Třídění skla – proč nemusí být vymyté?
Každý z nás se setkal se skeptickým komentářem v souvislosti s tříděním odpadu. Některým pak vrtá v hlavě červík pochybností, který říká, že třídění nemá smysl. Obzvlášť u třídění skla je v tom určitě nějaký háček a dělá se to jen „naoko“. Přeci kdo by třídil všechny ty věci, které do skla nepatří? Ani popelka by netřídila skleněné střepy barevného skla od čirého… Jak to tedy s tříděním skla opravdu je? Proč můžeme sklo třídit nevymyté? Jak to, že při třídění do barevného kontejneru nevadí ani víčka? A jak se od sebe oddělí barevné a čiré střepy?
Zdroj: Pixabay.com.
Skleněné obaly patří vytřídit do speciálních kontejnerů na sklo. Pokud někteří z vás váhají, zda do kontejneru mohou vhodit sklenice i s víčky, a v závěru sklenici raději vhodíte do směsného odpadu, pak vězte, že sklo do koše nepatří!
Zdroj: Samosebou.cz.
Do kontejneru na sklo můžete třídit i nevymyté sklo, nevadí ani víčka
Velmi stručně obecně o třídění skla – do bílého kontejneru třídíme čiré sklo, do zeleného kontejneru pak sklo barevné a vždy tam třídíme tabulové sklo.
Pokud máme nádobu spojenou, pak do této nádoby třídíme společně sklo barevné i čiré.
Více pak o správném třídění skla naleznete v článku „Zajímavosti o zeleném kontejneru na sklo“.
Možná si při třídění skla lámete hlavu, jak jsou kontejnery na sklo vyprazdňovány. Přeci jen jde o těžké bytelné popelnice. Vše je řešeno za pomoci nákladních automobilů s hydraulickou rukou, které jsou schopné zvonové kontejnery zvednout do vzduchu a přesunout nad svozové auto, kam se obsah kontejneru vysype.
Recyklační proces skla pod drobnohledem
V České republice nalezneme šest moderních recyklačních linek zaměřených na zpracování skleněného odpadu.
Zdroj: Samosebou.cz.
Z kontejneru s vytříděným sklem na střepiště
První zastávkou skla na cestě k recyklačním linkám je tzv. střepiště. Tam se sváží obsah z kontejnerů na sklo. Jde o speciálně upravené plochy, které jsou vyhrazeny pro manipulaci s ostrými střepy. Na tomto místě čeká sklo na převoz k dotřídění.
Vytříděné sklo shromážděné na tzv. střepišti. (Zdroj: Samosebou.cz)
Výsyp střepů bagrem ze střepiště na pás, který vede na ruční dotřídění na dotřiďovací linku. (Zdroj: Samosebou.cz)
Jak je to se skleněnými střepy dál? Směřují na třídicí linky…
Po svozu skleněného odpadu do třídiček putuje sklo na tzv. předčištění. Pracovníci ručně odstraní na dotřiďovací lince zbytky komunálního odpadu a ostatní nežádoucí odpad.
Zdroj: Samosebou.cz.
Po nadrcení skleněných střepů přichází ke slovu tzv. separátory. Jde o několikafázový proces, kdy jsou pomocí magnetů a laserů postupně ze střepové drti odstraněny kovy, keramika, kamení, porcelán, olovnaté sklo a netavitelné sklo. Zní to jako Matrix, ale je to v současnosti běžná praxe…
Ruční třidička odstraňuje speciální zátky a uzávěry. (Zdroj: Samosebou.cz)
Dále oddělí separátory bílé sklo od barevného a v poslední fázi procesu dochází k rozdělení na sklo zelené a hnědé.Zásadní jsou požadavky skláren, se kterými každá třídička komunikuje v souvislosti s tím, jaké má sklárna potřeby druhotných surovin. Podle toho se ze skla pak vyrábí nové produkty.
Kontejner po ručním dotřídění s hrubými nečistotami. (Zdroj: Samosebou.cz)
Zdroj: Samosebou.cz.
Vytříděné sklo je pak uloženo v silech v podobě skleněného granulátu a následně rozváženo do sklářských hutí.
Zdroj: Samosebou.cz.
Recyklace skla je náročný proces, ale vyplatí se!
K čemu celá ta námaha se skleněnými střepy je? Důmyslný systém třídění a separace skleněných střepů zvyšuje kvalitu skla vhodného k recyklaci. Současně se snižuje procento nechtěných příměsí a získáváme tak velice kvalitní recyklát.
Finální produkt, který může putovat dál, například jako příměs do sklářského písku. (Zdroj: Samosebou.cz)
Zpracováním skla vzniká na třídicí lince materiál o velmi vysoké čistotě – například výstupní čiré střepy z některých třídiček dosahují kvality až 99,6 %. Třídicí linky v ČR dokáží splnit požadavky všech skláren v Evropě a významně tak podporují oběhové hospodářství.
Za rok jsme vytřídili téměř 130 tisíc tun skla! Ohromnou výhodou skla je, že jej můžeme třídit donekonečna. Navíc díky jeho třídění šetříme přírodní zdroje. Víte, co by se stalo, kdyby každý z nás vytřídil o 1 sklenici navíc?
Už tedy víte, jak reagovat při výmluvách a zpochybňování třídění skla do kontejnerů… Nevymyté sklenice můžete s klidným svědomím vyhodit i nevymyté a i s víčky do barevného kontejneru určeného pro sběr skla. Mimochodem, těch je v České republice přes 80 tisíc. Jak už víte, na recyklačních linkách si s tím už hravě poradí.
Pokud vás zaujalo třídění skla, mrkněte na video „Příběh skla“, tam v podstatě uvidíte celý recyklační proces skla, kdy se ze starého skleněného výrobku stane krásná nová váza.