Co přináší projekt Čistou přírodou v roce 2019?
Na pořádnou houbařskou sezónu si musíme ještě chvilku počkat. Ta turistická už je ale v plném proudu! Ne nadarmo se nám říká „národ turistů“. Zřejmě proto, že mnoho z nás neodolá svodům přírody a vydává se tak ve volných chvílích na cesty za poznáním české fauny a flóry nebo jen tak relaxovat. Jenže ruku na srdce, kdo z nás při svých toulkách nenarazil na pohozené odpadky? A kdo je tam odhodil? No zvířátka určitě ne!
Právě proto, aby se přestal objevovat odpad pohozený do českých luhů a hájů a příroda zůstala čistá, vznikl projekt Čistou přírodou.
Projekt mapuje trasy, na nichž jsou stanoviště, která nám po cestě umožňují třídit odpad, a v osvětové kampani se zvířátky apeluje na náš zodpovědný přístup k přírodě a životnímu prostředí.
Výlety Čistou přírodou online – stačí si vybrat a vyrazit!
Trasy jsou různě dlouhé a náročné a každý rok přibývají nové! Než se vydáme na výlet, můžeme si každou z tras po prokliknutí projít online.
Zdroj: Samosebou.cz.
U každé trasy je po prokliku uveden čas, délka a náročnost a na náhledové mapě jsou vyznačeny zajímavé zastávky a třídicí místa, kde je možné odpad vytřídit.
Zdroj: Samosebou.cz.
Pro lepší představu jsou u jednotlivých zastavení fotografie nebo videa z místa. Každá zmapovaná trasa má k sobě navíc zpracovaný itinerář, který můžeme vytisknout, stáhnout nebo sdílet.
Zdroj: Samosebou.cz.
K průvodci probíhá každý rok osvětová kampaň zaměřená na podporu třídění odpadu, kde hrají hlavní roli zvířátka. Proč právě zvířátka? Protože mají v přírodě domov…
Třiďte odpad všude – i na výletech! Proč?
Když vyrazíme na výlet do přírody a odpad tam odhodíme, je to podobné, jako kdyby k nám domů přišel jelen a odhodil nám v ložnici třeba paroží jen proto, že už se s ním nechce nosit…
V minulých letech jsme byli v rámci kampaně ve videích svědky toho, jak se kvůli nevytříděnému odpadu doběla rozčílil hovnivál, jak beruška málem přišla o život a jak z toho nepořádku málem měli mravenci papíry na hlavu!
Letos se nám podařilo natočit „reportáž“ s pracovitým datlem, který pomáhá přírodě po svém. Jak? To prozradí video!
Zdroj: Samosebou.cz.
Co z videa vyplývá? Čím víc červů datel vytáhne, tím více stromů zachrání. Je to podobné jako u nás třídičů – čím více třídíme papír, tím méně stromů se musí pokácet.
A že to nejsou plané řeči, dokazují výsledky třídění odpadu za rok 2018! Jen za loňský rok se nám společně podařilo zachránit 2 228 978 stromů.
Kromě toho, že pohozený odpad hyzdí přírodu, může představovat také nebezpečí pro lidi i pro zvířata.
Pěknou neplechu může napáchat odhozená plechovka od paštiky nebo rozbitá láhev, která se v přírodě rozkládá tisíce let…
Pokud si nejsme jistí, jak s odpadem správně naložit, poradí článek Jak naložit s odpadem na túrách?
Jak tedy zní heslo pro toulky přírodou? Co si do lesa přineseš, to taky vytřídíš, nebo si to odneseš! Ne, to není výhrůžka, ale možnost!
Pokud v přírodě nemáme po cestě možnost odpad vyhodit do třídicích nádob, pak je nejlepším řešením odpadky v průběhu výletu odkládat třeba do sáčku a vytřídit je, jakmile tu možnost mít budeme.
Ano, stačí tak málo, aby zůstala příroda čistá pro její obyvatele nebo pro ty, kdo se vydají její krásu obdivovat po nás!
Nenechte to na přírodě, tříděním ji zachováme čistou!