z PET láhví
Plastový boom se podle ekonomické literatury datuje na konec šedesátých let 20. století, jeho širší využití přitom spadá už do let padesátých. Máme vůbec představu, kolik plastu tu s námi na planetě „žije“?
Zdroj: Pixabay.com
Zkusme si to představit: kdybychom dali všechen plast vyprodukovaný od padesátých let na jednu hromadu, byla by tato hromada velká jako newyorský Manhattan nebo jako České Budějovice. K tomu všemu by ještě tahle hromada čněla do tříkilometrové výšky – bylo by to vcelku velké plastové pohoří, nemyslíte?
Je při tom celkem smutným faktem, že z celkového objemu světových plastů se nám zatím podařilo zrecyklovat jen 9 %. A co ten další plast?
Neuvěřitelných 12 % plastu se spálilo a 79 % plastového odpadu se válí na skládkách, v oceánech a jinde v přírodě.
Tolik čísla, která vyplývají z nové studie z odborného časopisu Science Advances, která se zabývá touto plastovou problematikou.
Plastový odpad a dopad – co my s tím?
Třídit odpad má smysl, rozhodně. Stačí vyhodit petku nebo plastový kelímek od jogurtu do žlutého kontejneru a voilà – plast může mít další příběh.
Chybu neuděláte ani s upcyklací nebo podporou nejrůznějších projektů (pamatujete si na židli vyrobenou z plastu vyloveného z moře?) a výrobců, kteří upřednostňují recyklaci a práci s recyklovanými materiály jako surovinou pro nejrůznější výrobky.
Ačkoli produkce plastu stále roste (největší producent plastových výrobků je nadále Čína), je i v našich rukách, jak s plastovým odpadem naložíme. Pro začátek ho stačí „naložit“ do správného kontejneru na třídění. Pak už nemusí být žádná PET láhev depresivní.