Sběrný dvůr – vše, co jste chtěli vědět…
Pro odkládání různých druhů odpadů slouží tzv. sběrné dvory. Co o nich doopravdy víte? Každý z nás by asi odpověděl něco v tom smyslu, že se jedná o specifické místo, které nám slouží k separaci různých druhů odpadu. Jaký je rozdíl mezi sběrným dvorem a sběrným místem a co je mobilní sběrný dvůr? Které druhy odpadu můžeme do sběrného dvora vyvézt a za jakých podmínek? Co vše vlastně můžeme ve sběrném dvoře odložit? Je to zdarma, nebo za poplatek? To a další zajímavosti v tomto článku na Samosebou.cz!
K barevným kontejnerům to máme, co by kamenem dohodil – v ČR je průměrná vzdálenost méně než 90 metrů. Aktuálně je na našem území cca 1 000 000 nádob určených ke sběru tříděného odpadu na veřejně dostupných stanovištích či k individuálním sběrům u rodinných domů. Sběrné dvory jsou tak jednou z dalších možností, kde můžeme odložit námi vyprodukovaný odpad.
Můžeme do nich odvézt v podstatě všechny druhy odpadu, který vyprodukujeme. Nejčastěji je využíváme k třídění odpadu, který se nevejde do kontejneru, případně do něj nepatří a podléhá speciálnímu způsobu nakládání – to platí zejména pro nebezpečné odpady.
Sběrný dvůr je dnes skoro v každém městě a obci, můžeme se ale setkat i s řešením, kdy sběrný dvůr provozuje společně více obcí.
Sběrné dvory – kdo a za jakých podmínek do nich smí odkládat odpad?
Ukládání odpadu ve sběrných dvorech je pro místní občany obvykle zdarma, resp. občané za něj platí v rámci celkového poplatku za nakládání s komunálními odpady v obci.
Sběrný dvůr je tedy jakousi obdobou „donáškového sběru“ – ten zná každý z nás, když nese své vytříděné odpady do sběrných nádob na odpad.
U některých druhů odpadu (např. pneumatiky, nebezpečný odpad apod.) mohou v některých sběrných dvorech vybírat manipulační poplatek, případně je možné odevzdat jen určité množství konkrétního druhu odpadu za dané období (zpravidla se takové omezení týká stavebního a demoličního odpadu).
Živnostníci a firmy mohou sběrné dvory využívat také, ale většinou pro odevzdání odpadu vyprodukovaného z podnikatelské činnosti platí jiné podmínky a jeho odložení bývá zpoplatněno.
Sběrné dvory v ČR mají velký a nesporný význam pro celý systém nakládání s komunálním odpadem, zejména pro objemný odpad, nebezpečné složky odpadu, odpad ze zeleně, stavební odpady, zpětný odběr výrobků apod.
Specifika sběrných dvorů
Druhy odpadu, které mohou být do sběrného dvora odloženy, a podmínky jeho provozu určuje vždy obec. Sběrné dvory mají stanovenou otevírací dobu, provozní řád a další předpisy, jimiž se musí řídit. Obvykle se jedná o oplocený areál se zaškolenou obsluhou, která ví, jak přivezené odpady dále třídit.
Sběrné dvory bývají zřízeny na místech určených ke shromažďování a sběru vybraných složek komunálních odpadů a jsou vybaveny shromažďovacími prostředky, jako jsou speciální sběrné nádoby (různých velikostí a tvarů s různými vhozovými a výsypovými mechanismy, velkoobjemové kontejnery či speciální sběrné boxy) a uzavřené sklady (např. nebezpečných odpadů apod.), a potřebnou manipulační technikou.
V případě skladování nebezpečných odpadů musí být stavebně zajištěna ochrana proti úniku škodlivin do životního prostředí, např. nepropustnou podlahou nebo vodohospodářským zajištěním apod. Výhodnějším řešením je používání speciálních skladovacích kontejnerů, které umožňují provozovat sběrný dvůr při standardní úrovni stavebního zabezpečení.
