Listopadové ekonovinky 2020 ze souše i z oceánu
Listopadové ekonovinky se ponoří do hlubin oceánu, následně zabrousí do tematiky olympijských her a na závěr představí biopěnu budoucnosti. Veskrze samé dobré zprávy – tak hurá na ně!
Dna oceánů pomohou čistit roboti
Není novinkou, že na zahradách jezdí automatické sekačky trávy a v bytech se prohánějí robotické vysavače, ani to, že na popularitě nabírají i automatické čističe bazénů.
Podobně, avšak mnohem sofistikovaněji nám pomohou roboti s čistěním oceánů.
Technologie pracuje na algoritmech umělé inteligence – je totiž potřeba, aby roboti uměli rozeznat odpad od živočichů a sbírali jen to, co mají.
Jak takový robotický sběr odpadu ze dna oceánu funguje? Do systému je zapojeno hned několik jednotek.
Tou hlavní je plovoucí bezpilotní základna, která komunikuje se dvěma podmořskými roboty a dronem. Dron s robotem identifikují odpad v oceánu, který je následně sbírán druhým robotem a dopraven na základnu, na které je potom zlikvidován.
The SeaClear project aims to develop a collaborative multi-robot solution with underwater, surface, and aerial unmanned vehicles to collect marine waste.
— SeaClear (@seaclearproject) January 21, 2020
See https://t.co/TselmL1TJs for more info. pic.twitter.com/jvf17PMy37
Takto vypadá celá soustava robotů SeaClear, která čistí dna oceánů od odpadu. (Zdroj: Twitter.com/SeaClear)
Akce je realizována projektem SeaClear, který je financován zdroji EU. Cílem je odstranit makroplasty usazené na dně oceánů, protože tam představují stejný problém jako na hladině.
Nejvíce postižené jsou oblasti, kde se do moře vlévají řeky,
které tam vyplavují odpad z pevniny. První pokusy již proběhly, a to v Hamburku a Dubrovníku.
Pomocník pro sběr odpadu z oceánů v akci. (Zdroj: Youtube.com/SeanClear)
Recyklované medaile na OH doplní recyklovaná pódia
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ve spolupráci s významnou mezinárodní společností vymyslely v rámci programu „Sportovci pro dobro“ aktivitu, jak upozornit na problém s plasty a jak odpad z nich efektivně využít.
Již v roce 2019 vyzvalo Tokio své občany ke sběru plastového odpadu, který bude spolu s plasty z oceánu použit na výrobu pódií pro vítěze. Ta budou následně opět zrecyklována a použita k výrobě nových obalů.
Spolu s recyklovanými medailemi, jež by měly být vyrobeny ze staré elektroniky, se tak jedná o další počin, který myslí na přírodu.
Medaile z elektroniky, pódia z plastů – olympijské hry oblékají ekologičtější kabát. (Zdroj: Instagram.com/olympic.365)
Cellufoam – materiál, který zaslouží pozornost
A další dobrá zpráva na konec. Zrodil se totiž nový ekologický materiál Cellufoam.
Jedná se o praktickou lehkou pěnu vyrobenou z papírenské vlákniny, která se perfektně hodí jako ochranný obalový materiál a k fixaci zboží. Pro lepší představu – spotřební elektronika je balena a fixována pomocí různých plastových vycpávek.
Cellufoam je naopak trvale udržitelná, obnovitelná a recyklovatelná biopěna, kterou lze použít namísto rozšířených pěnových polymerů z ropných surovin.
Ne náhodou byl Cellufoam oceněn cenou za obalovou inovaci na PPI Awards 2019.
Ceny PPI Awards pořádá každoročně společnost Fastmarkets RISI, která se zabývá analýzou dat pro dřevozpracovatelský průmysl. Je to jediné ocenění v tomto sektoru, které zohledňuje inovativní vize a strategie firem zpracovávajících papír a další související produkty.
Biopěnu Cellufoam je možné recyklovat podobně jako běžný papír nebo kompostovat (i v domácích podmínkách), v přírodě se organicky rozloží, lze ji dokonce použít jako pěstební substrát.
Pěna budoucnosti? Dost možná ano.
(Zdroj: Instagram.com/behzistdaneshnarvan)
To byly 3 listopadové ekonovinky – předposlední ekonovinky roku 2020. Samosebou.cz děkuje všem čtenářům za přízeň, buďte zdrávi a třiďte odpad, má to smysl!