PET láhev ve všech svých podobách
Neodmyslitelný „doplněk“ 21. století – i tak by se dala nazvat PET láhev, kterou možná právě teď držíte v ruce. Každý z nás ji zná a dalo by se říct, že každý ji použil nebo používá. Její život ale nekončí vhozením do koše nebo do nádoby na třídění plastu. Naopak! Cesty plastu jsou nevyzpytatelné a často se k nám vrátí v podobě, kterou bychom čekali jen málo. Nebojte, výrobků z PET láhví se není potřeba bát!
Čirá PET lahev – běžný obal pro minerálky a další tekutiny, se kterým se v moderní době setká snad každý. (Zdroj: Pixabay.com)
Často si ani neuvědomujeme, jak široký takový sortiment už v současné době je. I velké módní řetězce nabízejí kolekce z recyklovaných materiálů, velmi často právě z PET láhví, ze kterých nejčastěji vznikají textilní vlákna.
Tento velmi vděčný materiál má široké využití a ruku v ruce s vědou se možnosti jeho využití rychle rozšiřují.
Materiál je snadno tvárný (tato vlastnost je označena pojmem plasticita, odtud název plasty), a tak se lehce upravuje…
Různobarevné recykláty
PET láhve rozdělujeme podle několika hledisek – nás zajímají z pohledu dalšího zpracování a recyklace plastů – více v článku Jaká je cesta plastového odpadu?.
Po vytřídění petek do kontejnerů na plasty a svozu na třídičku dochází k tzv. dotřiďování plastů. Z hlediska recyklace a dalšího zpracování je zásadní dělení plastových láhví podle barvy.
Čiré PET láhve se po vytřídění přemění na stejně čiré vločky a tzv. čiré regranuláty. Při stoupajících cenách primárních surovin jsou právě regranuláty, které vznikají tepelným roztavením PET láhví, tím nejvíce ekonomickým a ekologickým řešením pro další výrobu věcí z plastu.
Právě z čirých regranulátů vznikají nové PET láhve, PET fólie a PET blistry. Z čirých vloček pak lze vyrobit technická a textilní vlákna.
Z technických vláken se dále vyrábí třeba pleny a koberce, z textilních vláken se pak vyrábí např. spacáky, fleecové bundy, mikiny atd.
Z barevných PET lahví se zase vyrábí barevné vločky a barevný regranulát pro výrobu barevných PET láhví a barevných výlisků. Barevné vločky jsou základním materiálem pro výrobu černého vlákna, z něhož se vyrábí textilie a výplně do aut.
Ze žlutého kontejneru putují plasty na třídicí linky, kde se dále separují. Z PET lahví se potom vyrábí celá řada dalších produktů. (Zdroj: Samosebou.cz)
PET láhve a recyklace – vlákno budoucnosti?
V současné době se druhotné suroviny z plastu používají pro výrobu mnoha materiálů a produktů, o kterých jsme stručně psali výše. Co si ale pod tím představit?
Zjednodušeně lze říci, že nejvíce výrobků z PET láhví nalezneme v potravinářství, stavebnictví a módním průmyslu. Málokterý veletrh designu se dnes obejde bez sekce věnované výrobkům z recyklovaných materiálů.
Ve stavebnictví se plast běžně používá k výrobě např. plotů z recyklovaného plastu, zajímavý je určitě také nejdelší most postavený z recyklovaných materiálů ve skotském Peeblesshire. Ten je dlouhý 30 metrů a byl postaven z 50 tun recyklovaných plastových láhví.
Největším hitem je ale v posledních letech móda z PET láhví. Trendy tenisky nebo nepromokavý batoh už dávno nemusí být spojené jen se špatným svědomím v souvislosti se životním prostředím.
Detailní snímek batohu vyrobeného z 95 % recyklovaným materiálem z vytříděných PET láhví. (Zdroj: Samosebou.cz)
Využití plastových láhví? Jde to i bez průmyslu…
Plastové láhve se dají využít i samy o sobě, jde často ale spíše o lidové kutilství nebo bohužel o činy ze zoufalství.
Upcyklovat plastové láhve patří k oblíbeným zahrádkářským kratochvílím – stříháním a skládáním je můžeme přetvářet např. na různé předměty a panáky.
Využívá se při školních kroužcích jako například nádoba na vodu při namáčení štětců nebo k výrobě strašáků.
Známe ale případy z rozvojových zemí, kde nešťastná situace a nepříjemné hromadění odpadu vedly místní obyvatele k vynalézavosti. Obdivuhodné je především využívání PET láhví pro výrobu lodí nebo domů. Často ale i v ekonomicky vyspělých zemích v Asii nevědí, jak naložit s plastovým odpadem.
Pokud plast netřídíme a nerecyklujeme, pak si hledá tu správnou cestu obtížně. Buď je dobrovolníky sbírán, nebo jsou PET láhve upcyklovány, případně slouží jako palivo. Pokud se zůstane volně povalovat v přírodě, vzniká z něj odpad, který nezvratně ničí životní prostředí – v přírodě se totiž rozkládá desítky let… Více v článku Plastová láhev jako náš největší nepřítel?.
Třídit a recyklovat PET láhve má smysl
Příběh plastu může být opravdu rozmanitý. Recyklovat PET láhve se rozhodně vyplatí, jelikož existuje řada možností pro jejich následné využití. Třiďme proto láhve a další plastový odpad do žlutých kontejnerů. Nezapomeňme ani na víčka, které můžeme třídit společně s PET láhvemi.
Při třídění je důležité odpad co nejvíce zmenšit, aby se ho do barevného kontejneru vešlo co nejvíc. Nejjednodušší je PETku sešlápnout.
Pokud se nabízí možnost vyhnout se plastovému odpadu, je rozhodně dobré to udělat (více v článku Mikroplasty = maxiproblém? 5 tipů, jak jim předcházet). U jednorázových plastových obalů se nabízí mnoho vhodnějších opakovaně použitelných obalových alternativ.
Pokud to jde, pak jak říká hierarchie nakládání s odpady – nejlepší je tvoření odpadu předcházet, ale pokud nějaký vznikne, vždy bychom ho měli vytřídit, protože jen tak umožníme jeho recyklaci.