Exkluzivně: reportáž o Kájovi, kterej dycky třídí
Češi vynikají v mnohém – „národním sportem“ je cyklistika, turistika a houbaření, nezahálíme ani ve spotřebě piva a válíme i v chataření a chalupaření. Vynikáme ale ještě v něčem – v třídění odpadu, kde patříme k nejlepším. Máme to tu totiž vychytaný – možná proto, že se na tom pracuje už přes 20 let. A možná i proto tu máme třídicí srdcaře, jako třeba Káju, kterej dycky třídí, aji kdyby měly třísky lítat a plechovky padat!
Třídění odpadu ve městech i v obcích normál pro 73 % z nás. Aby taky ne, když odpad může třídit 99 % obyvatel ČR do veřejně dostupné sítě třídicích kontejnerů. Tohle by nám mohli leckde závidět.
Tak jako to, že ve městech i obcích narazíme na barevné kontejnery nebo třídicí hnízda průměrně každých 91 metrů! Aby taky ne, když je pro nás na území ČR k dispozici neuvěřitelných 413 089 sběrných nádob!
A navíc tady máme integrovaný odpadový systém – můžeme díky tomu třídit obalové a neobalové odpady dohromady – to taky nemaj jen tak někde!
Statistickou minirozcvičku výsledků třídění a recyklace za rok 2018 máme za sebou a z výše uvedenýho vyplývá, že u nás máme to tříděníčko zařízený hodně pohodlně – možná právě proto patří Češi dlouhodobě v třídění odpadu ke světové špičce!
Češi nejsou jen národem chatařů a chalupářů, ale jsou i národem třídičů, a tak se může stát, že někdy narazíme na plné třídicí nádoby. Co v takovém případě? Obraťte se na příslušný obecní úřad.
Srdcař Kája třídí dycky všude
A možná i proto, že se u nás třídí už víc než 20 let, jsou tady díky tomu i takoví srdcaři, kteří by se pro třídění rozkrájeli, jako Kája! Nevěříte? Pak mrkněte na reportáž!
On totiž má ten Kája pod čepicí – ví, že tříděním odpadu šetříme přírodu! Ví, že příroda je to nejcennější, co máme, a že bysme měli třídit vždy a všude – ve městě i na dědině, na výletech, ale třeba i na vodě!
Však jak říkal: „Čím víc třídíme papír, tím míň stromů padne!“ A má recht – jen loni jsme díky tomu zachránili přes 2 200 000 stromů!
A třeba takový plechovky, který patří do šedýho konťáku? Ha! Tak ty lze taky recyklovat dokolečka dokola, podobně jako „sklíčko“!
Proč má smysl třídit odpad? Nenechte si ujít fun facts!
V roce 2018 jsme vytřídili 841 601 tun obalového odpadu. To je pořádná hromada smetí, která díky našemu společnému třídění putovala k recyklaci. Tentokrát se zdržíme u toho papíru, když o tom Kája ve videu tak pěkně mluvil.
V roce 2018 bylo vytříděno 555 356 tun papíru, a teď to přijde:
- to je 1 metr široká rozvinutá papírová role, která by stačila na 15,9 cesty na Měsíc;
- tohle množství vytříděného papíru by se vešlo do vlaku dlouhého 1 969 km;
- každý z nás ročně průměrně spotřebuje 151 kg papíru.
Věděli jste, že vytříděný papírový odpad putuje v jedné z fází recyklačního procesu do speciálního stroje – tzv. rozvlákňovače, ve kterém se máčí ve vodě, a tak vznikne papírová kaše?
Z ní se pomocí magnetů odstraňují kovové svorky a díky pumpování vzduchu dochází také k odstraňování barev, které zůstanou na povrchu pěny. Ta se pak sesbírá a likviduje ve spalovně.
A věděli jste, že vytříděný papír může projít recyklací 5–7krát?
TIP: Víc zajímavostí v článku Od třídění a sběru papíru až po recyklaci.
A na závěr v kostce informace o tom, co se děje s odpadem po vytřídění – jak probíhá jeho další zpracování?
Pro vytříděný odpad jezdí v určitých intervalech svozová společnost, která zajišťuje tzv. svoz odpadu.
Svážený odpad dopravuje z třídicích nádob na tzv. třídičku. To jsou specializovaná pracoviště zaměřená na zpracování různého druhu odpadu. Tam obvykle dochází k vážení odpadu, výsypu do určených prostor, třídění od hrubých nečistot a ručnímu dotřídění.
Další postup se liší podle druhu odpadu, ale také podle toho, zda v tomto zařízení odpad rovnou recyklují, nebo zda jej připravují k recyklaci jinému zpracovateli, který z něj vyrobí druhotnou surovinu.
Ta slouží k výrobě nových produktů a můžeme díky tomu nahrazovat v některých případech primární zdroje (např. u papíru jsou to právě stromy, u plastů zase často ropa, které padne na výrobu plastů cca 8 % celosvětové produkce apod.).
Takže lidičky, když držíme odpad v ruce, buďme srdcaři a hoďme to do toho tříděnýho. Má to smysl, třiďte odpad!