Jak si vyrobit recyklovaný papír, snadný návod
Co s nepotřebným papírem? Pokud jej vytřídíme, umožníme specializovaným zařízením jeho znovupoužití díky recyklaci. Ale recyklaci papíru si můžeme vyzkoušet i doma. Není to nic náročného, a proto můžeme zapojit i děti. Společně se pak budeme radovat nad vznikem originálního ručně vyrobeného papíru, který můžeme použít třeba při výrobě dárků, komplimentek, originálních domácích pohlednic nebo třeba jmenovek na dárky. Jak na to?
Kdo navštěvuje Samosebou.cz, ten ví, že se tvoření z odpadu věnujeme a přinášíme různorodou inspiraci jak k upcyklaci, tak k re-use.
Recyklace, nebo upcyklace? Znáte rozdíl mezi těmito dvěma pojmy?
Upcyklace je přeměna odpadu či výrobku v nový předmět užitné hodnoty, která může být vyšší oproti té původní. Nový výrobek má jiný účel využití, odlišné vlastnosti a může mít vyšší kvalitu.
Recyklace je způsob využití odpadů, při kterém je vytříděný odpad znovu zpracován a poslouží k výrobě nových produktů, materiálů či látek s původním či jiným účelem užití.
Upcyklovat můžeme prakticky vše, recyklovat lze jen některé materiály, právě ty proto třídíme.
Dnes se zaměříme na domácí recyklaci odpadu z papíru. Papír je dostupný materiál a snad každý má nějaký nepotřebný doma. Běžně jej nosíme do modrého kontejneru, nemusí tomu tak ale být vždy – to třeba když si ho chceme zrecyklovat doma.
Na výrobu recyklovaného papíru existuje několik možných postupů – my si představíme ten nejjednodušší. Kreativní tvořílci pak ocení extra tipy. Tak jdeme na to, začínáme samotným postupem.
K výrobě recyklovaného papíru je nejvhodnější papír bez povrchové úpravy (ideální jsou noviny, papír z bloků a diářů, kancelářský papír apod.).
Zcela nevhodné jsou papíry fotografické, voskované nebo křídové. Zjednodušeně lze říci, že je k domácí recyklaci papíru vhodný stejný papír, který třídíme do modrých kontejnerů.
Chcete vědět víc? Podrobněji v článku Papír nevhodný pro recyklaci.
Nejjednodušší postup na výrobu domácího papíru, který zvládnou i děti – jak na to?
- Starý papír natrháme na malé kousky a namočíme do teplé vody, ideálně přes noc.
- Poté jej rozmělníme prsty či rozmixujeme tyčovým mixérem na kaši (dle požadované výsledné struktury).
- Vymačkáme přebytečnou vodu a kaši rozložíme na pevnou podložku, třeba plastové prkénko.
TIP: Pro hladší povrch můžeme směs překrýt pečicím papírem a párkrát přejet válečkem. - Takto připravenou papírovou směs necháme na teplém místě schnout. Jakmile je papír sušší a kompaktní, můžeme jej nechat dosušit mimo podložku, i ve svislé poloze (např. přichycený kolíčkem na sušáku na prádlo).
A je hotovo, snazší to být opravdu nemůže! A teď přicházejí na řadu ty slíbené tipy pro „zapálené“ kreativce.
I doma vyrobený papír může hrát barvami – jak na to?
Z hlediska barevnosti je důležité si uvědomit, že pokud použijeme staré noviny, bude výsledný papír šedý. Chceme-li tedy, aby byl výsledný papír bílý, musíme použít jako vstupní materiál bílé archy.
Můžeme ale vytvořit i barevný papír nebo papír se zajímavou strukturou. Při výrobě stačí použít jako vstupní surovinu odpad z barevného papíru nebo přimíchat do papírové kaše pár kapek barviva.
Stejně tak můžeme použít kávu (papír získá karamelové odstíny) či sytě barevný sirup dle požadované výsledné barvy.
Zajímavého barevného efektu a struktury papíru docílíme, pokud použijeme kousky barevných nití, květin nebo koření.
Nádherné ruční papíry mohou vzniknout i díky přidání přírodních materiálů. (Zdroj: Pinterest.com)
Tvar doma vyrobeného papíru je jen na nás! Bude to obdélník, čtverec, nebo zvířátko?
Výsledný tvar našeho papíru bude přesně takový, jaký mu při rozkládání kašičky na podložku dáme. Můžeme vyrobit klasický obdélníkový nebo čtvercový arch, ale výsledný papír může mít i tvar zvířátka nebo třeba stromečku.
Okraje papíru můžeme zarovnat nebo nechat nepravidelné. Do požadovaného tvaru je můžeme upravit i po zaschnutí – vystřihnutím ostrými nůžkami nebo vyříznutím nožem či vykrajovátky.
Domácí papír nejen jako potěšení pro oči
A co voňavý papír? Proč ne – stačí, když do kašičky přidáme trošku vonného oleje, kolínské nebo parfému. Požadovanou vůni mu můžeme dodat i po zaschnutí.
Složitější postup = rychlejší schnutí a dokonalejší výsledek
Pokud chceme co nejlepší výsledek, je třeba si dát s výrobou papíru více práce. Začátek je stejný jako u předchozího postupu, kaši ale rozkládáme na síto, ze kterého ji následně překlápíme zbavenou vody na utěrku.
S použitím síta docílíme rychlejšího schnutí a lehké gramáže výsledného papíru. Tento postup se hodí také pro výrobu domácího balicího papíru.
TIP: Pokud síto na výrobu ručního papíru nemáme, vyrobíme si jej připevněním síťky (třeba té proti hmyzu) mezi dva rámečky.
Výroba síta je sice práce navíc, ale výsledek v podobě vyrobeného ručního papíru bude dokonalý. (Zdroj: Pinterest.com)
Co dělat, když se doma vyrobený papír zkroutil?
Jestliže se nám papír začne kroutit, narovnáme ho žehličkou. Pozor, žehlíme vždy přes utěrku!
Nebo si naopak můžeme s kroucením hrát – výsledné výrobky z recyklovaného papíru se přizpůsobí tvaru formy. Stačí směsí vystlat mísu či hrneček a nechat „papírovinu“ zaschnout.