Třídím jako Diva: jak třídit kabely a baterie?
Proč?
Baterie uvolňují škodlivé látky, dokonce i těžké kovy, a ty můžou znečišťovat půdu, ovzduší i vodu. Obzvlášť pokud skončí v takové obecní spalovně (neboli tam, kde se odpad energeticky využívá), to je pak totiž vzdoušek, co?
No prostě – nebezpečný odpad (kam se baterie počítají) by neměl do komunálního vůbec přijít.
Já chápu, že třídit tyhle „drobáky“ není asi ničí koníček a znamená to zase o jednu třídicí nádobu navíc.
Určitě ale není třeba dotáhnout domů další popelnici. Pro obyčejnýho smrtelníka, který tužkovky a další z běžných baterií používá, postačí obyčejná krabička – klidně papírová, od bot nebo i menší. Prostě takový praktický třídicí boxík.
Tam si můžete baterie odkládat a pak je spolu s dalším odpadem odvézt do sběrného dvora nebo na speciální třídicí místo.
Starší generace si určitě bude pamatovat na to, když baterie „vytekla“ a zaprasila vám kromě walkmana i batůžek. I dnes můžou, samosebou, klasické baterky vytéct. Může za to hydroxid draselný, který baterie obsahují. Proto je jistější baterie doma shromažďovat v nádobě, která případný „malér“ udrží. Takže pevný karton, skleněná nebo plastová krabička by měly být ok.
Třídění baterií – informuj se předem
Třídění baterií nešetří „jenom“ životní prostředí, ale taky zdroje. Z vytříděných baterek se totiž recyklací získávají tzv. kovonosné suroviny a ty nám všem dál slouží.
Až se vám jich doma nahromadí víc, tak je ideálně odneste do míst zpětného odběru, takových je po celé republice mnoho. Nejčastěji můžete baterie vytřídit v prodejnách s elektronikou, ale výjimkou nejsou ani běžné supermarkety a obchodní centra.
Dokonce existují i kontejnery na baterie poblíž klasických třídicích nádob na plasty, papír, sklo či nápojový karton.
Zpětný odběr a zajištění putování baterií recyklačním procesem u nás zajišťuje několik firem, a proto se rozhodně vyplatí nenechat nic náhodě a mrknout se, jak to máte poblíž vašeho bydliště právě vy.
Zdroj: Samosebou.cz.
Baterie je tzv. akumulátor, tedy zařízení, které uchovává energii k opakovanému použití. Nejběžnější je tzv. elektrochemický typ akumulátoru, který mění elektrickou energii na chemickou a v případě potřeby zpět na elektrickou.
Jak vytřídit nepotřebné elektrokabely?
Může se taky stát, že jednou za čas narazíme při větším úklidu i na další specialitky.
Baterky jsou asi docela normální odpad, kterého se třeba hlavně kolem Vánoc nakumuluje běžně dost (všechny ty světýlka a vánoční řetězy se musí nějak napájet a obvykle to bývá právě pomocí baterií), ale vemte si třeba takové kabely!
Zdroj: Samosebou.cz.
Co třeba staré nabíječky na mobily? Rozbité nabíječky s kabely ohlodanými od kočky, spletenec starých sluchátek, který se vám nikdy nepodařilo rozmotat, nebo pro vás neidentifikovatelné kablíky a kabely, které zůstaly v útrobách vašeho kumbálu po staré televizi?
Kam s tím vším kabelovým neštěstím? S tímhle odpadem si nejlépe poradí ve sběrném dvoře – podrobněji v článku „Co všechno je možné odložit do sběrných dvorů?“.
Tak a to bychom měli!
Myslím, že další část našeho seriálu a třídění běžnýho i záhadnějšího druhu odpadu doma je za námi.
Taky vás vždycky tak překvapí, když doma při každým úklidu zas a znova najdete něco nečekanýho? Klubko kabelů nebo rozbitý talíř pod postelí… Důležitý je všechno dát na svoje místo.