Hudební festivaly a třídění odpadu
Léto je v plném proudu. Konečně! Znamená to období prázdninových radovánek a dobrodružství. Čekají nás dovolené, výlety, koupačky, hodně sluníčka a také letní hudební festivaly. A všechny tyhle letní radovánky mimo naše domovy také znamenají, že bychom měli naše běžné návyky uzpůsobit novým situacím a prostředí. Jedním z takových běžných návyků pro 73 % Čechů je samo sebou i třídění odpadu. Jak na něj třeba právě na hudebním festivalu?
Festival nebo výlety do přírody? Třiďte odpad vždy a všude – jde to!
Příprava na záživný víkend by měla být promyšlená už „v hlavě“ a automaticky se pak promítat už do příprav.
I pokud měníme prostředí, neznamená to, že bychom měli zapomínat na věci, které jsou samozřejmou součástí našich všedních dní.
Ano, třídit odpad a šetřit přírodu byste měli vždy a všude – tedy i během kulturních radovánek na fesťáku, stejně tak byste na to měli myslet i při balení věcí do batůžku, který si chystáte na výlety přírodou.
Populární slovenský festival Pohoda, kam se každoročně podívá spoustu návštěvníků i z České republiky získal letos v lednu v rámci cen European Festival Awards první místo v kategorii Ekologická řešení. Festival rozšiřuje každý rok servis, který návštěvníkům umožňuje co nejpohodlněji třídit odpad, případně předcházet jeho vzniku. Zajímavými ekologickými řešeními jsou například mobilní solární elektrárna a solární osvětlení festivalového areálu nebo dobíjecí stanice pro elektromobily. Dále jsou to místa na vyhazování kompostovatelného odpadu, rozšíření popelníkových stanovišť v rámci areálu, navíc včetně distribuce kapesních popelníků. Zajímavostí je také separace zubních kartáčků a v areálu Pohody mohou návštěvníci třídit odpad, který vyprodukují.
U nás je to zcela běžné v rámci „projektu Čistý festival“, který možnost třídění odpadu do speciálních třídicích nádob nabízí každoročně na 20 festivalech už více než 10 let.
Odpad do kapsy, do tříďáku, do hlavy
Třídění odpadu je především o nastavení v mysli. Nenechte se odradit, když budete chtít vyhodit třeba přečtený časopis nebo reklamní leták, co jste našli náhodou v kapse, a jako na potvoru nepůjdete zrovna kolem košů na tříděný odpad. „Trpělivost (recyklované papírové) růže přináší! Vydržte to s odpadky až k nejbližší třídicí zóně – hoďte je zatím třeba do kabelky a vytřiďte je pak všechny naráz! Pokud vás to bude dostatečně motivovat k lepším výkonům, tak vězte, že právě v rámci již zmiňovaného projektu Čistý festival můžete u stánku vyměnit separovaný odpad dokonce za prima ceny! Co třeba za špunty do uší nebo žetony na pivo?
Rock for People, Mighty Sounds, Sázavafest, Colours of Ostrava atd. jsou zapojeny do projektu Čistý festival!
Jedete na Colours?
Nezapomeňte, že v areálu se odpad samo sebou třídí! Ve spolupráci s Čistým festivalem zde i letos vytřídíte pohodlně plast, papír, sklo i plechovky do barevných nádob. Samozřejmostí, která se během posledních let rozšířila napříč hudebními festivaly jsou zálohované kelímky.
A mimochodem – na „Coloursech“ se můžete těšit na REC.stage, která je letos poprvé součástí oficiálního programu festivalu! Colours prostě jede na vlně třídění, tak se nechte strhnout i vy!
Jak na festivalech třídit záludnosti?
Všimli jste si, jak se i v rámci hudebních festivalů čím dál tím víc řeší jejich dopad na životní prostředí? Za nás je to jen a jen v pořádku – třeba tolik populární znovu použitelné kelímky ušetří až několik tisíc jednorázových – to je záslužná práce!
Letošní „neplastový“ trend, který se promítl i do jednání Evropské komise, která navrhuje „zákaz používání jednorázových plastových výrobků“, a co se týče zaběhlých návyků, tak jsou pomalu, ale jistě ovlivňovány a nuceny k razantním změnám. Kolik alternativních brček letos na fesťácích potkáme?
Zdroj: Samosebou.cz
Kuřáci na festivalech produkují specifický odpad – co s ním?
Tak nějak víme, že „koberec“ z cigaretových nedopalků bývá problémem nejednoho open-air koncertu, festivalu či dalších venkovních akcí. Kam tedy s nedopalky? A kam s „vyšeptaným“ zapalovačem?
Hudební festivaly s kuřáky počítají a v areálech obvykle najdete dostatečné množství popelníků. Uhašené nedopalky můžete také hodit do koše na směs. Víme moc dobře, jak je občas náročné, zvlášť v zápalu tance, klestit si cestu davem a hledat popelník.
Naším tipem jsou tedy tzv. kapesní popelníky. Na nejednom festivalu je dokonce v rámci dárkových předmětů a reklamních upomínek rozdávají zdarma. Kapesní popelníky se dají i koupit v kamenných obchodech i e-shopech a pro kuřáky můžou být skvělým pomocníkem nejen na festivaly, ale třeba také na výlety čistou přírodou (a ta zůstane i nadále čistá – jak praktické).
Kapesních popelníčků existuje celá řada: od kovových krabiček do kapsy, přívěsků na klíče až po malé uzavíratelné gumové kapsičky na cvoček.
Další prevít v třídění odpadu se jmenuje zapalovač.
Nedá se svítit – použité zapalovače patří do směsného odpadu, protože obvykle bývají vyrobeny z několika neoddělitelných druhů materiálů.
Zapalovače můžete samozřejmě odložit i do sběrného dvora.
Ideálním řešením je používání znovu naplnitelného zapalovače, nebo co třeba používat staré dobré sirky? Retro je v kurzu, takže to je taková kapesní stylovka.
Zdroj: Samosebou.cz
Trvale udržitelně – rady a tipy na závěr
Zkuste vždy přemýšlet nad všemi věcmi, které byste si s sebou chtěli vzít a zvažte jejich ekologičtější varianty.
Pokud budete tápat nebo se chystáte před festivalem na větší nákupy, které budou zahrnovat např. i koupi nového stanu či spacáku, tak se mrkněte na naše loňské tipy na to, co si zabalit na letní festivaly.
V každém případě dnes zcela běžně pořídíte stany a spacáky z recyklovaných PET láhví (mrkněte na video s ukázkou výroby) stejně tak jako fleecové bundy.
Také si můžete pořídit batůžek z recyklovaných PET láhví nebo třeba recyklovanou kolekci oblečení na svahy – možnosti tu jsou.
A co takhle bezobalová kosmetika – už jste ji vyzkoušeli?
V létě je samozřejmě důležité vybrat vhodný deodorant – poradíme vám v článku „Deodoranty a antiperspiranty“, tak šup na něj!
Na jaký letní hudební festival se chystáte vy? Na jakého interpreta se nejvíc těšíte? A řešíte na fesťácích třídění? Budeme rádi, když se s námi o vaše zkušenosti s tříděním na festivalech podělíte v komentářích na facebook.com/Samosebou.cz.
Hudbě a Čistým festivalům zdar!