TŘÍDÍM JAKO DIVA: KAM PATŘÍ KANCELÁŘSKÉ POTŘEBY
Prázdniny skončily, děti zasedly do školních lavic a pro většinu z nás to znamená konec dovolených. Z různých koutů světa nebo z českých luhů a hájů vede cesta spousty z nás zpátky do kanceláří. Pojďte si prosvištět nějaký ty základy třídění, abychom si to naše pracovní prostředí udělali co nejpříjemnější a eco-friendly.
Mít v práci uklizeno je základ. Myslím, že produktivita práce stoupá, když kolem nás není chaos. No a třídění odpadu k tomu uklízení prostě patří, a to nejen doma, ale i v práci.
A já mám pár rad a tipů, co a jak!
Papírový odpad z kanceláře – kam s ním?
Není kancelář bez kancelářských papírů, žejo. I když je dnes snaha tisknout co nejmíň, v zájmu ochrany životního prostředí, občas se tomu vyhnout prostě nejde. I proto je koš na třídění papíru ten, co by v kanclu určitě neměl chybět.
Patří do něj použitý kancelářský papíry, ale i jiný odpad z papíru, jako jsou třeba krabice nebo poštovní obálky od zásilek, balicí papíry, drť ze skartovaček apod. Nevadí ani papíry sešité sponkami – stejně je tomu u dokumentů a sešitů.
Na třídění odpadů a trvalou udržitelnost nesmíme zapomínat ani v práci.
(Zdroj: Samosebou.cz)
A jak je to s tříděním šanonů?
Šanony vyrobený z papíru patří i s kovovýma součástkama do modrého kontejneru.
Plastové šanony a papírové s laminovou vrstvou vyhazujeme do směsnýho odpadu.
Do popelnice patří taky termopapír (např. účtenky) a průklepák.
Co tahle kancelářská trvalá udržitelnost? Někdy stačí malý krůčky, který jsou ovšem značně vidět a z hlediska odpadu i něco váží – a tak tu tíhu našeho pozemskýho žití a bytí můžeme přírodě trošku odlehčit. Co mám na mysli?
Kdo si dává v kanceláři kávu? Není nás málo, že? Proč tedy nepřejít z jednorázových kelímků na hrnečky? Pití z hrnečku, to je, panečku, jiná káva!
Kam patří plastový odpad z kanclu?
A cože ty tolik skloňovaný kancelářský odpady z plastu?
Plastový euroobaly a košilky (to jsou takový ty plastový obaly na tiskoviny), který už dosloužily – ty třídíme do nádob na sběr plastovýho odpadu.
Koš na plastový odpadky se rozhodně v kanceláři vyplatí i proto, že takovýho odpadu vyprodukujem tak či tak celkem dost, co si budem povídat!
Patří tam třebas kelímky od jogurtů a spousty dalších dobrot, PET láhve, různý prázdný plastový obaly od tiskovin, sponek, fixů, lepítek apod.
Udržitelnější chod kanceláře se dnes inspiruje cirkulárním modelem. O co v praxi jde?
K principům „cirkulární kanceláře“ patří mimo jiný právě třídění odpadu, který by mělo být co nejvíc usnadněno (např. vhodným umístěním košů na třídění přímo na pracovišti). Podle výzkumů pak totiž stoupá ochota zaměstnanců třídit!
Dalším krokem je předcházení plýtvání – třeba při pořizování kancelářských pomůcek, kdy se vyhýbáme těm na jedno použití (flipcharty, jednorázové nádobí či papírové ubrousky na WC) a tím snižujeme množství vyprodukovanýho jednorázovýho odpadu.
Optimalizovat se dá i tisknutí, hospodaření s vodou a energiemi.
Sponky, sešívačky, psací potřeby?
A co dál? Vysloužilý sešívačky a děrovačky patří do směsi, tak jako psací potřeby od per, přes propisky po zvýrazňovače – když si ale najdem chvilku a rozložíme to na součástky, tak pak ty plastové (jako tělo propisek a víčka) můžem vytřídit do plastů.
Kovový svorky ovšem můžeme poslat do kontejneru na kovy, jedna radost! Mít v kanceláři místo, kam třídit kovy, se vyplatí i mimo svorky – stačí si představit to pohodlí, když lze na dosah ruky vytřídit plechovku od limonády!
Je pak na přístupu každýho z nás, abychom každou kancelářskou potřebu vypoužívali až do konce a případně zvážili, co ve skutečnosti fakt potřebujeme, nebo se poohlédli po ekologičtějších alternativách.
Jakých? Můžeme si pořídit třeba notýsek z recyklovanýho papíru nebo propisku s vyměnitelnou náplní. To by šlo, ne?
Tak hlavně nezapomenout ráno po dovolené vykročit do kanceláře pravou nohou! Snad se nám všem bude dařit nejen pilně pracovat, ale že budem mít chvilku i na tu trvalou udržitelnost, aby to tu i po nás bylo udržitelný! Třiďte odpad všude, i v práci, příroda se nám odvděčí!