EKONOVINKY ZE SVĚTA ÚNOR 2019
Britové z městečka Sidmouth zřejmě vzali povánoční shazování tuků až příliš vážně – bohužel je shazovali zřejmě především do potrubí a vyrobili tak tukovec obřích rozměrů… Ale nejen špatné zprávy chodí z Anglie, proto si určitě nenechte ujít novinku v podobě ekomateriálu z bramborových slupek. A nakonec, New York nás opět předběhl! Zákaz jednorázových gastroplastů se tam totiž stal skutečností…
Londýn má odpadní gigant z tuku dlouhý 64 metrů
Pokud sledujete zahraniční „ekoscénu“, určitě si pamatujete obrovské tukovce, v jejichž „výrobě“ jsou přeborníci, alespoň podle zpráv z médií v posledních měsících, hlavně Londýňané.
Nyní přišla z Británie další taková zpráva, tentokrát z přímořského městečka Sidmouth. Obří tukovec, který se objevil v podzemí, měří 64 metrů, což je pro představu více než 6 doubledeckerů (typických červených dvoupatrových autobusů). Svou váhou by porazil dokonce 10 těchto ikonických dvoupatrových autobusů.
Tukovec, angl. „fatberg“, je masa nahromaděného odpadu, která se skládá zejména z tuků a olejů (ale i vosků a další mastnoty) a odpadů, které do stoky nepatří – plen, vlhčených ubrousků, kondomů apod.
Tukovce snižují průtok stoky, v extrémních případech ji mohou zcela ucpat. Největší tukovec byl objeven v roce 2017 v londýnském Whitechapelu – měřil jen těžko uvěřitelných 250 metrů. Po odstranění ze stoky byl použit na výrobu bionafty.
Andrew Roantree, ředitel oddělení odpadních vod ze společnosti South West Water, která je likvidací tukovce pověřena, prohlásil, že se jedná o největší případ odstraňování slepence nahromaděných tuků a jiného odpadu z kanalizace, se kterým se kdy tato firma setkala.
Ačkoliv byl dle jeho slov tukovec objeven zavčas, a nehrozí tak žádné bezprostřední nebezpečí, vyzval veřejnost k součinnosti: „Pokud byste letos měli dodržet jediné předsevzetí, ať je to to, že nebudete vyhazovat do kanalizace tuky a oleje ani vlhčené ubrousky.“ Dodal, že odstranění gigantické tukové masy proběhne v únoru a potrvá přibližně 8 týdnů.
Tukovec v podzemí městečka Sidmouth (Zdroj: abc.net.au/ South West Water).
Vy snad víte, kam správně třídit použitý kuchyňský olej a další jedlé tuky a oleje?
TIP: Pokud ne, rady a zajímavé informace najdete v článku Třídění olejů a jedlých tuků – jak na to?
Dočkáme se domů z brambor?
Zatímco jedni krmí stoky dalšími a dalšími tukovými odpady, jiní naopak přicházejí s geniálními ekonápady. A tak z Anglie přišla i dobrá zpráva – jedná se o nový stavební materiál vyrobený hádejte z čeho?… Z bramborových slupek!
Deska z bramborových slupek (tzv. Chip[s] Board) může plně nahradit dřevotřískovou – angl. chipboard (Zdroj: dezeen.com).
Designéři Rowan Minkley a Robert Nicoll vynalezli stavební desku, která je tvořena bramborovými slupkami a dalšími přírodními surovinami (dřevo, bambus nebo chmel). Na rozdíl od běžně používaných stavebních materiálů neobsahuje tzv. Chip[s] Board žádné toxické látky, protože formaldehydové pryskyřice nahrazuje právě tmel z brambor.
Je plně rozložitelná, proto nemá žádné negativní dopady na životní prostředí, a lze ji navíc využít jako hnojivo.
Za takový nápad rozhodně palec nahoru!
Jednorázovým plastům v New Yorku odzvonilo
Žádné kelímky, misky, talířky a ani tácky – jednorázový plast je pro hladové a žíznivé Newyorčany nově tabu.
Výjimku tvoří pouze obaly, v nichž bylo jídlo či pití zabaleno už dříve před samotným prodejem, a tedy zejména obaly sloužící k ochraně a přepravě zboží k obchodníkovi.
Opatření má zamezit nadměrnému používání plastů a přinutit prodejce používat ekologicky přijatelnější materiály, jako jsou např. papír, sklo nebo hliník.
To byl průlet únorovými ekonovinkami ze světa třídění a recyklace odpadu. Snad vás více či méně veselé zprávy motivují k ekologičtějšímu přístupu a bez třídění odpadu nedáte ani ránu! Mějte se a sledujte samosebou.cz!