EKONOVINKY ZE SVĚTA SRPEN 2019
Prázdninové ekonovinky přinášejí opět pořádnou dávku zajímavostí. Podíváme se, jak automobilka recykluje PET láhve. Zjistíme, že ne všechny tuby od zubních past musí skončit ve směsném odpadu. A nakonec si představíme zcela novou technologii pro monitorování plastů z opravdu velké vzdálenosti – dohled a přehled až z vesmíru?
V srpnových ekonovinkách o plastech a jejich recyklaci nechybí ani inovativní nápady a nové technologie!
Autokoberečky z PET láhví
Plasty jsou tématem dnešní doby, a tak jste už možná i vy zachytili informaci, že se na světě každou minutu prodá asi 1 milion PET láhví.
Málokdo už ale ví, že ty půllitrové využívá známá americká nadnárodní automobilka už několik let k výrobě koberečků do svých vozidel. V každém modelu EcoSport jsou autokoberce právě z recyklovaných půllitrových petek.
Jak to dělají? Plastové láhve s víčky se nejprve rozdrtí a následně roztaví. Tato hmota je zpracována do vláken silných asi jako lidský vlas a právě z nich jsou následně vyrobeny koberečky do aut.
Na koberečky pro jeden vůz EcoSport je třeba zrecyklovat 470 kusů půllitrových plastových láhví.
Automobilka tvrdí, že pokud bychom úplně všechny takto recyklované láhve, které byly kdy použity pro koberce všech modelů EcoSport, postavili za sebe, pak by tento řetěz vystačil na oběhnutí celé zeměkoule, a to dokonce více než dvakrát!
Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to zanedbatelný příspěvek k řešení současné světové „plastové krize“, automobilka uvádí, že za roky této praxe zrecyklovala přes 650 milionů plastových láhví.
V rámci celého podniku a všech jejích aktivit se pak jedná o recyklaci 1,2 milardy PET láhví ročně. A to je číslo, které už stojí za povšimnutí, jen tak dál!
TIP: Zajímá vás, co vše lze recyklací vyrobit z čirých a co z barevných PET láhví? Pak si nenechte ujít plastografiku!
Revoluční tuba od zubní pasty
Tuby od zubních past, kartáčky na zuby i další dentální pomůcky a kam tyto nezbytnosti vyhodit, až nám doslouží, zkoumala už naše Diva. Právě ona přesně ví, co vytřídit do barevného kontejneru a co patří do popelnice.
Jenže vývoj nezastavíme, a tak nadnárodní firma, zaměřená na výrobu hygienických potřeb a kosmetiku, představila revoluční novinku!
Abychom to uvedli – tuby od zubních past jsou většinou vyrobeny z více druhů materiálu, a spadají proto do kategorie tzv. kombinovaných obalů. V tomto případě se nejčastěji jedná o kombinaci plastu a hliníku, a protože není snadné od sebe jednotlivé vrstvy oddělit, nelze většinu z těchto obalů recyklovat. A proto je (až na výjimky) vyhazujeme do směsného odpadu.
Běžné tuby od zubních past patří v současné době do směsného odpadu, nikoli do kontejneru na plast. (Zdroj: Pixabay.com)
Vzhledem k rostoucímu množství takových obalů, které se zanedlouho promění v odpad, vzrůstají snahy eliminovat tento druh odpadu.
Společnost, která s novou tubou přišla, tvrdí, že chce do roku 2025 vyrábět a prodávat všechny své pasty pouze v recyklovatelných obalech.
K vynálezu tuby z recyklovatelného plastu současně uvádí, že vývoj takového materiálu, který by splnil všechny nároky na požadované vlastnosti, nebyl snadný a trval přes 5 let.
Firma tuto převratnou technologii plánuje dokonce nabídnout i do dalších odvětví, jako je gastronomie, zdravotnictví nebo kosmetický průmysl, v nichž jsou kombinované obaly také často používány. A to si rozhodně zaslouží velký (a zářivě bílý!) úsměv.
Plasty pod drobnohledem aneb kontroly z vesmíru
Lze ještě mluvit o „drobnohledu“, když se na něco díváme z vesmíru? Vědci nyní zkoumají způsob, jakým by mohli prostřednictvím satelitů sledovat množství plastů v oceánech. Konkrétně pomocí modelů Sentinel – několika orbitálních multispektrálních přístrojů, se kterými pracuje Evropská kosmická agentura (ESA).
A jak by to mělo fungovat? Plasty ve vodě by měly být zaznamenávány na základě vlnové délky a odrazu infračerveného světla.
Shluky plastového odpadu zkouší vědci nově identifikovat z vesmíru. (Zdroj: Pixabay.com)
Zamýšlená technologie určitě nerozpozná každou plastovou tašku nebo každou jednu PET láhev, ale měla by dokázat identifikovat shluky větších skupin plastového odpadu.
Na rozdíl od těch rostlinného původu by se plasty měly vyznačovat jinou barvou.
Vědci přiznávají, že celý postup bude nutné ještě propracovat, nicméně v případě úspěchu bychom byli opět o krok blíž k receptu, jak ulehčit životnímu prostředí a přírodě.
Držíme palce a věříme, že prováděné experimenty budou pouze k užitku a nezpůsobí naopak více škody, jako například v případě dobývání Měsíce, na němž lidstvo zanechalo již přibližně 200 tun (!) odpadu. Je zkrátka mnoho způsobů, jak vesmír využít – my fandíme těm eko!