Rady a tipy, jak třídit odpad – i na vodě!
Ahooooooj, vodáci! Léto a voda je pro vás dokonalé spojení, jako pro jiné zima a sníh nebo jahody a šampaňské. Vodáctví je u nás v oblibě a každým rokem se spousta z nás vydává sjíždět řeky – za dobrodružstvím a netradičními zážitky, žít pár dní víc v souladu s přírodou a být přitom s rodinou či přáteli. Ale co ten odpad, který vytváříme? A co má s tím vším společného Vavřinec Hradilek?
Čistá příroda na vodě? Má to háček!
Vydat se na vodu v nás pravděpodobně vyvolá pocit romantiky – spaní v čisté přírodě, večery u táboráku za zvuků kytary a zpěvu. Jenže realita někdy bývá odlišná… Sjíždění řek se postupem času stalo natolik oblíbenou aktivitou, že se před jezy tvoří fronty.
Nejpopulárnější řekou pro splouvání je v České republice bezesporu Vltava, kterou dle údajů z roku 2018 spluje za léto takřka 300 000 vodáků.
S obrovským nárůstem vodáků přibývají kempy a zařízení k občerstvení. Spolu s tím se také zvyšuje množství vyprodukovaného odpadu. Jak splout řeku a nenechat po sobě v přírodě stopy?
Kanoista Vávra Hradilek se zapojil do osvěty zaměřené na třídění odpadu
Když chce člověk radu, jde obvykle za tím, kdo má s danou věcí zkušenosti. Kdo jiný zná řeky světa a cestu odpadu lépe než stříbrný medailista z olympijských her v Londýně 2012 Vávra Hradilek?
Právě on totiž spolupracoval se Samosebou.cz na osvětové kampani zaměřené na třídění a zpracování plastového odpadu.
V roli průvodce nám Vávra Hradilek ukazuje cestu vytříděného plastu do kontejneru, který odtud putuje svozovým autem do třídičky a následně k recyklaci. Jak se plasty váží, jak probíhá ruční dotřídění, co se děje v třídičce a co se z recyklovaných plastů vyrábí? Koukněte na video 360°!
Zdroj: Samosebou.cz
A co Vávra říká o třídění a přírodě?
„Měli bychom se k ní chovat zodpovědně. My jsme ti, kdo to tu ničí, a to můžeme říct o každým z nás, ať je člověk sebeekologičtěji založenej, tak příroda potřebuje nějakou péči a je třeba začít vždycky u sebe.“
Jaká je tedy rada?
Třídit odpad vždy a všude. A třídit ho správně, aby mohl putovat k recyklaci a ulehčili jsme práci těm, kteří s ním nakládají po nás.
Ostatně o Vávrově zážitku z natáčení, ale také o jeho vztahu k přírodě, třídění nebo o tom, jak tráví volný čas, a mnoho dalších zajímavostí najdeme v rozhovoru s Vávrou Hradilkem O návštěvě třídičky, přírodě a stejku.
Rady a tipy, jak třídit odpad všude – i na vodě
Základní pravidlo při nakládání s odpadem v přírodě je: „Co si přineseme, to si také odneseme!“
A ještě jedna podstatná věc – odpadu můžeme předcházet. A to je ta nejlepší možnost – jsme šetrnější k přírodě a životnímu prostředí, a tak nás nebude tolik trápit, kam s odpadem a kde ho na lodi uchovávat. Jak na to?
1. Kelímek za kelímek
Co takhle opakovatelně použitelný kelímek? Díky tomu snížíme množství jednorázových kelímků. Navíc drží tvar a většinou mívají ouško, takže si je můžeme zachytit či uvázat. Stejně dobře poslouží i plechové hrnečky.
2. Alternativy namísto jednorázového nádobí
Co se týká jídla, snažme se i v tomto případě nahradit jednorázové plastové příbory a talíře opakovaně použitelnými z plastu nebo kovu.
Na vodě nemusíme obden baštit paštiky. Jaké jídlo si sbalit a vychytávky na jeho přípravu od zkušených trampů přinášíme v článku Když vyrazí gurmán a třídič odpadu na túru.
3. PET láhev za láhev
Naši pouť po vodě nemusí každý den provázet petky na nealko a alko. Dejme přednost opakovaně použitelným nádobám, které můžou vydržet i roky.
4. Multifunkční pomocník
Vybavte se voděodolnou vychytávkou – přívěskem, který si můžeme zavěsit na krk nebo navázat, kam potřebujeme, a přitom budeme mít to podstatné v bezpečí a po ruce. Tahle věcička může sloužit pro odkládání peněz, map a jiných dokumentů, nebo třeba cigaretových nedopalků. Ruku na srdce – kolik cigaretových nedopalků vodáci jaksi nechají odplout v zapomnění? Přitom tahle stopa zůstane v přírodě
15 let!
Preforma může sloužit pro odkládání peněz, map a jiných dokumentů, nebo třeba i cigaretových nedopalků. (Zdroj: Pixabay.com)
Jak si vyrobit multifunkčního pomocníka?
Stačí si sehnat plastovou preformu („zárodek“ PET láhví). Do víčka umístit očko nebo udělat dírky, kterými protáhneme šňůrku či provázek, a je hotovo. Pro kreativce je pak výzvou si přívěsek originálně ozdobit – třeba pomalovat permanentní fixou.
Odpad můžeme odkládat do sáčku či pytle navázaného na loď a vytřídit jej při nejbližší vhodné příležitosti.
Voda nemusí být jen veselá cesta od piva k pivu – může být také cestou, která nás naučí žít zodpovědněji, anebo klidně obojí! Ostatně tomu přitakává i Vávra: „Je prostě důležitý, abychom se o tu přírodu starali. Ona nám i poslední léta ukazuje, že je ta, která bude diktovat, jak se nám tady bude žít.“ Tak vodáci ahoooooj a třiďte, ať se neplavíme odpadem.