Z hlediska druhů odpadů, které je možné v daném sběrném dvoře třídit, je nejlepší se předem vždy informovat.
Většina sebraných odpadů se dále předává k recyklaci, případně (pokud není jiná možnost) končí na skládce odpadu nebo energetickým využitím odpadu ve specializovaných zařízeních.
V rámci sběrných dvorů bývají někdy také zřizována tzv. re-use centra. Jedná se o místa, kam je možné odložit věci, pro které nenacházíme využití, ale někdo jiný by tyto věci ještě využil – jedná se například o vyřazené lyže, kola a jiné sportovní vybavení, starší elektroniku, nádobí či nábytek – co je možné odložit a jaké jsou podmínky odložení či převzetí věcí z daného re-use centra, je nejlepší ověřit přímo v daném sběrném dvoře / re-use pointu.
Rozdíl mezi sběrnými dvory, sběrnými místy a mobilními sběrnými dvory
- Sběrné dvory bývají pro občany k dispozici většinou v obcích s více obyvateli. V případě menších obcí bývá často více obcemi zřízen společný sběrný dvůr, obvykle ve středu oblasti, nebo bývají zřízena tzv. sběrná místa.
- Sběrná místa se liší od sběrných dvorů zpravidla jednodušším administrativním režimem, neboť zde obce přijímají pouze omezené množství druhů odpadů a slouží výhradně pro obyvatele příslušné obce. Pojem však není v legislativě odpadového hospodářství.
- Mobilní sběrný dvůr je dočasně zřízené stanoviště určené k odkládání několika druhů komunálních odpadů v předem určený čas. Obvykle se jedná o stanoviště několika velkoobjemových sběrných nádob, zpravidla slouží k odkládání objemného odpadu, dřevěného odpadu, bioodpadu či stavební suti.
Tam, kde dosud není zřízen sběrný dvůr ani zajištěno sběrné místo, má obec povinnost dvakrát ročně zorganizovat tzv. mobilní sběry odpadu. Na předem určené místo, v předem určený čas a na vymezenou dobu přistaví obec sběrnou nádobu, do které je možné vytřídit konkrétní druh odpadu. Případně obce zajišťují sběr konkrétního vytříděného odpadu svozem – jedná se například o tzv. železné neděle, kdy se od domů sváží vytříděný kovový odpad.
Co do sběrného dvora?
Je důležité si uvědomit, že sběrné dvory jsou určeny především ke sběru takových komunálních odpadů, které by bylo obtížné odkládat do běžně používaných nádob na odpad kvůli objemu, případně k třídění takových odpadů, které do barevných kontejnerů vůbec nepatří.
Do sběrného dvora patří například:
- starý nábytek, koberce a jiný velkoobjemový odpad;
- železný šrot;
- nebezpečné odpady z domácností, tuky a oleje;
- pneumatiky;
- stavební a demoliční odpad (například stavební polystyren, ve větším množství pak tabulové sklo, skelná vata, textilní odpad);
- ořezané větve, shrabané listí a další zelený odpad a jiné druhy odpadu v závislosti na konkrétním sběrném dvoře.
Stejně tak jako do kontejnerů můžeme na sběrných dvorech odložit také využitelné složky komunálního odpadu, jako jsou plasty, papír, sklo, kovy a nápojové kartony.
Sběrné dvory jsou většinou také místem zpětného odběru, kde je možné odevzdat druhy odpadu podléhající tzv. systému zpětného odběru – obvykle se jedná o vysloužilé elektrické spotřebiče, starou elektroniku, počítače, zářivky, baterie, pneumatiky a další.
Sběrné dvory, podobně jako například výkupny surovin, zahušťují síť umožňující odložení odpadu za účelem jeho efektivního využití – v nejlepším případě tak poskytují prostor pro znovupoužití věcí, předání vytříděného odpadu k recyklaci a výrobě druhotných surovin, příp. k energetickému využití odpadu. Jen minimální množství odpadu odloženého do sběrných dvorů putuje na skládky. Třídění odpadu do kontejnerů nebo v rámci sběrných dvorů má smysl!