Betonový receptář – trochu plastu a je to!
Slyšeli jsme už ledasco, ale ozařovat plast? Studenti z Massachusettského technologického institutu (MIT) se toho nebáli a zkusili nejen ozářit plast, ale ještě ho přidat do betonové směsi. Výsledek? Ještě lepší, než se čekalo.
Zdroj: Pixabay.com
Tvrdý jako beton
Beton je směs cementu, písku a vody. Milovníci brutalismu zaplesají a nejraději by viděli beton všude. Tento oblíbený materiál moderní doby má ale své limity.
Jeho pevnost a odolnost je omezená a hlavně při jeho výrobě vzniká velké množství nebezpečných skleníkových plynů.
Není tedy divu, že se mnozí snažili a stále snaží zlepšit mechanické vlastnosti tohoto nepostradatelného stavebního materiálu. A jeden tým amerických studentů přišel se zajímavým vylepšením.
Tento objev by mohl hodně změnit! Kdo by řekl, že vyhozená PET láhev nebo jiný plastový obal se může vrátit v podobě práškové příměsi do betonu?
Zdroj: Pixabay.com
Plast versus gama paprsky
Tým studentů totiž rozlouskl záhadu plastu, který vždy betonovou směs a její vlastnosti paradoxně zhoršoval.
Neúspěchy s plastovou příměsí vyvrátil až objev působení gama záření na plasty. Záření změní plastovou vnitřní strukturu natolik, že rozemletý plast přidáním do betonu zpevní celkovou strukturu až o 15 %. Takto upravený beton navíc ani nevykazoval žádnou radioaktivitu. Výsledek = win-win!
Výzkum není rozhodně na konci. Možnosti využití plastu ve stavebním průmyslu se neustále rozšiřují.
V novém typu betonu navrženém studenty z MIT je jen 1,5 % plastu, přestože výrazně snížil vznik skleníkových plynů při jeho výrobě, nemluvě o obrovském snížení plastového odpadu ze skládek.
Pevnější betonové stavby jsou už jen třešničkou na dortu.
Naděje, jak využít hromadící se plastový odpad, tedy žije. Nejlepším řešením likvidace odpadu je pro obyčejného člověka správné třídění odpadu, pro vědce ale skrývá odpad i další a další objevy – od nového stavebního materiálu po krmení housenek.
Co bude dál?