Velké a objemné téma o velkoobjemovém odpadu
Jedeš objem? Klasická otázka v posilovně se dá překvapivě použít i u tématu třídění odpadu. Někdy totiž klasické kontejnery na tříděný odpad prostě velikostně nestačí nebo jsou pro vytřídění našeho odpadu jednoduše nevhodné. Co je velkoobjemový odpad a kde vzniká? A co s ním?
Velkoobjemový odpad pod drobnohledem
Každý z nás pravděpodobně někdy něco rekonstruoval a právě tehdy vzniká méně standardní odpad než ten, který běžně produkujeme a který v ČR třídí 73 % obyvatel (např. plasty, sklo, papír atd.). Stejně tak bychom měli třídit i velkoobjemový odpad a umožnit tak jeho recyklaci nebo ekologickou likvidaci.
Díky recyklaci můžeme získat spoustu druhotných surovin a u odpadu, kde není recyklace možná, tak budeme eliminovat případné škodlivé dopady na životní prostředí.
Co je velkoobjemový odpad?
Jedná se o odpad, který vzhledem k jeho velikosti a objemnosti nelze odkládat do běžně dostupných nádob na odpad – ať už jde o kontejner na směsný, či tříděný odpad.
Do této kategorie odpadů spadá např. starý nábytek, koberce, linolea, umyvadla, kuchyňské linky, objemný elektroodpad a drobný odpad ze staveb.
Mějte na paměti, že zdivo a suť již spadají do kategorie stavební odpad – více v článku Třídím jako Diva: kam se stavebním odpadem?.
Jsou ale odpady, které není vhodné odkládat do velkoobjemových kontejnerů. O jaký velkoobjemový odpad se jedná?
- chemikálie;
- zrcadla;
- tabulové sklo – patří do zeleného kontejneru na sklo, který má na boku na tabulové sklo podlouhlý otvor, ve větším množství patří tabulové sklo na sběrný dvůr;
- odpad, který lze vytřídit do kontejnerů na tříděný odpad, a již zmíněný stavební odpad.
Zdroj: Samosebou.cz
Třeba takový koberec není úplně jednoduché vytřídit – do barevného kontejneru se přece nevejde, ani tam nepatří, tak kam s ním?
Právě pro takový druh odpadu bývají v obcích zřízeny sběrné dvory, někde provozuje jeden více obcí společně.
Pak už stačí velkoobjemový odpad naložit na vozík nebo do auta, zabezpečit ho a hezky pěkně ho tam odvézt. Je vhodné se předem informovat, jaký druh odpadu daný sběrný dvůr přijímá a za jakých podmínek.
V obcích či městských částech probíhají také tzv. mobilní sběry. V tomto případě můžeme v určitý předem stanovený den a po vymezený časový úsek vyvézt nahromaděný odpad na místo k tomu určené, kde obvykle bývá přistaven tzv. velkoobjemový kontejner.
Někdy se ale může stát, že potřebujeme odvézt větší množství velkoobjemového odpadu ihned. V tom případě je nejlepší objednat si přistavení velkoobjemového kontejneru u specializované firmy. Nezapomeňte si ověřit, zda právě u vás nebudete potřebovat pro přistavení kontejneru speciální povolení.
Systém třídění odpadu bývá stanoven obecní vyhláškou, kterou je nezbytné dodržovat. Konkrétní informace o možnosti odkládání odpadů získáte na obecním či městském úřadě, případně přímo ve sběrném dvoře.
Velkoobjemový kontejner – titán mezi kontejnery
Kontejnery pro velkoobjemový odpad bývají zpravidla vyrobeny z robustní ocelové konstrukce. Po obvodu jsou většinou vybaveny držáky k uchycení plachty, která odpad zajistí při převozu. Objem takového kontejneru se může lišit, zpravidla se však pohybuje od 3 m³ až do 40 m³.
Čtěte více: o tom, že není kontejner jako kontejner, podrobněji v článku Druhy a rozměry nádob na odpad.
Jak vidno, i odpad o velkém objemu se dá třídit lehce jako pírko. Třiďte odpad bez ohledu na to, zda je velký, či malý, protože to má smysl!