V hlavní roli mikroplasty
Světovými oceány momentálně pluje přes 5 trilionů kusů plastového odpadu a je prokázán i hluboko pod hladinou moří. Vědci zjistili, že se mikroplasty dostávají nejen do vody, ale i do těl živočichů. Může se tak lehce stát, že do sebe v oblíbené přímořské restauraci, ale i doma dostanete společně s večeří také „výborný“ plast.
Uvědomujeme si tuto skutečnost? A jak to můžeme sami ovlivnit?
Šokující zpráva obletěla svět – v téměř 11 kilometrů hlubokém Mariánském příkopu už bohužel také plave plastový odpad.
Podle rozboru záběrů a vzorků odebraných podmořskými přístroji je 33 % odpadu v moři tvořeno mikroplasty, z čehož má přes 90 % původ v plastech na jedno použití.
To jen dokazuje, že má boj proti jednorázovému plastovému nádobí, konkrétně plastovým taškám a kelímkům, velmi pádné opodstatnění.
Proto je velmi důležité, abychom společně omezili nejen výrobu, prodej, nákupy a používání zejména jednorázových plastů, ale také abychom se o ekologii vážně zajímali a přizpůsobili tomu své chování. Mladí lidé, zejména pak vysokoškolští studenti, tak činí a to je dobře!
Jak to víme?
Jak se chovají mladí čeští studenti? Zjištění ukazuje soutěž „Samosebou třídím“
Na základě spolupráce EKO-KOM a Primat.cz probíhá až do konce roku 2018 ekosoutěž „Samosebou třídím“. Součástí soutěže jsou odpovědi studentů na otázky, které se týkají problematiky třídění odpadu.
Zapojit se mohou studenti zaregistrovaní na studijním portálu Primat.cz, který studentům slouží především k přístupu a výměně studijních materiálů.
Zajímalo nás, když je to tolik diskutované téma v současnosti, zda budou vědět odpověď na dotaz „Jak dlouho trvá, než se rozloží plast?“.
Z odpovědí vyplývá, že 42 % studentů zná správnou odpověď.
Podle správných a špatných odpovědí pak víme, že nejlépe této otázce rozumí studenti z Univerzity Pardubice z fakulty Ekonomicko-správní, nejhůře pak studenti Masarykovy univerzity z Filozofické fakulty v Brně.
Z dotazníku také vyplynulo, že studenti kluci zodpověděli otázku o 46 % lépe, než studentky. Asi holkám tato otázka úplně nesedla.
Podle výsledků studentů z jednotlivých měst je na tom zatím vědomostně nejlépe Praha.
Data, která prozatím vyplývají ze soutěže, vypovídají spíše o tom, že se o třídění odpadu a ekologii studenti zajímají. Toto může být první krok k tomu, udělat naši planetu čistší – důležité je totiž vědět a pak konat!
Zaregistrovaní studenti soutěží o hodnotné a zajímavé ceny!
Na portálu Primát.cz nadále probíhá soutěž „Samosebou třídím“, a zaregistrovaní studenti se tak mohou těšit na odměnu!