Světový den životního prostředí klepe na dveře
Žít tak, abychom žili v souladu s přírodou, a tedy i životním prostředím, by mělo být samozřejmostí 365 dní v roce. Jen jeden z nich ale patří tomu, abychom se o tom společně bavili a tento den po celém světě slavili. Každý rok se také snažíme přijít na to, jak to naše zemské žití nastavit ještě lépe. Lidstvo za sebou nechává na Zemi pořádné otisky. Mezinárodní den životního prostředí je celosvětově uznávaný svátek boje za lepší a trvale udržitelnou budoucnost. Jak to začalo a jak se můžeme zapojit my sami?
Mezinárodní den životního prostředí ve znamení ekologie!
V červnovém kalendáři najdeme už od roku 1974 jeden den, který se Organizace spojených národů (OSN) rozhodla věnovat ekologické osvětě. Tento den připadá každoročně po celém světě na 5. června. Už v 70. letech se snažila OSN programově řešit nebezpečí, které hrozilo v souvislosti se zanedbáváním péče o přírodu.
Na konferenci ve Stockholmu tak roku 1972 ustanovila OSN datum celosvětového svátku World Environment Day, který u nás v České republice známe jako Světový den životního prostředí.
Hlavním významem tohoto dne je šířit povědomí o stavu životního prostředí a aktivně zapojovat společnost do řešení ekologických témat. Každoročně se do oslav zapojuje na 100 zemí.
Umíte definovat životní prostředí? Toto slovní spojení není lehké popsat, ačkoliv každý z nás si pod ním umí něco představit… Někdo přírodu, jiný město a někteří obojí. A světe div se, ale oboje je správně. Jedná se o vzájemnou interakci všech složek kolem nás, které ovlivňují život všech živých organismů. Více si můžete přečíst v našem slovníku pod pojmem životní prostředí!
V boji proti plastovému odpadu!
Každý ročník Světového dne životního prostředí má vlastní téma. Například pro rok 2017 bylo téma Spojovat lidi s přírodou, které vyzývalo společnost jít ven a do přírody. Mimochodem máme pro vás TIP – vydejte se Čistou přírodou!
Letošní náplní je naopak úderně znějící heslo „Beat the plastic pollution“, což bychom mohli volně přeložit jako boj proti plastovému odpadu.
Plast je v dnešní době skloňován ve všech negativních pádech, a tak není divu, že se OSN rozhodla věnovat letošní ročník právě boji proti plastům!
Změna začíná u každého z nás
I vy se můžete letos zapojit. Pokud důsledně třídíte odpad, můžete hledat cesty, jak můžete vy sami snížit spotřebu plastového odpadu.
Například drobnostmi, které mají v závěru mnohem dalekosáhlejší dosah, než si sami uvědomujeme. Třeba odmítnutím plastového brčka nebo jednorázového plastového nádobí můžete nejen inspirovat svoje okolí k obdobnému kroku, ale hlavně se nebudete na nadměrném a neefektivním používání plastů podílet.
Pokud barevné kontejnery na tříděný odpad zatím stydlivě obcházíte, právě tento den by na vás měl fungovat jako ta správná výzva.
Zdroj: Samosebou.cz
Můžete se ale zapojit i jinak – např. v rámci svého regionu. Společnost EKO-KOM, která zajišťuje veřejnou sběrnou síť pro zpětný odběr odpadu, se zapojuje v rámci regionálních a místních akcí (podobně jako např. při oslavách Dne země).
O většině plánovaných akcí se můžete dozvědět na webu jaktridit.cz v sekci – přesněji v sekci Třídění v krajích.
Zmíněný Den Země je dalším z ekologických svátků, který můžeme společně slavit. Spadá na 22. dubna a má o několik let starší historii než Světový den životního prostředí, poprvé se slavil v Americe v roce 1969.
Oba svátky ale mají stejného ducha – lepší třídění odpadu, zlepšení povědomí o zranitelnosti Země a o lepší budoucnosti.
Sdílená radost! Pokud máte chuť se podělit o svůj ekologický životní styl, máte možnost se skrz hashtag #WorldEnvironmentDay propojit s lidmi, kteří sdílí vaše nadšení.
Důvodů k oslavám ale ve skutečnosti ubývá – třeba v souvislosti s vymíráním druhů a celých ekosystémů. Nebo se zprávami, že plasty už byly nalezeny i na dně Mariánského příkopu, a s tím, že zprávy o uhynulých velrybách, které měly útroby plné plastů, nás už nepřekvapí.
Země si prošla během stovek miliónů let velkým třeskem, třením desek a vznikem světadílů s novým uspořádáním. Nám stačilo pár desítek let, abychom nechali vzniknout v Tichém oceánu ostrov odpadků, který je podle odhadů třikrát větší než Francie…
To by pro nás měly být jasné signály, že nestačí slavit a chovat se ekologicky dva dny v roce, ale je třeba rychle změnit naše chování a uvažování od základu… Můžete začít právě tím, že budete třídit odpad.