TŘÍDÍM JAKO DIVA: KAM SE STAVEBNÍM ODPADEM?
Jsme národem chatařů a chalupářů a léto je čas, který můžeme trávit v těchhle našich volnočasových chrámech. A je jasný, že nám to nedá – když se v létě maká tam, v zimě zase zútulňujeme naše domovy. Prostě tomu budování a přestavování neutečeme bez ohledu na roční období. Je třeba si ale uvědomit, že naším budovatelským počínáním sice něco stavíme, ale také produkujeme nemalé množství odpadu. A to není jen tak. A tak než jsem na sebe hodila montérky a vzala kladivo do ruky, pátrala jsem, jak třídit různé druhy stavebního odpadu…
Stavení může být taky bourání a to znamená odpad. Než se pustíme do stavebních úprav, je na místě se předem informovat, jak naložit se stavebním odpadem (vždycky je ho totiž víc, než čekáme, to už je snad něco jako Murphyho zákon!).
Co je stavební odpad?
Tak abychom měli jasno hnedka na začátku, pojem stavební odpad označuje skoro vše, co se při stavební práci objeví na hromadě „nepotřebností“ – materiál i obaly.
Jedná se o cihly, beton, sklo, plasty, kovy, asfaltové směsi, dehet, keramiku, zeminu, štěrk, izolační materiály.
Může se jednat taky o barvy a obaly od barev, okenní rámy, kusy trubek nebo třeba kliku i záchodovou mísu. Hustý, co?
Zdroj: Samosebou.cz
Asi teda nebude překvapením, že stavební a demoliční odpady vznikají při různých stavebních činnostech, výstavbě, údržbě a rekonstrukci staveb, při různých stavebních úpravách dokončených staveb a odstraňování staveb (tohle podrobnějc definuje Ministerstvo životního prostředí).
Většinu stavebního odpadu lze odvézt do sběrného dvora.
POZOR! Je třeba si vždy zjistit podmínky konkrétního dvora. Ty provozované obcí obvykle povolují bezplatně na hlavu občanům pouze určitý objem odpadu – nejčastěji to bývá 1m³/měsíc.
Mimochodem, některé sběrné dvory nabízejí i možnost zápůjček velkoobjemových kontejnerů a pomoc při nakládání sutě.
Na stavební a demoliční práce si taky můžeme objednat firmu. Tohle řešení má velkou výhodu – o veškeré další postupy od třídění odpadu až po jeho odvoz, příp. likvidaci, se postará za nás.
Pokud stavíme a na tyhle naše práce je třeba stavební povolení se závěrečnou kolaudací, je naší zákonnou povinností předložit potvrzení o likvidaci odpadu! Takže bacha na to, jo?
Recyklace a re-use stavebního odpadu
Tento odpad lze recyklovat, ale také znovu použít (tzv. re-use). Mnoho z nás si to vůbec neuvědomuje, ale stavební a demoliční odpady jsou významným zdrojem druhotných surovin.
A co neví jen tak někdo: existuje Plán odpadového hospodářství ČR pro období 2015–2024, který stanovuje cíl zvýšit u stavebních a demoličních odpadů do roku 2020 míru jejich přípravy k opětovnému použití, recyklace a jiného materiálového využití alespoň na 70 % hmotnosti.
Někteří z nás to ale určo znají z praxe – očištěné staré cihly můžeme využít na další zdění. Rozdrcenou suť lze využít při zasypávání otvorů nebo třeba jako výplň podloží příjezdové cesty apod. Kameny poslouží jako výplně do betonových konstrukcí (downcyklace). Docela dobrý, ne?
Stavební odpad – třídění od azbestu po pytle od cementu
- Azbest
Nejčastěji se s ním setkáme u starších nemovitostí v podobě tzv. eternitu (obchodní název krytiny z vláknitého cementu s příměsí azbestu). Azbest se řadí do nebezpečného odpadu a při manipulaci s ním musíme být velmi opatrní! Ideální je zabalit jej do igelitu a předat specializovaným likvidátorům nebezpečného odpadu nebo ho odevzdat do sběrného dvora, který může nakládat s nebezpečným odpadem (NO), nebo na specializované pracoviště zaměřené na nakládání s NO.
- Dehet
U materiálů obsahujících dehet postupujeme jako v případě azbestu – i dehet je klasifikován jako nebezpečný odpad!
- Drátosklo
Patří do sběrného dvora.
- Linoleum
Staré linoleum můžeme odevzdat ve sběrném dvoře. Stejně jako třeba tapety nebo polystyren.
- Minerální vata
Tento izolační materiál dělíme na skelnou nebo kamennou vatu dle převažující vstupní suroviny. Ideálním řešením je minerální vatu zabalit do igelitu a odvézt do sběrného dvora. Při větším množství je lepší kontaktovat autorizovaného likvidátora.
Zajímavost: podíl recyklovaného skla může tvořit 80 %.
- Pytle od cementu
Obal je v drtivé většině znečištěný, někdy může být i složený z více druhů materiálů, proto jej nelze třídit do modrého kontejneru na papír. Patří proto do směsného odpadu. - Sádrokarton
Dle kategorizace odpadů spadá sádrokarton do skupiny stavební materiál na bázi sádry a patří do sběrného dvora. Samozřejmě jen do toho, kde berou stavební odpad.
Kam a jak vyhodit stavební suť?
- Stavební suť (bez příměsí)
Suť, kam spadá beton, cihly, střešní krytiny, obkladačky, umyvadla, WC mísy apod., by měla být před likvidací zabalená (ideálně v pytlích). Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.
- Stavební suť (s příměsí)
Za příměs stavební suti se považují takové typy materiálu, které lze ještě vytřídit: plastové trubky, plastové sanitární pomůcky, papírové kartony, kovy (trubky apod.). Tento typ odpadu lze přinést roztříděný do sběrného dvora a i zde je možnost toto svěřit specializované firmě.
Tak a máme to! Montérky nahodit, pracovní rukavice oprášit, rukávy vykasat a můžeme si to hezky vytunit. Já rozhodně o prázdninách s rukama v klíně sedět nebudu, jako že se Diva jmenuju!