Slovník třídiče: ekologická likvidace odpadu
Ekologická likvidace odpadu je slovní spojení, které se v dnešní době často objevuje. Ekologie je „in“ a třídění odpadu také. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Přídavek „ekologický“ se totiž občas použije i tam, kde je to téměř zbytečné. Jak je to tedy s ekologickou likvidací odpadu?
Zdroj: Pixabay.com
Orientovat se v dnešním globalizovaném světě, přehršli informací, někdy i v reklamní masáži je značně obtížné.
Bohužel se stále častěji setkáváme s chybným užíváním některých pojmů a ne vždy je význam slova použit ve správném kontextu.
I to je jeden z důvodů, proč v online magazínu Samosebou.cz připravujeme Slovník třídiče. Není na škodu si pár termínů uvést na pravou míru.
Obecně bývají často zaměňována slova recyklace a třídění odpadu – často pak dochází k nesprávnému pochopení a dezinterpretaci.
Tak například – člověk nerecykluje, jak často slýcháme, ale třídí odpad (více naleznete v článku Slovník třídiče: sběr, třídění odpadu, recyklace odpadu, využití a upcyklace).
Zdroj: Pixabay.com
Jak je to s ekologickou likvidací odpadu?
Také užívání slovního spojení ekologická likvidace odpadu může být v některých případech zavádějící. Ekologický přístup je v současné době trendy – proč tedy do pěkného marketingového kabátu neobléci i odstraňování odpadu?
Navíc vědomá i nevědomá nepřesnost lidem není cizí a třeba pro pozitivní PR je to pojem, který dobře funguje. Můžeme se s ním tedy setkat s větším či menším záměrem v nesprávném kontextu.
Termín „ekologická likvidace odpadů“ není v legislativě odpadového hospodářství nikde speciálně vymezen.
Likvidace odpadů je navíc v minulosti používaný pojem, který v současnosti nahradilo právě tzv. odstranění odpadů.
Jde o proces, který ukončuje nakládání s odpady. Jedná se o celou řadu činností, jako jsou skládkování, rozklady kalů, ukládání kapalných odpadů do povrchových nádrží atd.
Vůbec nejčastěji je v praxi pojem „ekologická likvidace odpadů“ spojován s likvidací vozidel s ukončenou životností (autovraků) či nebezpečných odpadů.
Ostatně v případě celé řady kapalin a náplní ve vozidlech mluvíme právě o nebezpečných odpadech.
Ekologická likvidace odpadu – nepleťme si pojmy s dojmy
Jako ekologickou likvidaci odpadu může někdo vnímat také recyklaci vytříděného odpadu. Jak jsme si řekli výše, v případě ekologické likvidace se bavíme o odstranění odpadů.
Tím ale recyklace rozhodně není – v tomto případě bychom měli správně použít termín využití (materiálové) odpadů.
Někdo tak může chápat také přístup k odpadu prostřednictvím upcyklace a re-use (znovupoužití).
Upcyklace dává odpadu nový rozměr: ve smyslu podoby, použití, materiálové skladby atd., více v článku Tříděný odpad v hlavní roli na REC.workshopu.
Nakupování v second handech nebo třeba přešívání oděvů je pro změnu doklad tzv. re-use přístupu k věcem, které by se jinak staly odpadem, a tím eliminace zbytečného plýtvání.
Mnoho mladých rodin také využívá bazarový obrat dětského vybavení a hraček – více např. v článku Pražské komunitní třídění odpadu.
Ve výše uvedených případech se totiž jedná o znovupoužití vysloužilých věcí, které se ve smyslu zákona o odpadech ještě „nestihly“ stát odpadem. Posloužily k výrobě něčeho nového.
Ovšem i tyto věci se po nějaké době stanou odpadem. Těmito přístupy tento nezbytný krok zániku oddalujeme, prodlužujeme, ale jednou stejně nastane. Pak přijde na řadu jeho využití nebo likvidace (odstranění).
Na závěr…
Důležité tedy je, kromě rozumného přístupu ke způsobu našeho života a věcem, které nás obklopují, také vědomí toho, že s jejich vznikem přichází prostřednictvím naší konzumace i jejich zánik a neodvratný proces jejich likvidace (odstranění). Proměně věcí v odpad a jeho následné zpracování tak stejně budeme, dříve či později, čelit vždy.