Festivaly a jejich ekologická stopa
Hurá, po roce zas sbalit stan, spacák, pár kousků oblečení a vyrazit fesťák. Co to ale znamená pro přírodu? Jak je na tom největší festival na světě Glastonbury? A jak jsou na tom české festivaly?
Proč jsou festivaly tak oblíbené? Možná proto, že můžeme „vypnout“ a jít se bavit – třeba i s kamarády či rodinou – a k tomu všemu nám zahrají naši oblíbení interpreti, můžeme vidět zajímavé filmy, divadelní představení, ochutnat spoustu dobrot pod širým nebem a užít si spoustu další zábavy i poučení – prostě podle typu festivalu. A když je to navíc v přírodě pod širým nebem a večer je obloha plná hvězd, mohou to pro mnohé z nás být nezapomenutelné zážitky. Možná proto jsou letní hudební festivaly tak oblíbené – Česká republika je prý v tomto směru velmoc!
Mnoho z nás si to neuvědomuje, ale tyto akce představují pro životní prostředí značnou ekologickou zátěž.
Tu vytváří např. doprava samotných účastníků a performerů, ale také veškerého potřebného vybavení a v neposlední řadě také obrovské množství zejména jednorázového odpadu.
Glastonbury – jak dopadla kampaň zaměřená na zmírnění
ekologické zátěže?
Jedním z festivalů, který opakovaně řeší potíže s nahromaděnými odpadky, je největší hudební festival na světě Glastonbury, který se koná v Anglii. Pozornost médií na sebe strhává snad více než zajímavým seznamem vystupujících právě extrémním nepořádkem, který po sobě na místě zanechá přibližně 200 000 návštěvníků.
Po neukázněných fanoušcích zůstávají na zemi poházené PET lahve, obaly od potravin, igelitové tašky, ale výjimkou nejsou ani židle a stany! V roce 2014 trvaly úklidové práce dokonce celých 6 týdnů!
Podobně tomu bylo i letos, a to i přes snahy pořadatelů, kteří věnovali nemalé prostředky a úsilí do osvěty a snažili se prosadit principy trvalé udržitelnosti. V rámci těchto aktivit došlo např. k zakázu používání jednorázových plastů a k apelu na účastníky, aby po sobě nezanechávali odpad.
Do osvětové kampaně se dokonce zapojil slavný přírodovědec Sir David Attenborough, který přímo na festivalu vystoupil a kvitoval zákaz jednorázových plastů.
Po tom všem organizátoři očekávali, že se Glastonbury stane ekologicky nejpřívětivějším britským festivalem léta.
Druhý den po projevu čekala na tisícovku dobrovolníků opět pořádná spoušť – stav plochy opět připomínal spíše skládku. U nás je to naštěstí na lepší cestě…
Množství odpadků, které po sobě zanechají návštěvníci festivalu Glastonbury, trvá uklidit celé týdny. (Zdroj: bbc.com)
České „čisté“ festivaly jdou příkladem
V Česku jsou naopak hudební festivaly, třídění odpadu a celková snaha o šetrnější přístup k životnímu prostředí známým a populárním tématem.
Obecně totiž patříme k nejvzornějším třídičům vůbec – k třídění odpadu se dlouhodobě hlásí ¾ obyvatel.
To, že je u nás třídění odpadu a recyklace „stav mysli“, dokazují i největší festivaly, které s odpadem v posledních letech úspěšně bojují, a to právě i díky spolupráci samotných účastníků a osvětovým projektům, které tuto problematiku řeší dlouhodobě.
Myšlenka ekologičtějších festivalů se zhmotnila již před více než 10 lety spuštěním projektu Čistý festival.
Součástí projektu Čistý festival je tzv. REC.stage, která se koná na vybraných festivalech. Je to místo, kde koncertují vítězové ankety, kteří hrají za honorář na „recyklované nástroje“, ale také scéna, kde si mohou zabuskovat i samotní návštěvníci festivalu.
REC. stage sousedí s dílničkou REC.workshop, ve které si návštěvníci mohou vyrobit recyklované nástroje, nebo jiné cool doplňky a objekty z odpadu.
Sledujte REC.tv, kde vznikají zajímavé vychytávky třeba i pod taktovkou Miraie!
V současnosti je v projektu Čistý festival zapojeno 25 českých festivalů, na kterých každoročně třídí odpad 205 000 lidí.
Festivaly pomáhají udržovat v čistotě rozmístěná třídicí hnízda a barevné kontejnery, které obsluhuje úklidová četa. Ta současně uklízí festivalové areály a dopravuje vytříděný odpad na určené místo. Shromážděný odpad pak putuje svozem k recyklaci. Jak to vypadá? Mrkněte na fotoreport!
Autor: Čistý festival – Petr Lukeš.
A aby bylo třídění ještě příjemnější, je možné vyměnit separovaný odpad u stánků Čistého festivalu za drobné dárky, ale i za žetony na pivo.
EKO-KOM svým projektem současně baví a pomáhá. Vždyť jen za loňský rok vytřídili sami účastníci „čistých festivalů“ 50 tun odpadu.