SAMOSEBOU NA CESTÁCH: JAK SE TŘÍDÍ V CHORVATSKU?
Letošní léto je pomalu, ale jistě za námi. Žádné smutnění, ještě se můžeme radovat z toho druhého, známého jako babí léto. Než nám zchladí příjemné vzpomínky na léto zima, můžete se dozvědět o třídění odpadu v mekce českých turistů. Jak to mají v tolik oblíbeném Chorvatsku s tříděním?
Na turismus měla během letošního léta nemalý negativní dopad pandemie koronaviru a s ním spojená omezení. A tak zůstaly exotičtější destinace, například Bali nebo Karibik, na někdy příště…
V letošním roce nám tak zůstaly, za splnění určitých podmínek a doporučení, přístupné oblíbené přímořské evropské destinace jako Řecko, Itálie, Slovinsko nebo právě Chorvatsko.
Právě Chorvatsko je u Čechů dlouhodobě populární destinací pro dovolené, mimochodem už od dob první republiky. Češi a Slováci tehdy jezdili na „letní vakace“ právě do Chorvatska a někteří si tam dokonce pořizovali letní sídla! Máme na chorvatském pobřeží prostě tradici a stopu, která pokračovala i během socialismu s omezeními, která s sebou tehdejší režim nesl. A do Chorvatska jsme pak jezdili dál i v letech devadesátých.
Dobro došli a třídili odpady? Tak trochu…
Větší města instalují kontejnery na tříděný odpad. Co se týče samotného třídění – papír třídíme v Chorvatsku do modře označeného kontejneru a do žlutých nádob třídíme společně plasty s kovovým odpadem.
Ve městech narazíme na kontejnery, které se podobají těm, na které jsme zvyklí v ČR (modrý na papír a žlutý na plasty a kovy). (Zdroj: Samosebou.cz)
V menších přímořských letoviscích je zkušenost s tříděním odpadu individuální. Někde je možné najít přímo v ubytovacích zařízeních popelnice na směsný odpad a jednu nádobu na veškerý tříděný odpad.
V některých letoviscích a ubytovacích zařízeních je pak třídění čistě individuální. Český zvyk (u nás třídí 73 % obyvatel) je železná košile, která z vyprávění nejednoho Čecha přiměla naše spoluobčany k vlastní iniciativě na založení vlastní nádoby na separaci odpadu určeného k dalšímu zpracování (jako PET láhve, sklo či papír).
Recyklace v Chorvatsku – marný boj?
Chorvatsko se už několik let snaží implementovat povinné evropské normy, kde je podmínkou zvýšení míry recyklace odpadu a jeho dalšího vhodného využití. Dosažená míra recyklace byla totiž v Chorvatsku podle dostupných dat z roku 2017 pouhých 18 %!
V Chorvatsku se zatím netřídí tak jako u nás, proto musejí občas čeští třídiči z vlastní iniciativy improvizovat… (Zdroj: Samosebou.cz)
Většina vyspělých ekonomik je na tom mnohem lépe. Pro porovnání, v ČR jsme dosahovali nejnižší míry recyklace obalů (25 %) z nápojových kartonů, u plastů a skla to bylo 79 % a u papírových obalů to bylo dokonce 88 %! Celková míra recyklace obalů byla 73 %. Více v článku Výsledky třídění a recyklace odpadu za rok 2019.
I proto byl pro obce i jednotlivce nastaven systém pokut. Finanční postih hrozí např. za míchání komunálního odpadu s biologickým nebo za vyhození odpadu mimo určenou sběrnou nádobu na konkrétní odpad či za nesprávné třídění.
Třídění v Chorvatsku není všude jistotou, s jistotou ale lze říci, že i cesta může být cíl, a tak snad bude co nejméně trnitá. Není od věci si „naši tradici třídění“ přivézt s sebou a jít příkladem. Příroda se nám za to totiž jistě odmění!
Cestovat se dá i online! Samosebou nabízí sérii unikátních reportáží o tom, jak se nakládá s odpadem v zemích kolem nás. Jak se třídí v izraelském Jeruzalémě, ve Španělsku nebo v Portugalsku? To vše je možné se dozvědět z originálních textů!