Ekologický design (zase) boduje!
V úterý 27. března 2018 se konalo slavnostní vyhlášení cen Czech Grand Design. V kategorii Módní designér roku se dostalo ocenění návrhářce, která už několik let propaguje udržitelnou módu. V příběhu recyklované kolekce Lenky Vackové se propojuje nejen ekologická móda, ale i naděje na lepší komunikaci mezi českými regionálními výrobci a designéry. Tato prestižní cena totiž dokazuje, že „ekologické, hezké a české“ jednoduše jde.
Z Prahy do Klatov
Nenápadná klatovská textilní továrna Klatex není širší veřejnosti příliš známá. Zaměřuje se na recyklaci textilního odpadu, který vrací znovu do oběhu v podobě tepelných izolací a netkaných textilií především pro průmyslové využití.
Že zazní jméno této klatovské firmy na pódiu Stavovského divadla při vyhlašování nejprestižnějších designérských cen v České republice, asi v minulosti nikdo nepředpokládal.
Módní návrhářka Lenka Vacková. (Zdroj: Czechdesign.cz).
Díky snaze Lenky Vackové popularizovat ekologický přístup k módě se ale o možnostech recyklace textilu dnes dozví mnohem více lidí.
Její cesta po absolvování prestižní pražské UMPRUM směřovala do regionální továrny, kde nastoupila jako designérka.
Právě propojení designérů z univerzitních měst s regionálním průmyslem je ideálem lepší konkurenceschopnosti českých výrobků. Příběh Lenky Vackové v Klatovech to dokazuje.
Lenka běžně pracuje s materiálem, který vznikl z vytříděného textilu. Ten pochází jak z textilních kontejnerů, tak i z odpadu jiných textilních továren.
Po roztřídění a rozmělnění textilu se pomocí speciálního stroje vytvoří netkaná textilie.
Kolekce Lenky Vackové se zaměřuje na interiérové doplňky, především koberce. Lenka se snaží vymýšlet nové způsoby využití textilního recyklátu a nově nabízí kolekci tzv. yogamatek – podložek na cvičení.
V továrně se ale pustila i do upcyklace a to vytvořením kolekce z nerecyklovatelných částí vytříděného textilu jako jsou knoflíky, korálky a zipy.
Kolekce Lenky Vackové nominovaná na ceny Czech Grand Design.
Model je z nerecyklovatelného odpadu z textilky Klatex.
(Zdroj: Czechdesign.cz).
Udržitelná móda v České republice
Poslední roky ukazují, že téma udržitelné módy je čím dál populárnější. Už dávno se recyklace a upcyklace oblečení neřeší jen mezi ekologickými aktivisty, ale naopak se stala součástí i fashion weeků.
Módní průmysl má své velmi problematické body, které se dnes snaží řešit lidé napříč společenským spektrem.
Znečištění přírody chemickými látkami, velká spotřeba přírodních zdrojů a obrovské množství vytvořeného odpadu z nezrecyklovaného oblečení jsou namátkou vybrané časté důvody ke kritice velkých módních řetězců.
Výstava Best of nominovaných na ceny Czech Grand Desig. Instalace Lenky Vackové a ukázka koberce z recyklované netkané textilie. (Zdroj: Czechdesign.cz).
Kolekce z recyklovaných tkanin tak dnes najdeme v běžné distribuci a je už opravdu z čeho vybírat. K oblečení ale lze přistupovat ekologicky i jinak a to v prvé řadě jeho správným tříděním. Kontejnery na textil již nejsou žádnou vzácností a možností zbavit se starých bot a svršků se dnes nabízí hodně – bleší trhy, kontejnery nebo charita.
Třeba z vašeho starého kabátu příště vyhraje mladý designér prestižní cenu!