Popelník, nebo kontejner?
Francouzi jsou známí svojí láskou k estetičnu a eleganci. V průběhu 20. století se proměnil i obraz nonšalantního Francouze, ke kterému dříve neodmyslitelně patřila i zapálená cigareta. Jako tradiční evropský lídr přistoupila Francie k protikuřáckým opatřením a šla příkladem v boji proti zdraví škodícím zlozvykům… Dnes je tedy elegantní Francouz zdravý Francouz, přestože mnozí z nich byli vášniví kuřáci a cigareta pro mnohé z nich ještě donedávna představovala nedílnou součást jejich životů. Ve Francii cigarety ale přesto úplně nezmizely a je zapotřebí se vypořádat s odpadem, který po nich zůstává. Jak nejlépe zlikvidovat nedopalky? Podle Francouzů jak jinak než elegantně!
Zdroj: Unsplash.com/Henrique Ferreira
Kam se špačky? Rozumějte: kam vyhazovat cigaretové nedopalky?
Nápad třídit nedopalky od cigaret je zatím opravdu francouzskou raritou. Možnosti jejich využití tu jsou.
Cigaretové filtry jsou totiž vyrobeny z acetátového vlákna, tedy z vysoce kvalitní celulózy.
Tato vlákna se po očištění a vysokém zahřátí dají přeměnit, světe div se, na plasty. Podle zatím známých příkladů z Francie z nich vyrábějí rukojeti na šroubováky, nebo – hezky tematicky – popelníčky.
A jak je to možné? Nedopalky se přeci vždy válí všude po zemi…
Na počátku vždy stojí správný kontejner, nebo jiná nádoba, která umožňuje odkládat specifický druh odpadu.
Za tímto účelem ve Francii nedopalky shromažďují buď ve speciálních popelnicích, nebo v označených nádobách.
Nedopalky pak recyklují v továrně v Brestu, která se specializuje právě na recyklaci cigaretových filtrů.
Zdroj: Unsplash.com/Ali Yahya
Popelníček jako kontejner
Ačkoliv patří Česká republika mezi desítku evropských zemí, kde se nejvíce třídí odpad, přeci jen nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době začaly cigaretové nedopalky třídit a recyklovat i u nás. I když, kdo ví…!
Ve francouzském případě si pochvalují především čistější okolí. Odhazování nedopalků po veřejném prostoru je jedním z nejhorších zlozvyků a zanechává dlouhodobé, v některých případech i trvalé následky.
Podle francouzské firmy na třídění cigaretových nedopalků se za jednu minutu ve světě vyhodí přes osm milionů cigaretových špačků.
Ty se pak v přírodě rozkládají až 15 let – to by kuřáci měli mít na mysli. U nás se sice cigaretový odpad zatím netřídí, snad se to ale brzy změní. V tuto chvíli je pro přírodu stále nejbezpečnější cigaretu odhodit do popelníku, nebo do koše.