TŘÍDÍM JAKO DIVA: TŘÍDÍM HLAVOU
Už se známe nějakou chvíli a myslím, že jsem se věnovala třídění a trvalé udržitelnosti ze všech možných a nemožných stran. A pak bum! Došlo mi, že některý věci bývají často brány jako taková samozřejmost, že jsou pak ty nejopomíjenější. Mrknem tedy na základní tipy na správný třídění odpadu.
A proto se dnes společně mrkneme na tipy, který jsou sice úplně maličký, ale umí udělat ve výsledku velký rozdíl! Třídit odpad je fajn, ale je dobrý třídit hlavou.
Jde hlavně o ty nepříjemný chvíle, který občas zažil u kontejneru každý z nás, ukážem si to třeba na tomhle scénáři:
Vyběhnete z domu, jen tak nalehko, v pantoflích a v županu, v ruce třídicí tašky plný, odpadky skoro vyskakujou. Popoběhnete pár kroků k nejbližším kontejnerům na tříděný odpad a BUM! Plno po okraj a ještě se někdy plechovky, láhve od WC čističů a další obaly válí všude kolem. Jajks, ještě třeba šlápnete do vylitýho zbytku sirupu nebo se vám zespodu na pantofel nalepí kus pohozenýho toaleťáku. „Čuňata!“ ulevíte si.
Těmhle patovým situacím jde jednoduše předejít, fakt. Jak? No přece tříděním hlavou (a rukama, haha).
Suroviny a kontejnery známe – takže, jak se říká v Prostřeno, „ruličky do ručky“ a rovnou na ty tipy.
I při třídění odpadu platí, že detaily hrají ve výsledku zásadní roli! (Zdroj: Samosebou.cz)
PAPÍR aneb buďme ve formě díky krabicové reformě
Papír je takový… skladný, že? Ne všechny typy papírových obalů se k nám dostanou ve skladné formě, zlaté čtvrtky a sešitky! Co tím myslím? Krabice a krabičky.
Jasně – papírový obal od krému na obličej nebo krabičku od čaje rozložíme nebo složíme „doplacata“ snadno, horší je to s velkýma krabicema a úplně nejhorší s těmi z tvrdého kartonu. Někdy je potřeba si pomoci nožíkem, na každý pád není třeba se krabic bát!
Vždycky je důležitý krabice rozložit. Tím docílíme toho, že modrý kontejner pojme více odpadu, protože mu cenný prostor nebude zabírat… vzduch!
A tak kromě toho, že se tam toho vejde víc, tak taky bude třeba méně častý svoz odpadu. Ušetříme tak spoustu pohonných hmot a emisí, ale i peněz za to, že někdo musí častěji řešit třídičské lajdáctví.
SKLO není třeba vymývat, ani hříčky s víčky
U sklenic je to snad průzračně jasný: můžem nechat víčko a není třeba vymývat vyhazovaný sklíčko.
Sklenici (zavařovačku, skleničku od jogurtu, láhev od sirupu apod.) můžem prostě a jednoduše s klidným svědomím třídit do kontejnerů na sklo s víčky.
S víčky si hravě poradí moderní třídičky. Ty už za nás mimochodem zvládnou levou zadní roztřídit taky skleněné střepy podle barev (mimochodem i proto mizí bílé kontejnery).
Jo a další „skleněný tip“ – skleničky (třeba od jogurtu) netřeba vymývat.
PLAST A NÁPOJOVÝ KARTON: dvě mouchy jednou ranou (botou)
PET láhve? Krabice a krabičky od džusů nebo mléka, tedy nápojové kartony?
Hernajs, to je ale nepraktický, jak jsou tyhle obaly objemný, co?
Stačí ale zmenšit objem, stlačit vzduch, jak velí správný třídicí duch! Nápojáče sešlápnout na placku, plastový (PET) láhve taky a i tady platí, že víčka neva!!
A za sebe doporučuju nedělat to v lodičkách – žádný vrtání se „v podpatcích v odpadcích“! To je ale malá bezvýznamná poznámka pod čarou.
KOVY a kuličky do ručky
Plechovky – i tady platí, že po vypití či vylití konťáčky uvítaj výstavní „placáčky“.
Jo a hliníkový víčka do kuličky, až potom do „třídicí nádobičky“.
A kovový obaly třeba od deodorantů a jiných tlakových nádobek můžem do šedých nádob na kovy vytřídit, až když jsou dokonale vyprázdněný.
Jsou to zdánlivý drobnosti, ale ve finále dělaj právě tyhle třídicí maličkosti zásadní rozdíl. Za čisté kontejnery, jejich okolí, za čistou přírodu a správný třídění, xoxo Diva.