Majálesy a festivaly 2019 budou šetřit přírodu tříděním odpadu
Květen přináší začátek sezóny akcí pod otevřeným nebem. Stovky tisíc návštěvníků se vydají na majálesy a festivaly, kde vyprodukují desítky tun odpadu. Díky projektu Čistý festival, který se letos bude konat již po dvanácté, mohou návštěvníci odpad třídit a tím jeho cesta nekončí. Chybět nebude pestrý program, možnost vyhrát lístky na fesťáky (do 30. 5.) nebo „recyklovaný“ dárky a navrch spousta zábavy!
Úctyhodných 58 470 kg odpadu bylo vytříděno v roce 2018 v rámci celosvětově jedinečného projektu Čistý festival na vybraných 20 českých hudebních festivalech a majálesech.
Jak projekt Čistý festival funguje a na co se chystá v roce 2019?
Veškerý tříděný odpad z akcí je z třídicích hnízd vždy svezen na třídicí linku a dále předán k druhotnému využití.
Na majálesech v Plzni, Brně, Ostravě, Opavě a Zlíně a také na největších českých festivalech (např. Colours of Ostrava, United Islands of Prague nebo Rock for People atd.) bude rozmístěno celkem 905 speciálních barevných košů na třídění plastů, papíru a plechovek. Ve festivalových kempech a barech budou navíc k dispozici kontejnery na sklo.
Projekt Čistý festival každoročně podporuje třídění odpadu na vybraných letních hudebních festivalech v ČR. (Zdroj: Cistyfestival.cz).
Díky jedinečnému systému košů rozmístěných po areálech hudebních akcí bude průměrná vzdálenost umožňující třídění odpadu méně než 50 metrů.
Tříděný sběr bude zajišťovat přes 1 000 členů úklidových čet.
Čistý festival podporuje v třídění nejen návštěvníky, ale také festivalové stánkaře – speciální sadu pytlů na třídění letos obdrží přes 800 stánkařů.
Tříděný sběr bude letos na Čistých festivalech zajišťovat přes 1 000 členů úklidových čet. (Cistyfestival.cz).
Čistý festival edukuje a motivuje k třídění odpadu – co si nenechat ujít?
Projekt Čistý festival není jen o dostupném systému třídění odpadu. Navíc totiž zastřešuje rozsáhlou motivační kampaň, jež má lidem různými cestami zprostředkovat smysl třídění a recyklace odpadu.
O zábavný program pro děti, teenagery, dospěláky, prostě všechny, rozhodně nebude na Čistých festivalech nouze ani letos. (Cistyfestival.cz).
Tak například na stánku Čistého festivalu mohou návštěvníci vytřídit odpad a získat za to recyklované dárky.
V rámci speciální dílny REC.workshop si mohou z použitých obalů vyrobit módní doplňky či hudební nástroje.
TIP: Inspirujte se s Miraiem ve speciálním pořadu na REC.ykluj módu na REC.tv!
REC.stage – speciální scéna projektu Čistý festival objevuje… koho?
V rámci projektu Čistý festival bude i letos na festivalech Colours of Ostrava, Rock for People a Sázavafest speciální hudební scéna REC.stage.
Právě zde se každoročně „recyklují“ začínající kapely v české hudební objevy – například Mirai, Thom Artway či David Stypka.
To, kdo vystoupí na REC.stage, může i letos ovlivnit každý z nás – stačí dát hlas a pak přijít na koncert včas!
Hlasuj do 31. 5. 2019 pro svou hudební star a vyhraj za to 2 vstupenky na české hudební fesťáky. Víc v článku Projekt Čistý festival a REC.stage 2019.
Čisté festivaly pod křídly EKO-KOMu
Šířit osvětu o třídění a recyklaci odpadu nejen edukativní, ale i zábavnou formou je jedním z cílů autorizované obalové společnosti EKO-KOM, která za projektem Čistý festival stojí.
U stánků Čistých festivalů můžete vytřídit odpad, odpočinout si a dozvědět se o třídění a recyklaci odpadu zase něco navíc. (Cistyfestival.cz).
Ředitel komunikace společnosti Lukáš Grolmus přiblížil podrobněji další plány: „Systém na českých festivalech je unikátní v tom, že nabízí lidem velmi komfortní dostupnost třídění. Současně nabízí jedinou alternativu k tomu, jak smysluplně naložit s jednorázově použitelnými obaly, a to vytřídit je a zrecyklovat. Protože to vnímáme jako velký závazek do budoucna, budeme letos ve spolupráci s největším českým festivalem Beats for Love pilotně testovat systém, který má ještě více zvýšit podíl tříděného odpadu a minimalizovat tak produkci směsného odpadu.“
Třídění odpadu má smysl všude, i na festivalech! Mysli EKO, buď EKO!