Ekonovinky ze světa leden 2019
Ekopalác za miliony dolarů
Že celebrity už „nevědí, co by“, kupují kdeco a jejich koníčkem je bezhlavě utrácet za nesmysly? Opak začíná být pravdou.
Stále více slavných a vlivných osobností myslí ekologičtěji, než byste možná čekali. Tak například Leonardo DiCaprio se (nejen na svém Instagramu) prezentuje jako „herec a environmentalista“ a pravidelně pobízí svých 28 milionů followerů k zájmu o životní prostředí a informuje je o svých aktivitách.
Herec a environmentalista Leonardo DiCaprio (Zdroj: Instagram @leonardodicaprio).
Dále bychom mohli jmenovat osobnosti jako Charlize Theron, Tom Hanks, Julia Roberts, Brad Pitt, Sting, Jamie Oliver… Ti a mnozí další jsou pověstní svým zájmem o přírodu a lepší životní prostředí.
Ekomyšlení nedávno potvrdil i mladší, teprve 24letý zpěvák Justin Bieber. Ten si za miliony dolarů objednal tzv. zeměloď, neboli ekostavbu, jejíž provoz je naprosto soběstačný.
To znamená, že není třeba kupovat vodu ani elektřinu, dají se v ní pěstovat plodiny a postará se dokonce i o vzniklý odpad.
Důmyslný systém tak maximálně využívá přírodních zdrojů a nezatěžuje životní prostředí. Všechny informace o tomto revolučním nápadu si můžete přečíst přímo na webu zakladatele Michaela Reynoldse.
Pneumatiky, jíl, písek a sláma. Nic víc stěny pražské Zeměloďky nepotřebují (Zdroj: rozhlas.cz).
Jeden takový projekt, Zeměloďku, můžete vidět v Praze – její unikátnost tkví ve skutečnosti, že základní stavební jednotkou není nic obyčejnějšího (ale také běžně hůř recyklovatelnějšího) než stará pneumatika.
Co myslíte, mají tyto projekty budoucnost? Uvažovali byste nebo už uvažujete o jejich pořízení? Za zamyšlení to rozhodně stojí…
Zachraňte Willyho… před plasty!
Bohužel, dávno jsou pryč doby, kdy stačilo naučit Willyho skákat a zajistit mu tak svobodu a spokojený život. Svobodné velryby jsou dnes v takovém ohrožení, že pokud nenajdeme cestu, jak z něj ven, budeme je muset naopak pro jejich bezpečnost zavírat. Na vině je odpad. Plasty, přesněji miliony tun plastů, které pomalu plují oceány.
Tělo uhynulé velryby ukrývalo několik kilogramů plastového odpadu (Zdroj: BBC).
Koncem minulého roku vyplavilo moře v indonéském národním parku Wakatobi mrtvou velrybu, jejíž tělo ukrývalo jen těžko uvěřitelné množství plastů.
Podle tweetu WWF – Indonesia se jednalo o 115 kelímků, 4 PET lahve, 2 plážové pantofle a přes tisíc dalších kusů plastů o celkové váze 5,9 kg.
Množství plastů v oceánech je závažný problém, a vznikají proto opatření, která by měla narůstající tendenci zastavit. Bude to stačit
Pojďme v roce 2019 přidat ruku k dílu i bez čekání na nařízení – začněme aktivně eliminovat svoji spotřebu plastů a starat se o své životní prostředí už nyní.
Mikroplasty v lidských střevech
Pijeme z plastů, jíme z plastů. A tak nejspíš není překvapením, že nejnovější studie potvrdila domněnku, že se v lidském organismu nachází jisté množství mikroplastů.
O co méně překvapivý je tento výsledek pátrání výzkumného týmu profesora vídeňské univerzity Philippa Schwabla, o to horší je jeho význam.
Vědci tuší, že mikroplasty ve střevech oslabují přirozenou imunitu trávicího ústrojí, čímž umožňují vstřebávání nebezpečných látek do těla.
Co vše však mohou opravdu způsobit, zatím nikdo nemůže s určitostí říci, proto už nyní probíhají další výzkumy, které mají za úkol důsledky objasnit.
S jistotou ale víme, že plasty do těla lidí ani zvířat nepatří. Jejich přítomnost v zažívacím traktu může mít fatální následky.
Mysleme i proto v roce 2019 více ekologicky – dejme si letos tak trochu jiné předsevzetí: používejme méně plastů. A hlavně, třiďme je do žlutých kontejnerů. Rozhodně to má smysl!