Třídíme odpad na cestách – jak na to v Barceloně?
Třídění odpadu v Barceloně – překrásné katalánské metropoli
Výlet do Barcelony je povyražení, které si každoročně dopřejí tisíce Čechů. Levné letenky některých nízkonákladových dopravců usnadnily dostupnost této katalánské metropole, a tak nám téměř nic nebrání udělat si výlet k moři. Barcelona je krásné přímořské město plné památek a kulturních zážitků, a tak si kromě krás města, jídla a nočních radovánek můžete užít procházky po pláži a navíc si dopřát i koupání v moři.
Právě na městských plážích vám nejrychleji dojde, pod jakou turistickou tíhou se město prohýbá – ročně ho navštíví miliony turistů.
Tento boom rapidně vzrostl především po olympiádě v roce 1992 a dodnes letí oblíbenost mezi turisty strmě vzhůru. I když nejsou Španělům třídicí koše na recyklovatelný odpad žádnou neznámou, bojovat s negativními dopady turismu je často předem prohraný boj.
Opuštěné večerní pláže pokryté tunami odpadků přejíždějí pravidelně bagry, které odpadky sunou před sebou nebo je převracejí v písku. I to je každodenní realita Barcelony.
Na každých deseti metrech je přitom klasická odpadková „trojka“, kde nechybí koš na směsný odpad, koš na papír a koš na plasty a kovy.
Třídicí koše na španělských plážích mají i obrazovou pomůcku, která napomáhá překonávat jazykové bariéry. (Zdroj: Samosebou.cz).
Jaké jsou barvy nádob na třídění odpadu v Barceloně?
Barevnost nádob na tříděný odpad je velmi podobná jako u nás:
- „solo papel y carton plegado“
– nápis na modrém kontejneru na papír a karton (pozor, nejedná se o nápojový karton, ale o krabicový karton
- „vidrio“
– je španělsky sklo a to patří, bez ohledu na svou barvu, do kontejneru pro skleněný odpad zelené barvy
- „plastico“
– žlutý kontejner má velmi podobnou funkci jako například v Portugalsku – je určen nejen pro třídění plastů (jak jsme na to zvyklí v České republice), ale také pro třídění plechovek a nápojových kartonů
- „reciclado de aceite usado de cocina“
– tento nápis nalezneme na oranžovém kontejneru, který není tak častý jako zbytek třídicí party; je určen pro odkládání kuchyňského oleje na smažení
- hnědé kontejnery
– i v Barceloně lze najít hnědé nádoby na třídění bioodpadu.
V Barceloně poskytují zajímavou službu, kdy si můžete zavolat městskou linku a nechat si odvézt starý nábytek, elektroniku a nebezpečný odpad. Tento odpad jednoduše necháte před bytem a příslušný vůz si pro něj přijede.
Elektronika se běžně nechává vedle kontejnerů pro vyzvednutí speciální službou. (Zdroj: Samosebou.cz).
Španělsko – třídění odpadu v číslech
Španělsko je velká země a čísla ohledně třídění odpadu se liší region od regionu. Ve snaze dostat se blíže k evropským špičkám v třídění odpadu a recyklaci přislíbila španělská vláda Evropské unii prudké zlepšení do roku 2020.
Jak se srovná laťka například mezi provincií La Rioja, kde už v roce 2013 bylo průměrně recyklováno 50 % odpadu, a Madridem nebo Kanárskými ostrovy, kde je recyklace na 20 %, se teprve uvidí. Odpadové hospodářství je přitom v rukou regionálních vlád.
- V roce 2016 měla Barcelona 1,6 milionu rezidentů. Ve stejném roce ji navštívilo úctyhodných 32 milionů turistů. Zhruba polovina z toho byli víkendoví návštěvníci.
- V celém Španělsku se v roce 2016 zrecyklovalo pouhých 29 % městského odpadu.
- Podle společnosti Ecoembes, která je španělskou obdobou české společnosti EKO-KOM, a.s., se ve Španělsku podařilo v roce 2017 recyklovat 1,4 milionu tun obalů.
Může za všechno turismus?
Jak je tedy možné, že přes existenci kontejnerů a nádob na třídění i tak najdeme v Barceloně značné množství poházeného odpadu? Výše zmíněný turismus jistě nemůže za vše…
Další možnou komplikaci lze najít v hustotě jejich rozmístění. V rámci vytížených pláží je vidíme všude, zajdeme-li ale hlouběji do města, jejich koncentrace rapidně klesá. Kontejnery jsou vidět, ale ne tak často, a tak se v únavném vedru často stane, že odpad neskončí tam, kde by měl.
Uvidíme, jaké výhledy má Barcelona do budoucna ohledně třídění odpadu.