Rady a tipy – jak na kompost?
Obzvlášť podzim přináší mnoho přírodního materiálu, který je třeba zpracovat. Stromy opadávají, je třeba pročísnout keře a zlikvidovat další rostlinný „bordýlek“. Pokud máte zahrádku, pak kompostování je jasná volba!
Kompostujeme na zahradě
Pokud bydlíme v domě se zahradou, pak máme úplně nejlepší podmínky, pokud chceme třídit biologicky rozložitelný odpad (bioodpad).
Na zahradě můžeme pohodlně zužitkovat zbytky ze zahradního úklidu i z kuchyně.
Jaký odpad ze zahrady patří do bioodpadu?
- Tráva, listí, zbytky rostlinů;
- malé větve, části keřů i kůra;
- sláma, seno, piliny;
- zemina z květináčů;
- popel ze spáleného dřeva.
Dobře založený kompost znamená, že se v něm rozběhne přeměna organických látek v humus – cennou přísadu pro vaše záhonky.
Proč se z kompostu v chladnějším počasí „čmoudí“?
Kompostování vytváří v materiálu vysoké teploty a ty ničí choroboplodné zárodky nebo třeba semena plevelů.
Kompost na zahradě – rady a tipy
Při ukládání bioodpadu je třeba dodržet pár základních pravidel, která je dobré dodržovat, aby mělo kompostování smysl a výsledkem byl kvalitní kompost.
1. Kompost oddělit!
Důležitou radou, kterou vám dá snad každý zběhlý zahradník od Přemka Podlahy až po pořad „Pták Loskuták“, je, že kompost má být oddělený od zbytku zahrady. Ideálně řadou keřů (nejlepší je černý bez, protože neodčerpává kompostu živiny) nebo plotem. Kompost nebývá tím nejestetičtějším kouskem zahrádky a navíc může zapáchat, keř je vhodný také pro vytvoření lehkého stínu. Kompost by totiž neměl být na přímém slunci, dešti a větru – slunce kompost vysušuje a déšť připravuje o živiny.
2. Nezapomeňte na dobrý přístup ke kompostu…
Dobrý přístup potřebujeme proto, abychom mohli s nashromážděným odpadem dobře a pohodlně manipulovat při jeho vyhazování, nakládání, ale také při jeho provzdušňování.
3. Kompost musí dýchat!
Biologický odpad musí mít dostatečný přísun kyslíku, jinak má tendenci zahnívat (a smrdět).
Kompostování za přítomnosti kyslíku naopak tvoří hodnotný materiál – svoji roli zde hrají i houby, bakterie a další organismy.
Pravidlem kompostování je totiž jeho průběžné přehazování, aby se materiál rovnoměrně provzdušnil – okysličil, a také aby se tak všechny složky promíchaly (jak dusíkaté, tak uhlíkaté). Každý vyhozený druh bioodpadu má totiž odlišný poměr jedné z těchto dvou složek.
Pakliže máte menší zahrádku, můžete si pořídit některý kousek z nepřeberného množství kompostovacích nádob nebo kompostérů – například populární rychlokompostér.
Kdy je kompost připraven k použití?
Kompost lze použít zhruba po roce – na kvalitní věci se prostě vyplatí počkat a nic neuspěchat. Otestovat humus a kompostovou zeminu můžeme pomocí tzv. řeřichového testu. Řeřichu necháme v zemině z kompostu vyklíčit, a když je zelená, pak je vše v pořádku a můžeme kompostovou zeminu využívat, jak je libo. Pokud řeřicha uhnije nebo není zelená, pak je dobré nechat kompost ještě chvíli uležet.
Zdroj: Pixabay.com
K čemu lze použít kompost?
Kompostem se bezvadně hnojí jak na jaře, tak na podzim, ale pozor – kompost nefunguje jako substrát. To znamená, že nelze kompostovou zeminu používat například do květináčů samostatně.
Kompost je třeba vždy smíchat tak, aby v květináči tvořil cca 1/4 obsahu.
Pytlový sběr bioodpadu v některých obcích probíhá tak, že v předem oznámených termínech občané donesou naplněné pytle na dané místo.
Větší množství rostlinného bioodpadu (převážně zbytky ze zahrad) lze také odevzdávat ve sběrných dvorech.
Některé obce během vytíženějších sezón pro tyto případy přistavují speciální velkoobjemové kontejnery.
Jak můžeme kompostovat?
Domácí kompostování
– je klasický kompost na zahradě, ať už ho vytvoříte s pomocí kompostéru (v moderních kompostérech díky spolupůsobení mikroorganismů, oxidací, zavlhčením a občasným mechanickým přeházením proběhne přeměna na humus až pětkrát rychleji než na otevřeném kompostéru), nebo „postaru“ za ohrádkou (proces humifikace je na rozdíl od použití kompostéru delší).
Kompostovat můžeme i v rámci komunit – výhodný typ společného kompostování pro ty, kteří nemají vlastní zahradu nebo jinou možnost vyhazování bioodpadu.
Průmyslové kompostování
– jedná se o specializované provozy, kde dochází ke zpracování bioodpadu. Může je vlastnit např. obec, ale také jednotlivec či podnikatelský subjekt. Cílem je obvykle zisk.
V případě kompostáren vlastněných obcí to může být kombinace příjmů do obecního rozpočtu a úspory za svoz a zpracování kompostu jinde.
Pokud vlastní kompostárnu obec, pak vyprodukovaný kompost slouží třeba k udržování komunální zeleně, ale také k prodeji kompostu, ze kterého plynou obci příjmy apod.
Vermikompostování
– je ideální možnost kompostování pro domácnosti, které nemají zahradu nebo nechtějí klasický kompost na zahradě. Jedná se o způsob rozkladu organického odpadu na použitelnou hmotu s využitím žížal. Je vhodné do interiéru a je považováno za jednu z nejpokročilejších metod kompostování.
Nezahrnuje fázi s vysokou teplotou hmoty. Vermikompostér je speciálně upravená několikapatrová nádoba, kterou lze umístit v domácnosti – nepotřebuje mnoho místa. Je určena ke kompostování pomocí kalifornských žížal, skládá se z několika pater a jímky na žížalí čaj (viz níže) a je uzavřená víkem s otvory.
K přeměně bioodpadu v kompost pomáhají speciální žížaly. Výsledný „žížalí čaj“ efektivně vyživuje domácí rostliny.
Třídění a kompostování zdar!
V článku „Jak a do čeho třídit bioodpad doma?“ poradíme, jak si nejlépe vybrat vhodnou nádobu pro shromažďování bioodpadu v domácnosti předtím, než jej odnesete právě na kompost, do kontejneru atd.
Speciální tip: Jak hospodařit v kuchyni a jak nakládat s odpadem a bioodpadem, poradí www.jakvkuchyni.cz.