Co s použitými a znečištěnými obaly PET lahví?
Jsou všude a rozhodně jich není málo. Ba naopak, PET láhev je dnes doslova všudypřítomná, a to po celém světě. Pro některé znamená plastová láhev geniální spotřebitelský vynález, pro některé jediný zdroj pitné vody, pro další největší ekologickou stopu v dějinách lidstva. Jisté je jen to, že se musíme s prázdnými a použitými petkami vypořádat, ať chceme, nebo ne. Každý z nás totiž doma minimálně jednu má, a je pak tedy na místě, aby každý z nás věděl, jak s nimi naložit po spotřebování jejich obsahu! Určitě znáte claim „Život dává smysl, když jsou věci na svém místě!“
PET láhve, kam se podíváš…
PET láhve není třeba dlouze představovat. Zkusíme-li se každý rozhlédnout okolo sebe, jistě několik z nich zahlédneme.
Množství kampaní posledních let se snaží poukazovat na negativní dopady PET láhví a podobných plastových obalů na životní prostředí.
Někde mají možnost poměrně jednoduše tyto dopady eliminovat právě tříděním odpadu, jako například u nás, kde máme komplexní a funkční systém zpětného odběru obalů se zajištěnou sběrnou sítí*, tedy prostřednictvím barevných kontejnerů na třídění odpadu.
Jinde ve světě ale takové možnosti často nemají – jedná se zejména o rozvojové země, stejně tak je na tom ale i taková velmoc, jakou je Čína.
Zdroj: Samosebou.cz
Zajímavosti o PET láhvích
V půdě se taková PET láhev rozkládá desítky let a i tak po sobě zanechává v přírodě stopy prostřednictvím množství nebezpečných látek a mikročástic. I když se jedná o výrobek z ropy, má pro přírodu ničivý dopad.
Mimochodem na výrobu plastů z ropy se v tuto chvíli používá přibližně 8 % celosvětové produkce ropy.
No a věděli jste, že z takových 50 petek se vyrábí třeba fleecové bundy? A co takový cool baťůžek?!
Podle posledních výzkumů je problematický i vliv PET láhví na zdraví člověka při opakovaném naplňování těchto láhví.
Objevují se také tvrzení, že plast chuťově ovlivňuje nápoje.
Známá zkratka PET, která v češtině zlidověla jako „petka“, odkazuje na název materiálu, ze kterého jsou tyto plastové láhve vyrobeny – polyethylentereftalát. Jedná se o termoplast ze skupiny polyesterů.
Mezi recyklačními symboly je označujeme jako PET 1, více v článku „Recyklační symboly plastů“.
PET láhve se dostaly do oběhu už v 70. letech 20. století a od 90. let dominantně ovládly obalový trh jako nádoby na tekutiny.
Jak můžou skončit PET láhve svůj spotřebitelský cyklus?
Nejhorším možným scénářem konce PET láhve je její odhození do přírody. Katastrofických dopadů jsme se dotkli výše, jsou toho plná média a problém se aktivně řeší. Na toto řešení by neměl slušný člověk v civilizované zemi snad ani pomyslet, natož tak činit…
Dalším řešením je vyhození PET láhví do směsného odpadu, odkud pak putují pěkně rovnou na skládky. To je opravdu konečná, když už není další cesta, jak PET láhve vhodněji zužitkovat a plast se bude v zemi rozkládat po dlouhá desetiletí.
Pokud PET láhve skončí v komunálním odpadu, který neputuje na skládky, další možností pak je energetické využití odpadu ve spalovnách.
Podrobněji se problematice věnujeme v článku „Co je to likvidace odpadů?“.
Příběh plastu ale nemusí skončit jako hororová noční můra… Nejvhodnějším řešením je správné třídění plastových obalů do kontejnerů na plasty! Ty patří do žlutých kontejnerů, vždy se při třídění řídíme samolepkami na kontejnerech, které jsou vždy nositeli správných informací o třídění odpadu v dané obci.
PET láhve tak mohou projít recyklačním procesem a plast se pak vrátí do oběhu ve formě nových produktů, jako jsou např. bundy, spacáky nebo textilní vlákna. Více najdete v článku „PET láhev ve všech svých podobách“.
Jak naložit s mastnými a znečištěnými PET obaly?
Jak je obecně známo, znečištěné, zejména pak mastné PET láhve od olejů do žlutého kontejneru nepatří.
Můžete je ale využít pro stáčení fritovacího oleje. Stočený olej v PET láhvi poté odnesete buď na správné sběrné místo, nebo jej vyhoďte do speciálního kontejneru na oleje.
Další, nikdy nekončící kapitolou je upcyklace PET láhví. Jelikož lidská fantazie a vynalézavost nezná konce, i zde je možností nepřeberné množství.
PET láhve mohou sloužit jako nádoby pro různé sypké materiály a zbytky. Jejich velmi snadné uzavírání zaručuje bezpečnou úschovnu, výhodou je také jejich skladnost a odolnost. Plastové láhve se také snadno stříhají a upravují.
Ty z praktického šuplíčku jsou v rukou zahradních a domácích kutilů, inspiraci můžete čerpat v seriálu „Tvoříme beze zbytku“.
Bohužel jsou části světa, kde záplava nevytříděného odpadu a chudoba nutí sáhnout po plastovém odpadu jako po stavebním materiálu.
Plastové láhve lákají i milovníky kuriozit. Můžeme se setkat jak s plavidly postavenými z celých petek, tak i s mozaikami vytvořeními z láhvových víček.
V českém prostředí jde ale především o touhu kreativně se vyřádit. Jsou populárním základem pro lidovou tvořivost a výrobky z PET láhví nejsou žádnou vzácností. Ale o těch až v pokračování příště.