TŘÍDÍM JAKO DIVA: KAM TŘÍDIT VHS, DISKETY A ETERNIT?
Jak je to se správným vytříděním disket, VHS a eternitu? Já vím, já vím – asi to není nic, co byste potřebovali vytřídit a vyhodit do správného kontejneru každý den. O to víc je mi jasný, že když na to dojde, vyvolává to otázky, jak správně s tímto specifickým druhem odpadu naložit, a proto je docela dobrý mít k ruce nějakýho „rádce“. Třeba právě mě, protože třídím odpad jako divá a na všecko mám pro vás odpověď.
OK, představte si, že vyklízíte třeba takovou půdu. Nebo se rozhodnete protřídit papírové krabice, který máte v tzv. „kumbále zapomnění“. V zaprášených banánovkách většinou mizí a přebývají nejrůznější drobnosti a vzpomínky, který ovšem při bližším ohledání klidně můžu postrádat, fakt.
Starý fotoalba, umolousaný učebnice ze základky, starý diplomy z recitačních soutěží nebo dětskýho plaveckýho turnaje, samorost z tábora, několik porcelánových slonů, ohavná hliněná soška, kterou mi k desátým narozeninám vlastnoručně na kroužku „Tvořivé ručky“ vyrobila sestřenka.
Moje krabice zapomnění pak obsahujou ještě další dvě položky, který v roce 2018 pomalu ztrácí význam skladovat – starý počítačový diskety a VHS kazety. Kam s tímto druhem odpadu?
Tak jo, pojďme si to tedy pěkně vytřídit.
Zdroj: Samosebou.cz.
Kam a jak vytřídit VHS kazety (videokazety)?
Videokazety, tedy „véháesky“, už jsou v dnešní době trošku „přechozená“ technologie záznamu obrazových a zvukových informací.
Starý rodinný vzpomínky na naše první besídky a podobný legrace je lepší z mnoha důvodů digitalizovat.
Dnes se totiž k záznamu obrazových a zvukových stop používají moderní a pokročilejší technologie.
VHS je zkratka anglického označení „video home system“, tedy systém domácího videa. Jedná se o standard pro přehrávání a nahrávání na kazetových videorekordérech. VHS systém umí ukládat zároveň obraz i zvuk na magnetickou pásku. Standard pro videokazety, tzv. véháesky, byl zveřejněn v roce 1976.
VHS kazeta má dvě části: plastové pouzdro, plastové kotouče a pak záznamovou část, kterou tvoří magnetická páska.
Pokud jste se rozhodli udělat šmytec s obří sbírkou videokazet a chcete za sebou zanechat co nejmenší ekologickou stopu, pak od sebe můžete oddělit obal z plastu, kotouče a magnetickou pásku.
Chce to trošku úsilí, ale přírodě tím uděláte radost, protože plast vytříděný do žlutého kontejneru bude moci projít recyklací a být znovu použit, a hlavně ze sebe určitě budete mít skvělý pocit!
Magnetická páska patří do směsného odpadu – tedy do černé popelnice nebo kontejneru.
Papírové obaly patří samozřejmě do kontejneru na papír. Vytřídění videokazet si můžete zjednodušit tím, že je odvezete spolu s dalším odpadem do sběrného dvora.
Třídění počítačových disket – jak na to?
Oblíbené záznamové médium, které zažívalo boom především v 80. a 90. letech 20. století, je již také masově nahrazováno novými technologiemi.
Co je to disketa (pružný disk, floppy disk)?
Jedná se o magnetické datové médium. Slouží k ukládání a přenášení elektronických dat. Její velkou výhodou byla nízká výrobní cena jak disket, tak mechanik pro jejich čtení. Postupně byla tahle technologie nahrazena modernějšími systémy – USB disky, optickými disky, paměťovými kartami a dalšími.
I stará počítačová disketa je složená z ochranného pouzdra z plastu, záznamové části a další jemné mechaniky. Také disketu lze rozebrat na součástky, už je to ale náročnější.
Postup při jejich třídění je stejný jako při třídění VHS kazet. Nejlepší ale je, odvézt je spolu s dalším odpadem do sběrného dvora.
TIP: Pokud máte VHS kazet a disket větší množství, odložte je do sběrného dvora.
Jak a kam vytřídit eternit?
Jestli se v rámci nějakých těch domácích rekonstrukcí nebo vyklízení „kumbálů zapomnění“ setkáte s eternitem, tak byste měli vědět hlavně jednu věc: obsahuje azbest, tím pádem je co? Nebezpečným odpadem.
Zase budu trošku chytračit – název „eternit“ pochází z latinského aeternum, tedy věčnost – eternit s azbestovými vlákny už ovšem celou věčnost není materiál, který bychom měli používat.
Oblíbený a používaný byl pro svou „věčnost“ díky nehořlavosti a částečné žáruvzdornosti. Zajímá vás to víc? Pak si dejte infobox.
Co je eternit?
Registrovaná značka, která vešla v běžné povědomí coby obecný popis vláknitého cementu. Ten je rakouským vynálezem z konce
19. století a vznikl namícháním směsi z 90 % cementu a 10 % azbestu s vodou a následným zpracováním této směsi strojem na výrobu kartonu. Nejčastějším použitím eternitu je střešní krytina. Vzhledem k tomu, že je azbest vysoce karcinogenní, je dnes eternit zakázaný.
Jak už zaznělo, azbest je nebezpečná látka a všechny ty eternitové střechy starých kůlen, králíkáren a bůhví čeho ještě, co snad známe spíš ze vzpomínek z dětství na vesnici, nám rozhodně z dlouhodobýho hlediska nedělají dobře.
V každém případě je třeba být při manipulaci s azbestem opatrný! Jeho negativní účinky jsou ještě intenzivnější ve chvíli, kdy do něj začneme řezat nebo ho budeme lámat – azbestová vlákna začnou reagovat a uvolňuje se více škodlivin.
Mějte teda pod čepicí, že práce s eternitem je nebezpečná hra se zdravím, která má samosebou také negativní dopad na životní prostředí.
Zkuste kontaktovat sběrný dvůr, do kterého byste eternit chtěli odvézt, s dotazem, zda přijímají tento druh nebezpečného odpadu.
Pro odkládání nebezpečného odpadu jsou totiž vytvořena specializovaná sběrná místa.
Více o tomto tématu se můžete dočíst v díle „Nebezpečný odpad“, kde jsem se tím podrobněji zabývala.
Doufám, že jsem vám zase báječně poradila, jako vždycky, a snad se vám moje tipy budou hodit. Nezapomínejte třídit odpad, má to smysl!