Viděli jste už domy a vory z PET láhví?
Klasické stavební materiály na nový domek nejspíš všichni známe – ať už je to beton, cihly, kámen, sklo, nebo tradiční dřevo. I hliněné domky s nízkou ekologickou stopou se v poslední době objevují čím dál častěji, zatím převážně na venkově. My se ovšem mrkneme na jeden velmi netradiční stavební materiál. Možná by vás ani nenapadlo, že z použitých petek lze postavit dům!
Třídění odpadu a jeho recyklace jsou důležité! To platí zejména u plastů, kterých je mnoho druhů.
Recyklované plasty mají široké spektrum využití – mohou třeba posloužit jako materiál pro výrobu plotovek, cihel z PET láhví, za kterými stojí studenti fakulty architektury pražského ČVUT, textilu a bot, součástek do aut a mnoha dalších zajímavých produktů.
A jak už to tak bývá – co nevymyslíme my, vymyslí někdo jiný. V případě PET láhví jako základního stavebního materiálu se tak stalo díky kanadskému podnikateli žijícímu v Panamě, Robertovi Bezeau.
Bezeau spojil příjemné s užitečným – použitím starých PETek ke stavbě domků v panamské provincii Bocas del Toro nejen kreativně využil odpad , ale zároveň tímto činem upozornil na obrovské množství (nejen) plastového odpadu ve státech Karibiku.
Zdroj: Plastic Bottle Village, MEL Films
Další štace PET láhví? Stavění a upcyklace!
Bezeau shromáždil miliony použitých plastových láhví, které použil ke stavbě něčeho, co by se dalo přirovnat k menší vesničce – nechybí zde ani pevnost nebo hrad.
Zároveň zve návštěvníky, aby na tomto ostrově strávili prázdniny a užili si nejen úžasnou karibskou atmosféru, ale naučili se také něco o upcylaci, recyklaci a dalších strategiích, při zacházení s odpadem a jeho minimalizaci.
Vyčistit ostrov od odpadků? Mission possible!
Bezeau se přistěhoval na ostrov Bocas del Toro v roce 2012 a s pár dobrovolníky začal ostrov čistit od odpadu. Během toho se setkal s neskutečným množstvím recyklovatelného odpadu.
Začal tedy PET láhve, které během úklidu nacházel, sbírat. Podle vlastních slov se mu podařilo nashromáždit přes milion PETek během roku a půl.
A tak nějak se zrodil nápad na plastovou vesničku, která spojuje edukaci s praxí. Mimochodem – některé panely z PETek jsou nejen praktickými prvky, které slouží jako zdi domků, ale v případě záplav je lze vyjmout a využít jako vory!
Zdroj: Plasticbottlevillage-theline.com
Jak se vám líbí vesnička z plastových láhví? Dopřáli byste si v ní prázdniny, které spojují příjemné s užitečným?
A na závěr – víte, co vše lze z PET láhví vyrábět? Mrkněte na infografiku!
Zdroj: Samosebou.cz
Tak třiďte odpad, má to smysl!