Víkend na chatě – pro třídění odpadu výzva!
Cestování mimo domov může přinášet i méně komfortní situace – např. ztěžovat možnost pohodlného třídění odpadu.
Návyky, na které jsme zvyklí během každodenní rutiny, jsou najednou narušené změnou prostředí – a to nám někdy opravdu neumožňuje dělat to, nač jsme zvyklí.
Třídění odpadu v ČR
Česká republika dlouhodobě patří v třídění odpadu k evropské špičce. Je to zřejmě i proto, že máme vybudovanou hustou síť veřejně dostupných sběrných nádob (kontejnerů), které slouží pro zpětný odběr obalů.
Tento systém zajišťuje EKO-KOM, a. s., více než 20 let a pořád jej zdokonaluje. Kontejnery jsou většinou běžně dostupné na návsích, náměstích, u obchodních domů, na parkovištích a jiných exponovaných místech.
Barevné třídicí kontejnery, do nichž odnášíme vytříděný odpad a které najdeme v městském prostředí skoro na každém rohu, nemusí být všude samozřejmostí.
Průměrná vzdálenost ke kontejnerům činí pouhých 92 metrů, ale v takové chráněné krajinné oblasti nebo hůře dostupné chatařské oblasti to asi bude s vytříděnými odpadky na trošku delší procházku, nebo rovnou projížďku.
Specifika třídění odpadu
Ono mít někde postavené kontejnery na třídění odpadu je jedna věc, nádoby ale musí být také dopravně obslužné. Jednou za čas se k nim musí dostat svozové auto, které jejich obsah vyprázdní – to už ale někde může být komplikovanější…
Třídění odpadu se může lišit v krajích, regionech i obcích. Ohledně systému třídění odpadu je možné se informovat na obecním úřadě, pod který oblast spadá – zjistíte např. informace o poplatcích, umístění nádob nebo třeba o svozu odpadu.
Více informací o třídění odpadu v krajích najdete na webu jaktridit.cz.
Kromě zavařování můžete nakládat i ovoce do alkoholu. (Zdroj: Samosebou.cz)
Co s odpadem na chatách a chalupách?
Na samotě u lesa se ale někdy musíte spolehnout na vlastní vynalézavost a tu často pohání vůle a také to, že chceme situaci zdárně vyřešit. Záleží také na tom, jak moc času na chatě trávíme a v jaké frekvenci.
V případě, že jde o jednorázový výlet na víkend, není problém odpad uchovat v taškách a cestou domů se zastavit u nejbližšího kontejneru. Pokud ale cestujeme třeba autobusem nebo vlakem, situace se může zkomplikovat.
Máme pro vás několik tipů, jak načít chatařskou sezónu s čistým svědomím. Nejdůležitější je „být připraven“ – počítat již předem s tím, že bude zapotřebí přibalit některé věci navíc a naopak některé vynechat.
Nastavíte-li si jasná pravidla a začnete je praktikovat, uvidíte, že časem minimalizujete zbytečné třídicí chybičky. Efektivně tak začnete s praxí, která snižuje dopad na životní prostředí a chrání přírodu. A tu si přece právě na chatě chcete užívat nejvíce!
Co si s sebou vzít na chatu, aby se nám lépe třídil odpad?
- Odpad bude zapotřebí důkladně oddělit, hodit se nám mohou prázdné obaly či nádoby nebo pytle apod., kde můžeme vytříděný odpad skladovat.
Třeba na plast se bude hodit plastový pytel nebo použitá plastová taška – do kontejneru pak můžeme vyhodit celé, podobné je to u papíru, skvěle poslouží i prázdná krabice (a to nejen na papír). - Perfektně využijete i přepravky, jejich velkou výhodou je, že je můžeme používat opakovaně, tak jako třeba dřevěné boxy. Mysleme na třídění odpadu už při nákupu jídla na chatařský víkend. Vyhýbejte se drobnému plastu na jednorázové použití, jako jsou plastová brčka, talíře, příbory a potraviny, ke kterým přikládají malé plastové příbory automaticky do balení.
- Odpad můžete eliminovat také tím, že budete kupovat třeba maso, uzeniny a sýry na váhu, nikoli navážené v plastových obalech, nápoje můžete kupovat ve větším balení apod.
Upcyklaci se meze nekladou – ani na chatě!
Chataření ke kutilství, tedy i k upcyklaci doslova vybízí. Přetváření již nepotřebných věcí k novému účelu je pro mnohé z nás opravdová radost. Právě v prostředí zahrady a chaty je zapotřebí spousty drobných výpomocí. Zrovna ty můžeme často najít v předmětech a obalech, které bychom normálně již dávno vyhodili do koše a pak by skončily třeba na skládce.
Můžete se tak vesele pustit do pěstování sazeniček v kelímcích od jogurtů nebo výroby svícnů ze starých skleněných nádob.
I upcyklace je tedy možnost, jak snížit směsný odpad v koši a pomoci si k menšímu pytli vytříděného odpadu.
Kupu inspirace objevíte v seriálu Tvoříme beze zbytku, kde si určitě i vy najdete nějakou chatařskou vychytávku.
Výlety a pikniky jsou také velkou výzvou pro dodržení pravidel třídění odpadu. Vše záleží na důkladné přípravě. Není zapotřebí se přehnaně bát kamkoli jet, protože bychom nebyli schopní splnit všechny požadavky správného třídění. Vše je o zdravém přístupu a rozumném rozložení sil. Zkuste se ale primárně vyhnout jednorázovému plastu a vše promýšlet již při nákupu potravin. Více najdete v článku “Třídění odpadu na pikniku”.