Ekonovinky ze světa červenec 2018
Nejvýše položená skládka světa?
Mount Everest je legenda. Nejvyšší vrchol světa, ležící na území Nepálu, symbolizuje nepokořitelnost a nebezpečnost. Bohužel se v moderní době žádný kout světa neskryje před turistikou, a tak i tento tajemný vrchol himálajského pohoří poznal, co s sebou turista přináší. Jsou to především odpadky.
Nejen podle francouzské tiskové agentury je pohled na cestu na vrchol tristní. Lemují ji plasty a jiné obaly od jídla, opuštěné spací pytle, horolezecké propriety a jiné doklady o stanování horolezeckých turistů. Nepál se přitom snaží regulovat počet turistů vysokými vstupními částkami. I tak je ale návštěva „Střechy světa“, jak se Himálaji přezdívá, lákadlem, za které mnozí velmi rádi zaplatí.
Obtížný výstup na Mount Everest (Zdroj: Pixabay.com).
Znečištění má nejdrtivější dopad na kvalitu místní vody. Někteří už mluví o ekologické katastrofě.
Nepál se snaží bojovat podle dostupných možností – odpad sbírají šerpové a bioodpad likviduje bioplynová stanice. Ani to ale bohužel nestačí a je třeba hledat komplexnější řešení.
- Každý rok přibude na Mount Everestu 12 tun výkalů;
- za vstup na Mount Everest můžete zaplatit až 2 miliony korun;
- na vodě z himálajských ledovců je závislých přes 1 miliardu obyvatel Asie.
Souboj titánů – papírový, nebo plastový sáček?
Poslední velká debata ve Velké Británii ohledně používání plastových sáčků v supermarketech měla nečekaný vývoj. Ačkoliv se většinou tyto plastové obaly staví do negativní pozice, výjimečně se objevil i jejich obhájce. Divíte se?
Ano, zpráva komise působící pod vládou Velké Británie (Environment Agency) zveřejnila zprávu, podle které mají papírové sáčky horší dopad na životní prostředí než plastové.
Nákupy v Morrisons´se už bez papírových sáčků neobejdou (Zdroj: Mikael Buck/Morrisons).
Jedním z důvodů celé diskuze bylo rozhodnutí obchodního řetězce Morrisons’ přejít k papírovým sáčkům na ovoce a na zeleninu. Majitelé obchodu ale trvají na svém, údajně všechna pro a proti zvážili a věří, že po vyhození papírového sáčku do komunálního odpadu je jeho rozložení snazší než u plastu. Tento fakt a přání zákazníků údajně rozhodly.
- Igelitový sáček se rozkládá okolo 25 let;
- papírový sáček okolo půl roku.
Mořská řasa nejen na talíři
Indonésie je země s milionem příběhů. Ať už jste navštívili Bali, nebo se zajímáte obecně o asijské reálie, tak asi víte, že v Indonésii si přijde na své každý. Zemi ale, stejně jako celý region, trápí silné znečištění odpadky. A to jak v případě moří, tak ve vnitrozemí. Lidé stále nejsou zvyklí třídit odpad a stát jim nevychází moc vstříc.
Právě teď ale indonéská vláda hledá co nejrychlejší řešení, jak vyřešit obrovské znečištění svých ostrovů a moří, a rozhodla se investovat do biologicky rozložitelného plastu.
Ten chce vyrábět z mořských řas, jichž je největším světovým producentem hned po Číně.
Indonéské naděje se upínají na mořské řasy (Zdroj: www.theguardian.com).
Vše je zatím v počátcích plánování, důležité je celý technologický proces především doladit. Otázkou ale je, zda takový byznys mořím spíše neuškodí, než aby jim ulevil. Vše ukáže až čas.
- Indonésie čítá přes 17 000 ostrovů;
- na ostrovech žije okolo 250 000 000 obyvatel;
- Indonésie má v plánu snížit objem plastu v mořích až o 70 % do roku 2025.