Třídím jako Diva: Kam vyhodit tapety, lino a polystyren?
Jasně – stěhování, rekonstrukce a zabydlování nového bytu nebo domu není něco, co by byl náš denní chleba (pokud nejste zrovna bytový dekoratér). Ale i takové situace v našich životech nastávají. A ruku na srdce, málokdo v takovou chvíli ví, kam s odpadem, který není úplně běžný. Já jsem byla na začátku trošku bezradná…
Zdroj: Samosebou.cz
Když jsem se v jednom z našich třídicích zastaveníček zmiňovala o velkém jarním (a podzimním) úklidu a vyhazování starých knížek a papírového odpadu, ještě mě nenapadlo, že se spolu posuneme do další fáze, která může nastat. A to je renovace bytu se vším všudy. Nebo aspoň částečná.
Určitě znáte ten bezvadnej pocit, když si něco sami doma vylepšíte.
Staré tapety a staré lino – kam s nimi?
Není to neobvyklý, že při úklidu nebo rekonstrukci narazíte na úplný poklady. Spoustu starých bytů, který si prošly renovací za socialismu, ukrývá letitá překvapení. A příjemná!
Já jsem třeba ve svým klasickým vinohradským bytě pod linoleem narazila na opravdický parkety! A pod devadesátkovou tapetou na zbytky válečkové výmalby. A řekla jsem si – proč ne? Pěkně to opráším….
Strhnout ošklivý linoleum, který si pamatuje ještě osmdesátý léta, na úkor parádních vinohradských parket? Rozhodně ano, to je prostě výzva, která se neodmítá! Ale nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, kam stržené lino vyhodit.
Zdroj: Samosebou.cz
Malý svinčík, malý dům – vyřeší to sběrný dvůr!
Kusance starýho linolea je nejlepší odvézt do sběrného dvora. To je místo, kde si s ním rozhodně poradí. U sběrných dvorů je nejlepší si všechno předem zjistit: kde máte ten nejbližší a co všechno a v jakém množství je tam možné vyhodit. Přece jen, když už se tam vydáte, tak ať vás nezaskočí žádné nečekané překvápko.
Co všechno se dá obvykle odevzdat ve sběrném dvoře?
- Koberce;
- linoleum;
- starý nábytek;
- pneumatiky;
- stavební a demoliční materiál (v omezeném množství);
- řezané větve, shrabané listí.
A kam vyhodit ty tapety?
Z podstaty věci by se na první pohled mohlo zdát, že taková tapeta je papír a měla by se tedy vytřídit do modrého kontejneru na papír. Chyba lávky. Ostatně jako třeba v případě dalších podobných matoucích materiálů – pamatujete na zrcadlo, autosklo a porcelán?
Pro připomenutí – zrcadlo je sklo, které na sobě má reflexní (často kovovou) vrstvu, kvůli které se nedá vytřídit do klasického kontejneru na sklo. Podobně je tomu u použitých strhaných papírových tapet, protože na sobě mají nános chemického lepidla a často i kusy omítky. Do modrého kontejneru tedy tyto tapety třídit rozhodně nepatří.
Kam a jak třídit stavební polystyren? Není to žádný hlavolam…
Když se do úprav, oprav a rekonstrukcí pustíte opravdu „z gruntu“, může se snad stát, že kromě lina a tapet budete řešit i to, jak naložit s polystyrenem.
S tříděním polystyrenu to není tak jednoznačný.
Obalový, čistý polystyren (třeba z nových spotřebičů) patří vytřídit do žlutého kontejneru na plast – přece jenom, je to plast!
Naproti tomu ale použitý stavební polystyren (například izolace) patří (aha!) na sběrný dvůr.
Takže jaké z toho plyne ponaučení?
Použité tapety, linoleum a ani stavební polystyren netřídíme do kontejnerů na tříděný odpad. Tento druh odpadu je nejlepší odvézt do sběrného dvora nebo do speciálních velkoobjemových kontejnerů.
Pokud se nejedná o zásahy svépomocí, je již poměrně běžné se s firmou, která pro nás tyto práce realizuje, domluvit na odvozu a likvidaci tohoto druhu odpadu.
Je vždy dobrý si zjistit maximum o vašem nejbližším sběrném dvoře a o tom, jak to u vás v obci funguje s velkoobjemovými kontejnery. Rozhodně se to vyplatí, protože tímto druhem odpadu pak nebudeme zbytečně zatěžovat přírodu a můžeme ho maximum správně a šetrně zpracovat.
Protože třídění a správné nakládání s odpady má smysl, samosebou!