Třídění skla v ČR
Sklo je jednou z nejpoužívanějších obalových surovin. Díky svým vlastnostem ho výrobci v některých případech preferují před často levnějším plastem. Sklo bylo, je a bude prostě nenahraditelné. Navíc je perfektně recyklovatelné. Do nekonečna.
Zdroj: Samosebou.cz
V loni se podle údajů z ČSÚ průměrně vytřídilo 49 kg odpadu na obyvatele, z toho 12 kg tvořilo sklo. Vytříděné sklo je tedy hned na druhém místě, po ještě o chlup populárnějším papíru. Dalo by se říct, že u nás je třídění skla určitou tradicí.
Třídění skla – stále je co zlepšovat
Odpad třídíme u nás v ČR už docela automaticky, fakt. V Evropě jsme za loňský rok byli v třídění na krásném druhém místě, ale také je pravda, že směsný (komunální) odpad pořád obsahuje až příliš mnoho odpadků, které by šly krásně vytřídit a následně recyklovat.
Tak to alespoň vypadá podle náhodné „přepadovky“ Institutu pro cirkulární ekonomiku, která zjistila, že konkrétně v pražských domácnostech končí ve směsném odpadu PET plast, tiskoviny a také sklo, au (co to vlastně ta cirkulární ekonomika je a proč by nás měla zajímat, se dočtete v našem článku o „Cestě za lepším tříděním odpadu“).
Zdroj: Samosebou.cz
Vratné láhve a receptář drobných dobrých nápadů
A přitom je naše třídicí tradice obdivuhodná. Sklo například třídíme už od dob socialismu, je tu zakořeněný dlouhodobý zvyk výkupu zálohovaného vratného skla – sbíraly se tu dokonce i láhve od mléka a skleničky od jogurtů, které putovaly zpět do mlékáren, kde se znovu plnily stejným obsahem, tedy mlékem a jogurtem.
České kutilství tu taky vzkvétá a hojně využívá suroviny, které by jinak byly na vyhození – třeba oblíbené skleníky a pařeniště ze starých zavařovacích i jiných typů sklenic, sklenice od zavařenin jako dózy na rýži nebo vločky, láhve od kečupů jako netradiční vázička. Dneska se tomu říká upcyklace a je to populární aktivita nejen v ČR, ale na celém světě. Další využití odolných sklenic, láhví a skleniček se prostě samo nabízí, stejně jako se nabízí mnoho tutoriálů na nejrůznějších DIY blozích a youtubových kanálech.
Dnes je toho prostě plno a není třeba každou neděli ve stejný čas sledovat „sousedovic Toníčka“ – na internetu najdete tolik dobrých rad a nápadů. Mimochodem, v tomhle článku o pražském třídění a upcyklaci skla najdete super tipy (nejen pro Pražáky). A nezapomeňme taky na šikuly, kteří vymýšlí a aplikují technologie, aby se sklem mohli vytvářet nové výrobky (jako třeba MARS).
Systém zálohovaných láhví dneska taky jede dál – použité láhve vykupují samoobsluhy, večerky a supermarkety na každém kroku.
Tohle nám jde. Není divu, že film Vratné lahve od Zdeňka Svěráka je skoro národním klenotem a divácky oblíbenou oddechovkou.
Samozřejmě, že máme také sběrné dvory – ty nahradily sběrné suroviny typické v době socialismu.
Nejčastěji je zřizují a řídí obce. Detailní informace můžete najít na internetu – zkuste hledat pod heslem „sběrný dvůr“ a dozvíte se, která provozovna je nejblíž místu vašeho trvalého bydliště a co přesně tam můžete deponovat.
Obecně platí, že sběrné dvory přijímají objemný odpad, dřevěný odpad, kovový odpad, pneumatiky, odpad z údržby zeleně, ale také sklo, plasty, papír a nápojové kartony.
Do dvora také patří objemný skleněný odpad, třeba větší množství tabulového skla.
Za některý typ odpadu, který tam dovezete, budete možná muset zaplatit drobný poplatek. Ideální je si před výpravou na sběrný dvůr zjistit veškeré detaily online.
Zdroj: Samosebou.cz
Kontejnery máme na sklo rovnou dva!
Na třídění skla u nás máme dokonce dva kontejnery – zelený a bílý. Zkuste hádat: Které sklo kam patří?
Správně tipoval ten, kdo tvrdí, že barevné sklo vyhazujeme do zelené části kontejneru a čiré pak do části bílé. Když není jiná možnost, je to pak mišmaš v jednom zeleném kontíku.
Jaké je základní rozdělení vytříděného skla, které patří do jednoho ze dvou kontejnerů? Dáme lehkou opakovačku:
- láhve od sirupů a limonád, piva, vína a dalších lahodných moků;
- v malém množství tabulové sklo z oken a dveří (třídíme do „zelenáče“);
- sklenice od kečupů, marmelád, dipů, majonéz (i s víčkem a klidně nevymyté);
- skleničky od jogurtů, kosmetiky;
- rozbité skleničky nebo skleněné vázy.
Kdo „porád“ neví, nevadí, všecko zjistí v článku o recyklaci a recyklačních symbolech skla.
Tak ať žije sklo a ať žije třídění a nekonečná recyklace.