Rady, tipy a třídicí desatero na výlety čistou přírodou
I letos určitě nějaký ten dovolenkový víkend budeme trávit poznáváním krás české přírody. A to znamená, kromě mnohem většího počtu lidí na turisticky vyhledávaných místech, také značnou zátěž pro přírodu. Je proto na místě, abychom dodržovali určité zásady, díky kterým zachováme přírodu čistou a krásnou pro další výletníky…
Hezké počasí představuje pro turistická místa napříč Českou republikou jistý nápor. Protože kdy jindy si připomenout krásy české přírody, než teď?
Nenechte si na Samosebou.cz utéct zajímavosti a rady, jak se na výletech orientovat, a také desatero třídícího turisty.
Jak se v přírodě orientovat?
V České republice máme unikátní systém značení pěších turistických tras – používáme pásové značky, druhy stezek odlišují 4 barvy.
V turistické síti se u nás navíc neprotínají ani nepotkávají dvě trasy s totožnou barvou a díky tomu se nám nemůže stát, že přijdeme po červené trase a odejdeme po jiné červené trase – při odbočování na rozcestí musíme hledat jinou barvu. Maximální vzdálenost značek by měla být 250 metrů.
Další zásady značení tras jsou běžné i v jiných zemích – třeba za odbočkou musí být značení zopakováno dvakrát i třikrát, abychom měli jistotu, že jsme se vydali správně.
Před 1. světovou válkou u nás bylo cca 2 000 značených turistických tras. V roce 2017 bylo v ČR přes 80 000 km značených tras pro pěší turistiku, cykloturistiku, lyžařských a vozíčkářských tras a tras pro turistiku na koni; z toho na pěší turistiku připadá přes 40 000 km značených tras. Přes naše území vedou 3 dálkové mezinárodní pěší trasy, které jsou značené čísly E3, E6 a E10.
Krátké shrnutí, co znamenají a jak fungují turistické pásové značky
Pásové značky se skládají ze 3 pruhů. Prostřední pás je barevný, horní a spodní pásy jsou bílé a mají za úkol zviditelnit značku.
Barvy prostředního pásu značí:
Veškeré označené turistické trasy bývají na významnějších křižovatkách, ale také v obcích a u zajímavých lokalit navíc doplněny textovanými tabulkami a směrovkami.
V České republice máme kvalitní značení turistických tras, o které se stará cca 1 500 dobrovolníků. Každý z nich má na starosti určitou trasu, kterou by měl projít jednou za 3 roky a značení zkontrolovat a opravit, nebo se tak děje na něčí podnět.
Jak třídit odpady na výletě v přírodě aneb Desatero třídícího turisty
Samosebou.cz připravilo tzv. desatero výletníka, jak na výletech naložit s odpadem.
1. Vše začíná už při nákupech a balení na cesty – minimalizujme odpad už na začátku výletu.
2. Sbalme si na výlet sáček/pytlík, kam můžeme odpadky po celou dobu ukládat.
3. Vždy trvale udržitelně – používejme látkový kapesník, dřevěný/kovový příbor, petku nahraďme opakovaně plnitelnou láhví – minimalizujme užívání jednorázových produktů.
4. Nepoškozujme přírodu! Žádné lámání větví ani zastrkávání odpadků do děr v kmenech stromů apod. – taková PET láhev tam může zůstat jako memento naší návštěvy déle než 100 let!
5. Mysleme na turisty, kteří přijdou po nás – naše návštěva by neměla být poznat.
6. Válí se okolo odpad? Ukliďme po nepořádných turistech – příroda se nám odvděčí. Není nic jednoduššího než ho vzít s sebou.
7. „Co si doneseš, to si odneseš“ – to platí i o bioodpadu, jako jsou např. slupky od banánu.
8. Sbalme si odpad na cesty – krabičku od sušenek slož, nápojovou plechovku zmáčkni…
9. Nauč správný přístup k přírodě i ostatní – uč děti a ostatní, jdi příkladem.
10. Určitě v lese nikdy nezahazujme skleněné láhve, které se rozkládají tisíce let, ani kovové předměty, které tam zůstanou jako memento po desítky let. Hrozí navíc poranění lidí i zvířat.
Dodržujme turistické desatero třídícího výletníka, ať si přírodu zachováme čistou. (Zdroj: Samosebou.cz)
Třídění odpadu je důležité vždy a všude – i v přírodě, ta si totiž s odpadem, který za sebou na návštěvě zanecháme, bez naší pomoci většinou nepomůže. A tak se chovejme v přírodě jako doma, ale třiďme odpad, protože to má smysl!
Neztrať se s odpadky v Čisté přírodě – tipy na trasy
Projekt Čistou přírodou je komplexní online mapa s turistickými trasami a průvodcem, který nabízí kromě informací o přírodních krásách a zajímavých turistických zastaveních také informace o možnostech třídění odpadu na dané trase.
Díky správnému třídění papíru jsme v roce 2023 zachránili více než dva miliony stromů. Věděli jste, že takové množství stromů vytvoří za rok kyslík pro 17 000 lidí? (více v článku Výsledky třídění a recyklace odpadu 2023).
Zabalte batůžek na túru a vydejte se krásnou Čistou přírodou, třeba:
- do Divoké Šárky;
- na cestu kolem Konopiště;
- na Kokořínsko.
Tak hurá na výlet do přírody; jestli budete spořádanými turisty, určitě vás na návštěvě ráda přivítá!