Kovy – upcyklace a re-use hrou! Inspirace ve steampunku
Zdroj: Pixabay.com
A tenhle žánr se vůbec nebojí kovových materiálů – naopak na nich často staví!
Tyto filmy často zobrazují nekonečně velké skládky nebo celá města či jejich čtvrti plné kovových dílů a kusů staré výpočetní techniky, nefunkčních domácích robotů a jiného elektroodpadu…
A nejeden z hrdinů i pro přežití paběrkuje na těchto skládkách, loví staré kousky kovů a elektroniky, aby jim dal druhý život a sám přežil.
Svoji šanci taky zvyšují v kostýmech a brněních s kovovými prvky a součástkami nebo rovnou s robotickými částmi svých těl. Prostě kovy, kam se podíváš!
Tento princip je základní kámen v příběhu i jednoho z nejnovějších efekty nabitých sci-fi akčních filmů Alita: bojový anděl. Hlavní hrdinka je na podobném šrotovišti nalezena a znovu sestrojena. Dalo by se říct, že robotí lékař, jakási kombinace ajťáka, doktora a mechanika, Alitu v podstatě upcykluje!
Tak to bychom měli jedno prudce současné post-apo, jdeme dál!
Steampunk je podžánrem sci-fi nebo fantasy. Popisuje společnost a technologie založené na páře jako hlavním zdroji energie (anglicky pára – steam).
Literární i filmová díla tohoto žánru se pak odehrávají obvykle v alternativní historii, přičemž kulisami a estetikou odkazují právě k tzv. století páry, především pak steampunková estetika čerpá z viktoriánské módy a společnosti.
Často se jedná o díla dystopická či postapokalyptická. Za praotce tohoto žánru je považován Jules Verne.
Kostýmy jako mistrovské dílo upcyklace a kombinování zdánlivě nekombinovatelného
Realizace budoucnosti tak, jak si ji představovali lidé v 19. století, s sebou nese svébytnou estetiku, která kombinuje módní viktoriánské střihy (korzety, dlouhé sukně, honzíky, fraky, cylindry) s futuristickými prvky, které vycházejí z estetiky dobových strojů (vzducholodě, ozubená kola apod. A hlavní slovo zde mají právě kovy, převážně v detailech.
Pokud vás z hlavy nenapadá žádný příklad, pak vězte, že jedním velice popovým příkladem steampunkové komedie je Wild Wild West s Willem Smithem.
Stejný estetický klíč pak vládne celé scénografii a je z podstaty tomuto žánru vlastní.
Zdroj: Pixabay.com
Larpy, SteampunkCons a plesy – ráj zručných rukou, ráj DIY
Každý žánr má své fanoušky. Ne každý ovšem tak oddané. Steampunk má opravdové jádro fanoušků po celém světě, kteří jím doslova žijí.
Výjimkou není ani Česká republika. Existují srazy steampunkových nadšenců, plesy nebo larpy.
S tím souvisí záliba v propracovaných kostýmech a rekvizitách. Steampunkoví nadšenci se sdružují na fórech, kde si mezi sebou sdílejí tipy na tvorbu kostýmů a další zajímavosti. Jejich výtvory jsou častokrát opravdové upcyklační perličky – propracované krinolíny, ručně přešívané korzety a dokonalé detaily využívající kovy. To je, panečku, upcyklace s fantazií, co?
Co je to LARP? Akronym anglického Live Action Role Play je druh hry na role, při které účastníci hry hereckým způsobem ztvárňují činy postav.
Součástí larpů je jedinečný prožitek posílený kostýmy, nečekanými interakcemi a okolním prostředím a zručně uzpůsobenou scénografií. Cílem hry je splnění cíle své postavy dle zadání.
V běžném životě asi nebudeme chodit do práce v kostýmu vyrobeném z plechovek a obalů od sardinek, ale možná nadchne vás i okolí krmítko pro ptáky vyrobené z bubnu staré pračky!
Upcyklaci a re-use se meze nekladou
Upcyklace, příp. re-use kovů a kovových součástek má opravdu mnoho podob. Hranice lidské fantazie neznají mezí.
Jiný svět můžete zažít na vlastní kůži třeba na festivalu Burning Man, který se každoročně koná v Nevadě v USA. Asi 50 000 fanoušků je oděno do bizarních kostýmů, masek, nechybí ani nápaditá vozidla a výzdoba přechodných obydlí.
Zajímavý zážitek v netradičních prostorech ale nabízejí např. i různé kluby. V Praze je netradiční atmosférou vyhlášený třeba Cross Club.
Zdroj: Pixabay.com