Ekonovinky ze světa ŘÍJEN 2018
Když se celosvětově uklízí svět
Přesně v polovině září se 15 milionů lidí ze 158 zemí světa připojilo k celosvětové akci World Cleanup Day, kterou iniciovala estonská iniciativa „Let’s do it“ s ušlechtilou myšlenkou – vypomoci rekultivaci životního prostředí. Akce vzhledem k časovým pásmům začínala na Fidži, kde také jako první na světě slaví Nový rok, a konec akce pak byl o 24 hodin později na americké Samoi. Akce na sebe strhla nejen zájem odborné veřejnosti, ale dokonce i významných státníků, a tak Zemi uklízeli i prezidenti Estonska, Kyrgyzstánu či Gruzie.
Přesně v polovině září se 15 milionů lidí ze 158 zemí světa připojilo k celosvětové akci World Cleanup Day (Zdroj: Pixabay.com).
Tříměsíční Fanda z Prahy byl dokonce nejmladším dobrovolníkem na celém světě a v tomto směru má ČR prvenství v nejmladším účastníkovi.
Během jediného dne se na našem území podařilo uklidit z přírody přes sto tun odpadů. Z významných českých zástupců se zúčastnil např. ministr životního prostředí Richard Brabec.
Cílem celé akce je, kromě samotného úklidu přírody, i podpora a využití potenciálu a příprava plánu, který zakotvuje zásady strategie „nulového odpadu“, a nastartování změny v řízení odpadového hospodářství.
Křížem krážem Tichým oceánem za plasty
Počátkem září začala kromě zaoceánských parníků křižovat vody největšího oceánu na světě i unikátní loď. Čím je tak unikátní? Jejím úkolem je sbírat plastový odpad z mořské hladiny.
Jedná se o úspěšně zrealizovaný nápad 24letého Boyana Slata z Nizozemska, který během svého potápění v mládí usoudil, že odpadu je v oceánu pomalu větší množství než ryb.
Ptáte se, jak takový systém vypadá a hlavně jak funguje?
Úkolem této 600 metrů dlouhé plovoucí hráze je sbírat plastový odpad z mořské hladiny. (Zdroj: The Ocean Cleanup, www.youtube.com)
Velká pacifická skládka se nachází v Tichém oceánu, zhruba mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy. Na ploše čtyřikrát větší než Německo jsou nahromaděné plastové odpadky různého druhu. Podle vědeckých odhadů zde pluje na 1,8 bilionu kusů plastu.
Pražská zoo zpracovává kompostovatelné nádobí
Kdo jiný může jít ekologickým příkladem než zoologická zahrada? Toto si s největší pravděpodobností řekli i v pražské zoo a vydali se vstříc unikátnímu projektu, který zatím nemá ve světě zoologických zahrad obdoby.
Pracovníci Zoo Praha postupně nahradili veškeré plastové nádobí zcela kompostovatelným bioplastem z rostlinného škrobu.
Toto nádobí je posléze nejen kompostováno, ale výsledný materiál je nadále možné zužitkovat pro potřeby zahrady na substrát.
Pražská zoo se tak stala první z českých zahrad, kde byla zavedena linka na zpracování kompostovatelného odpadu.
Pracovníci Zoo Praha postupně nahradili veškeré plastové nádobí kompostovatelným bioplastem z rostlinného škrobu. (Zdroj: Petr Hamerník, www.zoopraha.cz)