PDK – nováček mezi plasty
Recyklovat plasty – šetřit tak přírodní zdroje a omezit negativní dopad škodlivých látek na životní prostředí, to je vskutku záslužná činnost. Dnes existuje celá řada různých druhů plastů, u kterých je následná recyklace náročnější, než výšlap na Mount Everest v žabkách, nebo uvaření první svíčkové v životě. Právě z tohoto důvodu tak dali přední odborníci hlavy dohromady a vyvinuli polydiketoenamin – zkráceně tedy PDK.
Není plast, jako PDK plast!
Plasty a jejich výroba jsou poměrně složitou záležitostí. Obsahují velké molekuly, které jsou známější pod pojmem polymery. Ty vznikají z takzvaných monomerů. Vždyť jasně!
O plastech – třeba polyethylenu, nebo polyesteru jsme už někde slyšeli, že?
Ne všechny plasty ale mají stejné vlastnosti. Některé jsou pružnější, jiné zase mnohem pevnější atd. Jejich rozmanité vlastnosti ovlivňují různé chemikálie, které se na monomery při jejich výrobě naváží. Doposud žádný problém.
Ten se může vyskytnout až při recyklaci plastů. Tak například samotné PET láhve se recyklují dobře, ovšem pokud jsou na nich košilky z jiného druhu pastu, nastává recyklační zádrhel. Vícero druhů plastů dohromady prostě leckdy komplikuje recyklaci.
Novou hvězdu mezi plasty, vyvinuli odborníci z Berkeley Lab v Kalifornii. Vedla je k tomu studie, která odhalila, že od roku 2015 bylo v USA zrecyklováno méně než 10 % použitých plastů. Za tímto nízkým číslem však nehledejme všeobecnou nechuť amerických občanů třídit odpad, ale spíše fakt, že značná část plastů je velmi obtížně recyklovatelná.
PDK plast – ideální plast pro recyklaci
A teď tedy k onomu zázraku, který vyvinuli nedávno vědci – v čem se tedy liší PDK plast od jiných druhů plastu?
Jeho hlavní výhodou je fakt, že vazby mezi zmíněnými monomery a chemicky přidanými látkami jsou schopné zpětného navrácení. Co to z hlediska recyklace znamená?
Pokud je PDK plast umístěn do vysoce kyselého roztoku, dojde k zpětnému návratu vazeb monomerů a chemických aditiv. Tento nový plast je tedy revoluční právě v tom, že se dá jednoduše recyklovat.
A že se taková recyklace plastů vyplatí, to už snad víme všichni!
A to se týká nejen plastů, ale prostě všeho odpadu, který vyprodukujeme. Třídění odpadu má smysl a příroda nám poděkuje!