EKONOVINKY ZE SVĚTA BŘEZEN 2019
Vysoká spotřeba energie v ČR je horší než plasty, tvrdí studenti z VŠCHT
Je na čase si to přiznat – zpohodlněli jsme. Dokážeme si usnadnit život víc než kdy dřív a právě s tím souvisí mimo jiné i plasty, které naprostá většina z nás každodenně používá.
Vzrostla zejména spotřeba plastových obalů a jednorázových plastů.
A proto nyní snad celý vyspělý svět řeší hlavně ty jednorázové a jejich nadměrné používání, které způsobují závažné problémy například v oceánech.
Než se ale dostaneme k druhé novince, která se jednorázových plastů přímo týká, zůstaňme na chvíli v Česku a pojďme se podívat na překvapivé výsledky výzkumu od studentů VŠCHT, o kterém mimo jiné referoval Český rozhlas na stanici Radio Wave.
Ačkoliv jsme my, Češi, dobří třídiči (přes 73 % obyvatel třídí odpad) a důležitost životního prostředí si tedy, zdá se, uvědomujeme, tak co se týče využívání zdrojů, máme podle studentů z VŠCHT značné rezervy…
Až třetina potravin se vůbec nedostane ke zpracování. Druhá třetina se vyhodí při výrobě konečných produktů, případně skončí v koších spotřebitelů.
Druhou zkoumanou oblastí bylo znečištění životního prostředí skrze spotřebu potravin. Ekologicky náročná výroba a současně plýtvání potravinami jsou podle autorů výzkumu druhým nejvýznamnějším problémem, který přírodě způsobujeme.
To rozhodně stojí minimálně za zamyšlení, co říkáte?
Jednorázové plasty opět v hlavní roli – tentokrát v Japonsku
A zpět ke zmíněným plastům! Japonsko – země, ve které je spotřeba plastů na obyvatele druhá nejvyšší (po USA), zaostává za ostatními státy při omezování jejich používání. A v pokrokovém Japonsku se to rozhodli změnit.
V Japonsku by v nejbližších dnech mělo být schváleno nařízení o snížení používání jednorázových plastových brček. (Zdroj: Pixabay.com)
A tak chystají opatření, které se dotkne všech státních institucí a zaměstnanců.
Podle zpravodajského serveru Japan Times by v nejbližších dnech, tedy v březnu 2019, mělo být schváleno nařízení o snížení používání až po úplný zákaz různých položek (plastových brček, příborů, nádobí i PET lahví a pohárků) pro orgány státní správy, včetně ministerstev, soudů a regionálních úřadů.
Omezení se dotkne i obchodů ve vládních budovách, které budou smět poskytovat pouze odnosné tašky vyrobené z materiálů s jistým podílem přírodních složek.
Ačkoliv mají současné návrhy své kritiky (zejména pro nedostatečnou konkrétnost), každý krok se počítá a výsledky se snad brzy dostaví.
Olympionici a paralympionici si z Tokia přivezou recyklované medaile
Třetí novinka, která rozhodně stojí za povšimnutí, přichází také z Japonska. Oproti těm předchozím je veskrze pozitivní a má dokonce cenu zlata! A také stříbra i bronzu.
Nejlepší sportovci světa totiž budou na nadcházejících letních olympijských a paralympijských hrách v Tokiu bojovat o medaile vyrobené ze staré elektroniky, zejména smartphonů, fotoaparátů a notebooků – elektroodpadu obsahujícího tyto materiály. Není tak třeba přemýšlet, kdy a kam vyhodit starý počítač, protože jej lze darovat na dobrou věc.
Pořadatelé očekávají, že se do konce března podaří extrahovat zlato, stříbro i bronz potřebné k výrobě všech medailí, které budou v příštím roce uděleny.
Do listopadu 2018 (za zhruba 19 měsíců sběru) se podařilo vybrat 47 488 tun zařízení. Cíl pro bronz byl dosažen v červnu, zlata je 90 % a stříbra 85 % (data zveřejnil britský server The Guardian).
Podobný koncept byl implementován už na letních olympijských hrách v Riu de Janeiru, kde byly medaile vyrobeny z recyklovaných materiálů přibližně z jedné třetiny.
Tokijské cenné trofeje však budou mít své prvenství – bude to totiž poprvé, kdy se na sběru aktivně podíleli občané.
Co vy a myšlenka, že o část vašeho nepotřebného smartphonu bojují ti nejlepší z nejlepších?